Bitcoin (BTC)’nin Zcash ve Monero’dan Öğrenecekleri Var!

Bitcoin BTC Yorum 04.05.2020
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok kripto para birimi kullanıcısı için gizlilik yüksek bir öncelik olmaya devam etmektedir. Bitcoin gibi popüler kripto para birimleri, kullanıcıların yalnızca daha güvenli bir ‘para’ biçiminden yararlanmasını sağlamakla kalmaz; sansür direncine de sahipler. Bununla birlikte, son birkaç yıldır Monero ve Zcash gibi gizlilik merkezli kripto para birimlerinin yarattığı çekiciliğin, Bitcoin kullanıcı tabanında bile teknolojik yenilikleri etkilediği gözlendi.

Son zamanlarda yapılan bir tartışmada, popüler Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos kripto para birimlerinde gizliliğin önemini vurguladı ve şu anda gizlilikte olan teknolojik yeniliklerin coinleri Monero gibi Bitcoin için bir gizlilik katmanı olabilir. Antonopoulos, Monero’daki gizlilik özelliklerinin Bitcoin’den çok daha karmaşık olduğunu belirtti.

“Monero, eşsiz anonimlik sağlamak için çok güçlü gizlilik teknolojilerinin bir kombinasyonunu kullanan ayrı bir blok zincir ve kripto para birimidir.”

Popüler gizliliğin özelliklerini analiz eden Carnegie Mellon Üniversitesi raporu coinleri tüm gizlilik protokollerinin ve kullanıcı tabanlarının eşit olmadığını belirtir. Monero örneğinde, araştırmacı gizlilik protokollerinin son derece sağlam olduğunu buldu, ancak Zcash durumunda, kullanıcı tabanı kendilerine sağlanan özelliklerden yararlanmaya devam etmiyor.

“Kriptografik olarak Zcash çok iyi kurulmuş olsa da, kullanıcılar korunan havuzdan tam olarak yararlanamayacakları şekilde davranıyorlar, bu da onları izlenebilir hale getiriyor.”

Antonopoulos, Monero’da, önümüzdeki yıllarda Bitcoin ekosistemine önemli ölçüde fayda sağlayabilecek protokollerin nasıl geliştirildiğinden bahsetti.

“Monero çeşitli şekillerde yardımcı olur. Protokolün geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Yeni gizlilik teknolojileri geliştirilmesine yardımcı olurken; nispeten hızlı, sorunsuz ve ucuz bir şekilde alınıp satılabilen bir kripto para birimi. ”

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!