Bitcoin’e Hükümetlerin Müdahale Edebileceği Söylendi!

bitcoin_blockchain
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, Bitcoin’in başarısız olamayacak kadar büyük olmadığını ve hükümetlerin müdahale edebileceğini söylüyor. Kripto para biriminin popülaritesinin artacağına inanan ekonomist, “hükümetlerden çok şey aldığını” söylüyor ve bu varlığın “ancak hükümetler izin verirse kendini kurabileceğini” ekliyor.

Ekonomist Hükümet Müdahalesi Konusunda Uyardı, Bitcoin Başarısız Olmak İçin Çok Büyük Değil

Mohamed El-Erian Salı günü CNN’e verdiği röportajda, Bitcoin’in “başarısız olmak için çok büyük” olmadığını ve başarısızlığının “likidite paradigması” nedeniyle küresel para sistemini bozabileceğini söyledi.

Mısır asıllı Amerikalı bir işadamı olan El-Erian, Cambridge Üniversitesi Queens College’ın başkanıdır. Aynı zamanda en büyük yatırım yöneticilerinden biri olan PIMCO’nun kurumsal ebeveyni olan Allianz’ın CEO’su ve eş-baş yatırım sorumlusu olduğu baş ekonomi danışmanıdır.

Üç tür kripto yatırımcısı olduğunu açıkladı. İlk tür, riski azaltmak için bitcoin kullanan ve kripto para birimini “en az kötü varlık” olarak görenlerden oluşur. Ekonomist, Fed faiz oranlarını düşük tuttukça, devlet tahvillerinin fiyatının yapay olarak yüksek hale geldiğini ve bu da onları riski azaltmak ve portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar için daha az çekici hale getirdiğini açıkladı. Genellikle yatırımcılar altına yönelecek ancak zorluklar yaşadığı için yatırımcıların değişkenliğe rağmen Bitcoin’e yöneldiğini kaydetti.

İkinci tür spekülatörler içerir ve üçüncü tür yatırımcılar, para birimlerinde bir düşüş olacağına gerçekten inananlardır. Ekonomist, yatırımcıların özel sektörde kripto varlıklarının popülaritesinin artacağını ve hükümetlerin müdahale etmeyeceğini varsaydığını sözlerine ekledi. El-Erian ayrıca kripto para birimlerine olan talebin artacağına inanırken, hükümetin müdahale etmeyeceğinden emin değil. Allianz baş ekonomi danışmanı şu uyarıda bulundu:

İnsanlara şunu söyleme eğilimindeyim: Gerçekten dikkatli olun. Bu, kendini kurmak isteyen bir varlıktır, ancak hükümetler izin verirse kendini kurabilir. Ve hükümetlerden çok şey alıyor.

Bitcoin’in başarısız olamayacak kadar büyük olup olmadığına gelince, “Dar bir perspektiften bakıldığında, başarısız olmak için çok büyük değil. Daha geniş bir perspektiften, bu likidite paradigması için başka bir zorluk olacaktır.

“Sistemin etrafında bol miktarda likidite dolaştığını”, ancak bazı alanlarda “aşırı ve sorumsuzca risk almanın” hala teşvik edildiğini belirtti. El-Erian, geçtiğimiz hafta Archegos Capital’in çöküşünün birkaç hisse senedinin düşmesine ve yatırım bankaları için milyarlarca dolar zarara yol açtığını kaydetti. Ayrıca, Gamestop ve diğer büyük ölçüde kısalmış hisse senetlerini çevreleyen Ocak ayında finans piyasası kaosu, fiyatlarını artırdı ve kısa satıcıları sıkıştırdı.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 51,033.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!