Pazar, Şubat 28, 2021

Bitcoin’in borsalardaki eksikliği iyi bir şey mi ?

Talep ve arz, geleneksel finans ekonomisini ayakta tutuyor ve kripto piyasası da buna uyuyor. 2020’de %300’ün üzerinde getiri sağlamayı başaran Bitcoin, yatırım portföylerinde yüksek sayıda Bitcoin bulundurmaya devam ettikleri için birçok yatırımcı tarafından bir değer deposu olarak kabul edildi.

BTC piyasası yükseldikçe, yatırımcılar Bitcoin’lerine tutunmak ve borsalarda bırakmamak istediler. Bu, borsalardaki arz sıkıntısı ile ilgili bir anlatı yarattı. Mart 2020’deki büyük düşüşten bu yana, borsalardaki yüzde dengesi %21 düşerken, fiyat yükselmeye devam etti. Aşağıdaki tablo bu ters ilişkiyi vurguladı.

Kaynak: Glassnode

Sunulan değer negatif olsa da, 2017’de belirtildiği gibi tüm kripto pazarının değeri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Son boğa koşusundan önce, borsalardaki yüzde bakiyesi %15 düşmüş ve Bitcoin’in değeri 10 bin dolara yakındı. Borsalarda arzdaki düşüşün ardından, Bitcoin değeri o sırada 20.000 $ ‘lık ATH değerine yaklaştı. Bu kıtlığın yüklü bir yay olarak hareket ettiği ve piyasada bir kez daha benzer bir eğilim biçimi olarak BTC’nin fiyatının daha sonra daralmasına neden olabileceği açıklandı.

Bu teori, pazardaki değişen hacim eğilimleri tarafından da desteklendi. Mart 2020’de fiyat düştüğünde, BTC borsasından para çekme işlemlerinin sayısı ve büyüklüğünde bir değişiklik oldu.

Kaynak: Glassnode

2019’un başlarında, birikime 10-100 Bitcoin arasında para çekme hakimken, Mart 2020’ye kadar bu para çekme işlemlerinin boyutu 100-1000 Bitcoin arasında artmıştı.

Böylesine yapısal bir değişiklik, piyasanın büyük miktarda dijital varlık tutan büyük oyuncularla dolu olabileceğinin bir işaretiydi. Bu büyük para çekme işlemleri, yalnızca kripto piyasasının geleceği ile ilgili yatırımcı tutumundaki olumlu duyguyu gösterebilir. Kıtlıkla boğuşan bu, 2021’de Bitcoin için daha fazla yükseliş anlamına gelebilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 46,094.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98