Cumartesi, Şubat 27, 2021

Bitcoin’in finansal sistemlerde devrim yaratma olasılığı nedir ?

2020, sağlık ve dünyanın sosyo-ekonomik iklimi için yıkıcı bir yıl olsa da, kripto para birimi Bitcoin için başarıdan başka bir şey getirmedi.

İnanılmaz bir şekilde, Bitcoin son 12 ayda fiyat değerinde %305’ten fazla artış gördü, Yeni Yılın biçimlendirici günleri ise pazar lideri kripto para biriminin ilk kez 40.000 $ sınırını aştığını gördü.

Bunun birçok nedeni var; ABD dolarının göreli olarak düşüşünden, ekonomik kargaşa zamanlarında güvenli bir liman olarak Bitcoin’in artan değerine.

Fakat Bitcoin nihayet dünyanın mevcut finansal sistemlerinde devrim yaratmaya hazır olabilir mi? Bunu aşağıdaki makalede daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

Neden şimdi Bitcoin için zaman olabilir?

Bitcoin her zaman çığır açan bir para birimi olmuştur, ancak bazı açılardan, doğuştan gelen oynaklığı ve damalı geçmişi nedeniyle geride kalmış olabilir.

Bununla birlikte, hisse senetleri, tarımsal emtialar ve fiat para birimleri gibi daha geleneksel varlıkları baltalayan sosyal ve makroekonomik faktörlerden büyük ölçüde etkilenmediği için Bitcoin’in son 12 ayda kendi haline geldiğine şüphe yok.

Sonuç olarak, yatırımcılar, koronavirüs salgınının ardından daha güvenli servet depoları olarak Bitcoin ve altına yatırım yapmak zorunda kaldılar ve bu, 2020 boyunca bu varlıkların benzer performansıyla kanıtlandı.

Bu aynı zamanda yatırımcıların ve yerleşik finans kurumlarının Bitcoin’i yepyeni bir ışıkla, özellikle de küresel finans sisteminde devrim yaratma potansiyelini nihayet yerine getirebilecek hızlı gelişen bir varlık olarak algılamalarına neden oldu.

Oanda’dan Edward Moya’ya göre, bu basit, yükselişe yönelik makro argüman, Bitcoin için sağlam bir şekilde yerinde görünüyor ve bu, dünya genelinde inanılmaz derecede yüksek duygu ve talep seviyelerini artırıyor.

Bu nedenle, fiyat hareketi kısa vadede değişken kalırken, Bitcoin’in değerinin öngörülebilir gelecekte büyük ölçüde yukarı yönlü bir yörüngede kalması muhtemeldir.

Daha spesifik olarak, 2021’de 50.000 $ engelini aşması yaygın olarak beklenirken, daha önce 200.000 $ ‘ın üzerine çıkacağına dair tuhaf çağrılar, JP Morgan’ın stratejistlerinden en büyük desteklerini aldı.

Bitcoin halihazırda dünyanın finansal sistemlerinde nasıl devrim yaratıyor?

Bitcoin’in faydaları, elbette, bu para biriminin sunduğu anonimlikten şeffaflık seviyelerine ve üçüncü şahıslar tarafından tamamen değişmez kalması gerçeğine kadar çok bilgili.

Bu göz önüne alındığında, bazı ileri görüşlü kurumlar zaten modellerine Bitcoin’i dahil ederken, bir dizi kripto tabanlı kredi kuruluşu da tüketicinin ana akımına adım attı.

Örneğin, kısa süre önce geleneksel para iadesi, puanlar veya miller yerine Bitcoin sunacak yeni bir kredi parası ödülünü duyuran kripto para bozucu ve borç veren BlockFi’yi ele alalım.

Bu kart türünün tek örneği bir yenilik olmaya devam ederken, aslında benzer bir modeli benimseyen bir avuç kripto odaklı banka kartı ödül programına katılıyor. Bunlar, tüketicilerin kredi alma ve kullanma şeklini değiştirirken, finans endüstrisinde devrim yaratmaya başladı bile.

Bu tür bir eğilim, özellikle Bitcoin potansiyelini gerçekleştirmeye başladığında ve diğer kripto para birimlerinin takip etmesi için bir yol açtıkça, yakın vadede daha belirgin hale gelme olasılığı yüksek.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 47,475.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98