Blockchain Tabanlı Yenilenebilir Enerji Pazarları 2021’de İlgi Görüyor

coin-otag-gorsel
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji sektörünü optimize etmeye odaklanan blockchain projeleri, koruma ve verimliliğe daha fazla önem verildikçe ilgi görüyor.

Enerji üretimi, kaynaklar ve çevre üzerindeki etkisine ilişkin endişeler, dünya çapında baskın tartışma konularından biridir. Bitcoin madenciliğinin ve diğer madencilik sistemlerinin, kripto para birimlerinin yoğun enerji maliyetleri de sık sık gelişmekte olan varlık sınıfının ciddi bir dezavantajı olarak işaret edilmektedir.

Çevresel kaygılar devam ederken, enerji alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlayan esnek bir pazar aracılığıyla yenilenebilir enerji üretmeyi teşvik etmenin bir yolu olarak blockchain teknolojisini küresel enerji şebekelerine getirme hedefine sahip bir grup kripto para birimi projesi vardır.

2021’in başından bu yana üç enerji odaklı proje Energy Web Token (EWT), Power Ledger (POWR) ve WePower (WPR).

EWT/USDT

Energy Web Token (EWT), enerji sektörü için uygulama geliştirmeyi desteklemek ve daha fazla uygulama geliştirmeyi desteklemek için tasarlanmış açık kaynaklı bir kurumsal blok zinciri olan Energy Web Chain’in operasyonel tokenidir.

Projenin web sitesine göre, “Energy Web, açık kaynaklı, merkezi olmayan ve doğa dostudur.”.

Haziran 2019’da başlatılan proje, o zamandan beri Volkswagen, Siemens ve Hitachi gibi dünya çapında tanınan bazı şirketlerle geniş bir ortak ağına dönüştü.

Tamamen geliştirildikten ve entegre olduktan sonra, sanal makinesi, yazılım geliştiricileri ve satıcılar da dahil olmak üzere enerji sektörünün farklı alanlarını bağlamaya yardımcı olabilir.

2021’de EWT için en büyük fiyat hamlelerinden biri, tokenin ABD merkezli Kraken kripto para borsasında listelendiği Mart ayının başında geldi.

Daha sonra 4 Mart’ta Volkswagon ile bir ortaklık duyurusu ve 16 Mart’ta EasyBat pil uyumluluğu uygulamasının piyasaya sürülmesi, 18 Mart’ta tüm zamanların en yüksek $19.85’ini oluşturmaya devam eden token’a bir destek sağlamaya yardımcı oldu.

POWR/USD

Power Ledger platformu, yerel ve küresel ölçekte yenilenebilir enerji ve çevresel emtia ticareti yapabilen yeni enerji pazarları için bir işletim sistemi oluşturmak amacıyla Mayıs 2016’da kuruldu.

Avustralya merkezli proje, her elektrik kaynağının veya cihazların aralarındaki işlemleri kolaylaştıran gerçek zamanlı bir pazara bağlı dijital bir kimliğe sahip olduğu bir sistem oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlıyor.

POWR, Ethereum (ETH) ağında eşler arası bir enerji değişim platformu olarak faaliyet göstermektedir ve projenin web sitesine göre Power Ledger’ın platformunda tutarlılık sağlamak için POWR ve Sparkz’dan oluşan iki tokenli bir sistem kullanır.

Sparkz, Power Ledger’ın platformunda elektrik birimleri (kWh) alınıp satıldığında kullanılan kararlı tokenlerdir.

POWR için ticaret faaliyeti, yenilenebilir enerji ile ilgili tartışmaların medyada ilgi görmeye başlamasıyla Ocak ayı sonunda toparlanmaya başladı.

Power Ledger’ın Hindistan’ın en büyük entegre elektrik şirketi Tata Power-DDL ile ortaklığının 3 Mart’taki duyurusu, POWR’un 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan 0,504 dolara yükselmesiyle sonuçlanan bir fiyat rallisi başlattı.

WPR/USD

WePower, enerji tedarikçilerini, kurumsal alıcıları ve enerji üreticilerini kolayca birbirine bağlayan blockchain tabanlı bir yenilenebilir enerji ticaret platformudur.

Projenin web sitesine göre, WePower platformu her boyuttaki şirketin doğrudan yerel üreticilerden yenilenebilir enerji satın almasının en kolay yolu ve platform kurumsal yenilenebilir enerji alımını çevrimiçi alışveriş kadar kolay hale getirmeyi amaçlıyor.

WPR, WePower Network’te bir ödeme yöntemi olarak işlev gören bir ERC-20 tokendir. Mevcut enerji yatırım sistemindeki mevcut likiditeyi standartlaştırmak ve artırmak için kullanılır.

Ticaret faaliyeti ve token, projenin ilk tam özellikli Elemental platformunu Mojo Power’a teslim etmesiyle Şubat ayının başında toparlanmaya başladı.

Elemental perakende pazarının 1 Şubat’ta piyasaya sürülmesinin ardından, Avrupa ve Avustralya’da yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik ile ilgili konuşmalar gerçekleşirken WPR’nin fiyatı 24 Mart’ta 0,011 dolardan 0,05 dolara yükseldi.

Küresel enerji pazarlarını optimize etmek için blockchain teknolojisini kullanan projeler, dağıtılmış defter teknolojisi yaygınlaştıkça pazar paylarını artırmak için iyi bir konuma sahiptir.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!