Salı, Nisan 20, 2021

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği : Blockchain’in daha iyi anlaşılması için ihtiyaç duyulan şey, her sektörün kendine özgü problemleriyle yaşamayı reddeden yenilikçi, araştırmacı ve uzman kişilerden oluşan bir ekosistemdir. Bunun yanında zamana ihtiyaç duyulan, enerji maliyeti, yetkin personel eksikliği gibi konularla beraber kripto paralarla bir tutulması gibi yanlış algılar sonucu ortaya çıkan zayıf itibar da Blockchain’in yeterince anlaşılmasının önündeki engeller olarak gösterilebilir.Dünya, Türkiye ve Blockchain :

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği : 5 Kişiden 1’i

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin altyapısını oluşturan blockchain teknolojisi, finans odaklı kullanım senaryolarının dışına çıkalı henüz birkaç yıl oldu. Özellikle tedarik zinciri ve güvenlik gibi alanlarda değiştirilemez kayıtların önemini fark eden şirketler, blockchain uygulamalarına geçiş yapmaya başladı.

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği
Blok Zinciri Teknolojisi Bilinirliği Temsili Blockchain Görseli

Zincir teknolojilerinin bu denli kurumsal ve karmaşık olması nedeniyle gerçekte tüketicinin ilgisini çekebilecek çok fazla konu başlığı yok. Buna rağmen, FMCG Gurus raporuna göre son kullanıcı da blockchain’e ilgi göstermeye başladı. 30 Mart tarihli New Food Magazine haberinde, tüketicinin özellikle satın aldığı gıdaların kaynağını öğrenmek için blockchain teknolojisini kullanmaya merak saldığı anlaşılıyor.

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği : Blok Zinciri Teknolojisi Ne Kadar Biliniyor?

Blok Zinciri Teknolojisi Ne Kadar Biliniyor? : Araştırmaya göre dünya genelinde neredeyse her beş tüketiciden biri (%18) blockchain teknolojisinden haberdar durumda.

Aynı kitleye blok zinciri teknolojisinin tarifi yapıldığında, her gün satın aldıkları yiyecek ve içeceklerin takibini blockchain ile daha etkin biçimde yapmak isteyenlerin oranı yüzde 50’ye çıkıyor. 

Dünyanın dört bir yanından 26 ülkede, toplam 26 bin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre tüketicilerin üçte biri (%31) gıda markalarına güvenmiyor.

Katılımcıların yüzde 25’inin güveni ise son iki yılda sarsılmış bulunuyor. Haberde, blockchain teknolojisinin tüketici ve üretici arasındaki bu güven sorununu çözebileceği belirtiliyor. 

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği
Blok Zinciri Teknolojisi Bilinirliği Temsili Blockchain Görseli

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği : Sayıda Artış İzleniyor

Habere göre blok zinciri teknolojisini kullanmayı düşünenler, aldıkları bir ürünün kendisi ve tedarik zincirine ilişkin daha fazla bilgi sahibi olabilmek için her noktayı araştırmaya hazır görünüyor.

Bu kişisel merakın başında ise, herhangi bir ürünün dağıtımı sırasında dünyaya salınan toplam karbon geliyor. Katılımcıların yüzde 58’i, blockchain kullanarak ürün dağıtımı sırasında oluşan karbon salınım seviyesini öğrenmek istiyor.

Dünya, Türkiye ve Blockchain

Dünya, Türkiye ve Blockchain : Dünyada en Blockchain dostu ülke olarak bilinen Malta, kendisini “Blockchain adası” olmaya da aday göstermektedir ve bu konuda çok ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Malta’nın Blockchain konusunda bu kadar ön plana çıkmasının ardında yatan sebep ise; Blok zinciri teknolojilerini yargı yetkisi kapsamında destekleyeceklerini gösteren resmi kararların alınmış olmasıdır.

4 Temmuz 2018’de parlamento tarafından onaylanan düzenleyici çerçeve ile Blockchain ve benzeri teknolojilerde yeniliğe teşvik maddeleri, merkezi olmayan banka ve borsaların gerçekleşeceği ilk yer olarak görülmesini sağlamıştır.

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği
Blockchain Teknolojisi Bilinirliği Temsili Görsel

Estonya, ekonomisi ve vatandaşları ile iç içe geçen Blockchain teknolojisini kayda değer bir şekilde teşvik etmek için adımlar atmaktadır ve hükümet kullanımı için Blockchain teknolojisini benimseyen ilk ülkelerden birisidir. İlk kabul ve uygulama alanı, ülkenin kayıt veritabanında güvenlik, yasama, sağlık ve yargı gibi çeşitli sektörlerde olmuştur.

Türkiye ve Blockchain : Türkiye’nin Blok Zinciri Teknolojisi’ne Bakışı

Türkiye ve Blockchain : Finans Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Dergisi araştırma makalesinden aldığımız bilgiye göre; Türkiye’nin ilk finansal Blockchain projesi Borsa İstanbul (BİST) Bilişim Teknolojileri ekibi tarafından Eylül 2018’de hayata geçirilmiştir.Projenin içerik ve amacı kamuya, Borsa İstanbul web sitesinde yer alan duyuru ile ilan edilmiştir. Söz konusu duyuru aşağıda yer almaktadır:

“Borsa İstanbul bilişim teknolojileri ekibince hazırlanan söz konusu Blockchain projesiyle Borsa İstanbul, Takas İstanbul ve Merkezi Kayıt İstanbul’un elektronik başvuruya ait müşteri veri tabanında yer alan bilgiler senkronize hale getirildi.

Know Your Customer (KYC) konsepti ile hazırlanan projede, belirtilen veri tabanına yeni müşteri bilgisi eklenmesi, mevcut bilgilerin değiştirilmesi ve doküman yönetimi Blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilecektir.

Böylece veri tabanına bilgi girişindeki olası hataların önüne geçilerek hızlı, güvenilir ve şeffaf bir platformun oluşması sağlandı. Güvenlik altyapısı olarak Blockchain kullanılan uygulamanın teknik altyapısı, yüksek sayıda işlem gerçekleştirebilmekte olup, gerektiğinde diğer projelerde de kullanılabilecektir.”

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği
Türkiye ve Blockchain Temsili Görsel

Türkiye ve Block Zinciri Teknolojisi Kullanımı

Türkiye ve Blockchain : Bu teknolojiye Türkiye ekseninde bakıldığında belirli bir farkındalığın olduğu, ancak derin bilgi birikimine sahip olma konusunda adımların daha cesurca atılması gerektiği söylenebilir. Dünya için bile çok yeni sayılabilecek bu teknolojinin Türkiye’de hayata geçirilmesi için belli bir zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Blockchain Teknolojisi Bilinirliği
Blockchain Teknolojisi Bilinirliği Temsili Görsel

Türkiye ve Blockchain : Somut uygulama örnekleri üretmede, resmi kurumların teşvik edici ve destekleyici olması son derece kritiktir ve sonuç itibariyle Blockchain konusunda hiç bir şey yapmamak, ilerleme yolunda yapılacak önemli bir hata olarak kabul edilebilir.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96