Bitcoin’lerin Borsalardan Çekilmesi Ne Anlama Geliyor?: Kripto Paralar Sert Düştü!

bitcoin
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Türkiye saatiyle akşam saatlerinde yüklü miktarda Bitcoin’in borsalardan satışının gerçekleştiği haberi kısa süre içerisinde duyuldu. Haber duyulduktan sonra Bitcoin’de %3.5 değer kaybı görüldü ve 56.380$’a geriledi. 

Her hangi bir para biriminin borsalardan veya piyasalardan çekilmesi ne anlama geliyor?

Buna arz-talep yasası denir. Herhangi bi para biriminin üretilip piyasaya sunulması ona ulaşmayı kolaylaştıracağından ve sayısı çok olduğundan dolayı değerini düşürür. Herhangi bi para biriminden çok fazla alınıp elde tutulması ve piyasada kalmaması ona ulaşmayı zorlaştırır neticesinde fiyatı yükselir. Ekonomi de buna arz-talep denir. Talep ne kadar yüksek arz ne kadar düşükse fiyat düşer. Arz yüksek talep düşükse arz değer kaybeder. (Arz= para birimi , talep= parayı almak isteyen kişi)

24 Mart 2021 tarihinde popüler kripto para borsalarından biri olan Coinbase’den 500 Milyon $ değerinde kripto para çekilmişti. Bunun neticesinde 56.000$ olan Bitcoin 2 gün içerisinde 52.000$’a kadar düşmüştü.

Şu an ne kadar Bitcoin çekildiğine dair bir veri elimizde olmasada farklı fikirler tartışılıyor. Fakat şunu biliyoruz ki yüklü miktarda Bitcoin çekilmesi düşüşü kaçınılmaz kılar. Buna istinaden kurumsal şirketlerin Bitcoin’i 52.000$’ın üstünde almalarından sonra Bitcoin’in 52.000$’ın altına düşmeyeceği kanaatleri bulunan kişiler de Bitcoin’in çekilmesinden sonra köşeye sıkışabilir.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!