Salı, Nisan 20, 2021

BitMEX Çöküşte! “Black Thursday” Etkisi Sürüyor

Dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan BitMEX çöküşte! Mart ayında yaşanan Black Thursday (Kara Perşembe)’nin etkilerinden kurtulmak için hala savaşıyor.

bitmex

BitMEX, kripto analiz şirketi Coin Metrics’in 21 Nisan tarihli raporuna göre geçtiğimiz ay yaşanan çöküşten beri hem açık pozisyon hem de Bitcoin (BTC) vadeli işlem hacmi kaybetmeye devam ediyor.

Diğer yandan Binance’in Bitcoin vadeli işlem alım satım kolu Binance Futures, ivme kazanarak büyümeye devam ediyor. Coin Metrics, söz konusu verileri Kara Perşembe’nin kripto piyasalarına etkisini ele almak için hazırladığı 47. Ağın Durumu raporunda aktardı.

Bitmex Çöküşünde Zirveye Binance Futures oturdu

Coin Metrics’e göre Binance Futures, Kara Perşembe’den en karlı çıkan vadeli işlem piyasası oldu. Binance’in 24 saatlik Bitcoin vadeli işlem hacmi çeviri yayın saati itibarıyla 2,8 milyar dolara ulaşırken BitMEX‘in hacmi 2,1 milyar dolar, Huobi’nin ise 2,46 milyar dolar olarak ölçüldü.

bitmex black thursday
Büyük borsalarda 24 saatlik BTC vadeli işlem hacmi. Kaynak: Skew.com

BitMEX’in vadeli işlem piyasasında açık poziyon payı mart ortasında yüzde 35 iken, bu oran nisan ayı ortalarında yüzde 25’e geriledi. Borsanın hacmi de aynı dönemde yüzde 25’ten yüzde 20’nin altına düştü.

kara perşembe
BitMEX BTC vadeli işlem piyasası payı ve Kara Perşembe çöküşü. Kaynak: Coin Metrics

Diğer yandan Binance, Kara Perşembe’den sonra vadeli işlem piyasalarında görülen en büyük artışa ev sahipliği yaptı. Binance Futures’ın açık pozisyon payı mart ayı ortasında yüzde 10 iken, bu oran nisan ayında yüzde 25’e yaklaştı.

binance kara perşembe
Binance BTC vadeli işlem piyasası payı ve Kara Perşembe çöküşü. Kaynak: Coin Metrics

BitMEX hakkında konuşulan dedikodular

BitMEX, 12 Mart’ta yaşanan çöküş sırasında Bitcoin yatırma işlemlerinde büyük bir azalma gördü. BitMEX’in toplam Bitcoin birikimi, 13 Mart-9 Nisan arasında neredeyse yüzde 40 azalma gösterdi.

BitMEX’in pazar payındaki azalma, yaşanan iki DDoS saldırısından da etkilenmiş gözüküyor. Saldırılar, BitMEX’e 30 dakika boyunca erişilememesine neden oldu ve iddiaya göre Bitcoin’in 3.600 dolara kadar düşmesini de tetikledi.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96