Pazartesi, Mart 1, 2021

Bitcoin’in Volatilitesi Ne Kadar Önemli?

Volatilite, yıllar boyunca Bitcoin’in önemli bir yönü olmuştur. Birçoğu dalgalanmanın cazibesi nedeniyle dijital varlığa yatırım yapsa da, birçoğu bunu mesafeyi korumak için tek bir neden olarak kullanacaktır. 2020 boyunca dalgalanma Mart 2020’den sonra görece bir düşüş gösterdi. Ancak, senaryo geçtiğimiz birkaç ay içinde biraz farklı oldu; yoksa ekosistemin alışkın olduğu şeye benzer mi demeliyiz?

Bitcoin tekrar volatil olmaya mı döndü?

Bitcoin

Yukarıdaki grafik, günlük getirilerin standart sapması Kasım ayında %10’dan %2’nin biraz altına düştüğü için 15 Mart – 1 Kasım 2020 arasındaki Bitcoin Volatilitesini azaltıyor.

Bitcoin

Aynı süre zarfında, Bitcoin %259 artışla 4435 $ ‘dan 15968 $’ a yükseldi. Daha sonra, BTC dalgalanması geri döndü ve 19 Şubat’ta günlük getirilerin %5,61 civarında olması nedeniyle artış göstermeye başladı. İlginç bir şekilde Bitcoin, Kasım ayından baskı zamanına kadar aynı dönemde %288 arttı.

Rallinin kritik dönemindeki oynaklığın etkisi, grafiklerde açıkça görülüyor ve mevcut boğa koşusunun 2017 boğa koşusunu büyük ölçüde yansıttığını gösteriyor. Bununla birlikte, 2019 dalgalanması sırasında görülen dalgalanma, yoğunluk açısından hala eşsiz.

Volatilite artıyor. Stok, Altın korelasyonu

Bitcoin’in artan volatilitesi, Gold ve S&P 500 ile son zamanlardaki korelasyon faktörü grafiklerde yükseldiğinden, genel geleneksel piyasada birkaç değişikliğe yol açtı. Aşağıdaki tabloya göre, Bitcoin-S & P 500 Gerçekleşen Volatilite Yayılımı son birkaç ayda hızla arttı.

Açıklandığı gibi, Bitcoin-S & P 500 korelasyonu da aynı dönemde arttı, çünkü SPX ile korelasyon 24 Aralık 2020’de – %34’ten 19 Şubat’ta %32’ye yükseldi. Yine de Bitcoin, SPX’in yetersiz %4’lük artışına kıyasla bugüne kadar %98 arttı.

Volatilitenin önemi tekrar vurgulanır ve ileride Bitcoin ile diğer varlıklar arasındaki macro-ekonomik ilişkide kilit bir rol oynayabileceği sonucuna varılabilir. Bitcoin’in geleneksel varlık sınıfından uzaklaşması beklenirken, mevcut artış sadece hareketini emsalleriyle uyumlu hale getiriyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 46,285.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98