Bitcoin’den En Çok Kim ve Nasıl Yararlandı?

Bitcoin BTC
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, nihayet grafiklerdeki üstel fiyat artışının ardından 16 Aralık’ta 2017 ATH’sini ihlal etti. Ancak, uzun bir atışla yapılmadı. Aslında, yazının yazıldığı sırada BTC, iki aydan kısa bir süre önce 64.000 dolara kadar yükselerek grafiklerde 34.000 doların biraz üzerinde bir değere sahipti.

Şimdi, söz konusu durumdaki düzeltmelerin derecesi anlaşılır bir şekilde önemli olsa da, meselenin gerçeği şu ki Bitcoin, yazının yazıldığı sırada, 1Y değişim ile USD karşısında %246 gibi yüksek bir oranda YTD getirisi vermeye devam ediyor. .

Bunun anlamı, açık, abartılı oynaklık şikayetlerini bir kenara bırakarak, Bitcoin bir kez daha bir değer deposu olarak kimlik bilgilerini kanıtlamıştır. Bu anlatı, vatandaşların yüksek performanslı varlıklara mutlaka erişiminin olmayabileceği ülkelerdeki kripto sahipleri için özellikle güçlüdür.

Aynı bağlamda, dünyanın en büyük kripto para biriminin yükseliş patlamasından en çok kimin yararlandığına bakmaya değer, aynısı Chainalysis’in son raporunun konusu. Ancak burada, söz konusu raporun yalnızca 2020’nin gerçekleşen kazanımlarına baktığını belirtmekte fayda var. 2021’in BTC’nin daha da yükseldiğini gördüğü gerçeği ışığında, aynı rakamın daha da yüksek olması beklenebilir.

Sözü edilen rapor, ABD merkezli yatırımcıların yıl boyunca 4 milyar doların üzerinde, Çin’den 3 kat daha fazla gerçekleşmiş Bitcoin kazancı elde ettiğini buldu.

Kaynak: Chainalysis

Bununla birlikte, daha ilginç bulgular çizelgelerin altındaydı. Herkes ABD ve Çin’in önden liderlik etmesini beklerken, gerçekten beklenmeyen şey, iyi durumda ekonomik ölçümler ve Bitcoin yatırımlarındaki çelişkiydi ve buna bağlı olarak Bitcoin kazançlar elde etti.

Düşük orta gelirli bir ülke olan Vietnam, GSYİH listelerinde 53. sırada yer alırken, 351 milyon dolarlık rakamlarla Bitcoin yatırım kazançları için 13. sırada yer aldı. Benzer şekilde, Orta Avrupa ülkesi GSYİH tablolarında 54. sıradayken, gerçekleşen Bitcoin yatırımlarına bakıldığında 18. sırada yer aldı.

Aksine, Hindistan’ın başlıca örnek olmasıyla birlikte, bu yan yana koymada da bazı farklılıklar vardı. 2,9 trilyon dolarlık GSYİH ile dünyanın en büyük beşinci ekonomisi, “en düşük 18.” sırada yer aldı.

Bu, Hindistan hükümetinin kripto para birimine karşı tarihsel düşmanlığının bir sonucu olabilir.

Erdoğan liderliğindeki hükümet ve merkez bankasının düzenli olarak kripto sahiplerini ve onlarla uğraşan kurumları çökerttiği Türkiye gibi ülkelerde de bu tür bir düşmanlığın görüldüğünün altı çizilmelidir. Buna rağmen, ulus devlet, 2020 için gerçekleşen Bitcoin kazanımlarına göre 16. sırada yer aldı. Özellikle son eylemler yerel topluluğun varlık sınıfına olan güvenini sarstığı için, 2021’de durumun böyle olmayabileceği varsayılabilir.

El Salvador’da geçtimiz günlerde Bitcoin ulusal para yapıldı. Bununla birlikte Orta Amerika ülkesi, övünecek güçlü GSYİH rakamlarına sahip değil, aynısı bu yüzyılda sadece iki kez %3’ün üzerinde büyüyor. Dahası, geçen yıl bir Dünya Bankası raporu, ülke ekonomisinin COVID-19 salgını nedeniyle neredeyse %9 daralabileceğini varsaymıştı.

Böyle bir ülke için, özellikle finansal katılımın zor olduğu bir ülke için, Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmesi, dünyanın en büyük kripto para birimiyle ilişkili değeri vurgulayan büyük bir adımdır.

Yukarıda bahsedilen Chainalysis raporunun, BTC’nin güvenilir bir değer deposu olarak kimlik bilgilerini iki katına çıkarması ile, kriptonun daha da artmasının beklendiği gerçeği göz önüne alındığında, bu gerçekleşen kazanımların bu yıl daha da artması muhtemel.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 36,742.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!