Ana SayfaSponsorBitcoinFi’ın Yükselişi: CoinEx Borsası ve Bitcoin’in Altın Çağı

BitcoinFi’ın Yükselişi: CoinEx Borsası ve Bitcoin’in Altın Çağı

-

Son dönemde, kripto kategorileri birer birer büyüme kaydetti. Damus’un Bitcoin ekosisteminde kullanıma açılmasıyla, yatırımcıların dikkatini tekrar 1 numaralı kriptoya çeken bir dizi uygulama ortaya çıktı.

Kripto dünyasının öncüsü olan Bitcoin, piyasada her zaman baskın bir paya sahip olmuştur. Birçok yatırımcı bunu büyük bir boğa/ayı göstergesi olarak kabul edilmektedir. Sonuçta, diğer kripto varlıklarından daha güvenli olan Bitcoin, kripto sektörüne adım atan geleneksel yatırımcıların ve Wall Street’in favori tercihi.

Son boğa döngüsü sırasında, büyük ölçüde geleneksel sermaye kurumlarının desteği sayesinde BTC fiyatı fırlayarak 60.000 dolara yükseldi. Yavaş yavaş toparlanan kripto sektörü için, Bitcoin ekosisteminin performansı, piyasanın genel eğilimi açısından çok önemlidir. Daha fazla uzatmadan Bitcoin ekosistemine geçelim.

Bitcoin BTC

Bitcoin ekosisteminin yeniden dirilişi, Ocak 2023’te ünlenen Damus adlı sosyal bir uygulamayla başladı. Bu uygulama Twitter’ın blokzincir sürümü olarak biliniyor. Uygulamanın kurucuları, gelişim süreçleri boyunca kendileri herhangi bir coin çıkarmak yerine ödemeler için Bitcoin’i kullanacaklarını ifade etti. O zamandan beri BTC düğümleri sayıca çoğalmaya başlarken ilgili Lightning Network uygulamalarının indirilme sayısı da hızla arttı. Ancak, AI, LSD, ARB gibi popüler kategorilerin ortaya çıkması, Damus’un orta düzey kârlılığıyla da birleşince, Damus’un popülerliğinde bir düşüş yaşandı.

Damus’un çıkışını takiben, birçok proje ekibi odak noktalarını popüler NFT piyasasına çevirerek Ordinals protokolü dahil olmak üzere, çeşitli NFT projeleri çıkardı. Proje, Ocak ayının sonlarında Bitcoin anaağında 10.000 Punk’ı piyasaya sürdü. Piyasaya çıktığı gün, ortalama Punk fiyatı 50-60 USDT aralığındayken Punk’lar satıldıktan sonra taban fiyatı 4 Bitcoin’e ulaştı.

PUNK’I piyasaya süren Ordinals, NFTler ile ilgili zayıf likidite sorununa bir çözüm getirmeli. Bu amaçla, Bitcoin topluluğu, Bitcoin ağında Ordinal NFTleriyle işlem yapmak için özel olarak tasarlanan Ordyswap platformunu açtı. Platformun kurucusu, STX’in platformun tokeni olarak kullanılacağını duyurdu.

Birçok kişi STX’in arkaplanını merak ediyor. Özetle, STX, Bitcoin ekosistemindeki bir proje olan Blockstack’in yerel tokenidir. Ekibin dediğine göre, Blockstack, Ethereum projelerinin aksine PoX madenciliği özelliğine sahiptir.

Bazıları bu açıklamayı şüpheli bulup Blockstack’in dolandırıcı olup olmadığını sorguladı. Ancak, proje güçlü uyumluluk ve teknik kapasitenin yanında birinci sınıf yatırımcılara sahiptir.

Öncelikle Blockstack, SEC yönetmelik şartlarını yerine getiren ilk blokzincir projesidir. İkincisi, proje konsensüs mekanizmaları açısından son derece yenilikçi olup Proof of Burn (Yakma Kanıtı) ve Ayarlanabilir Proof of Work (İş Kanıtı) önermiştir. Son olarak Blockstack, Union Square Ventures, Winklevoss Capital, Y Combinator, DCG, Lux Capital, ZhenFund, Huobi Capital ve HashKey gibi birçok prestijli kurumsal yatırımcıdan fon topladı. Bu, projenin hem kripto hem de geleneksel yatırımcıların takdirini kazandığını gösterir.

Blockstack protokolünün yanı sıra, Bitcoin ekosisteminde iki DeFi projesi ortaya çıktı: üst düzey bir DEX olan ALEX ve çoktan stablecoinini çıkarmış olan Arkadiko.

Bunların dışında Bitcoin ekosisteminde RSK ve Liquid de bulunuyor ancak zayıf performansları göz önüne alındığında iki projeden sadece kısaca bahsedeceğiz. RSK, protokolün üzerine inşa edilmiş iki DeFi projesi sunan bir Bitcoin yan zinciridir: Sovryn ve Money on Chain. Liquid aynı zamanda bir BTC yan zinciridir, ancak yavaş ilerlemesi ve kamuya açık verilerin olmaması nedeniyle belirsizlik içerisindedir.

En önde gelen Bitcoin projelerinden bazılarını tanıttığımıza göre, şimdi kriptonun kendisi hakkında konuşalım. Son on yılda Bitcoin, geleneksel yatırımcılar için kripto pazarının bir sembolü ve kripto yatırımcıları için önemli bir hedef olmuştur. Bununla birlikte, Bitcoin’in bir değer deposu etiketinden sıyrılıp yeni bir yol açıp açamayacağını göreceğiz.

Kesin olan şudur ki blokzincir endüstrisi gibi, Bitcoin ekosistemi de henüz emekleme aşamasında, yani gelecekte daha heyecan verici ürünler ve teknolojiler gün yüzüne çıkacak. O zamana kadar hem Bitcoin hem de tüm kripto piyasası katlanarak büyüyecek.

Dünyaca ünlü kripto para borsası CoinEx’in verilerine göre, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle STX fiyatı 24 saatlik %25,17’lik artışla 0,7614 dolar seviyesinde bulunuyor.

Coinex STX
CoinEx Stacks (STX)

5 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren küresel bir kripto borsası CoinEx, kullanıcıları her zaman ön planda tutmuştur. Son 5 yılda, sıkı tarama prosedürleriyle borsa, çoğu alım satımcının ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan NFTFi, AI, Arbitrum Native ve ZK gibi kategorileri kapsayan 600’den fazla kripto para ve 1.000’den fazla işlem çiftini listeledi.

Bunun dışında CoinEx, spot işlem vadeli işlem, marj işlem, AMM, kripto finans ve CoinEx Dock’u kapsayan çok çeşitli profesyonel hizmetler sunar. Kolay işlem prosedürleri ve tatmin edici hizmetler sayesinde borsa, dünya çapında 200’den fazla ülke ve bölgede 4 milyonu aşkın kullanıcıya ulaştı. Güvenilirliği ile dikkat çeken CoinEx, şüphesiz günümüz kripto piyasasında istisnai konuma sahip bir platformdur.

Hatırlatma: Bu makale sponsorlu bir makaledir, makalede herhangi bir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır ve burada belirtilen tüm veriler yalnızca referans amaçlıdır. Herhangi bir yatırım kararı vermek için burada verilen bilgilere güvenmemelisiniz, kendi yatırım kararlarınızdan tamamen siz sorumlu olacaksınız.

Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa