Diğer

  Bitcoin’deki Fiyat – Volatilite Korelasyonu Negatife Döndü: Bunun Anlamı Nedir?

  • Fiyat, tükenmiş kripto borsa FTX’in 3,4 milyar dolarlık kripto varlıklarını satmaya başlama izni alacağı ihtimalini hesaba kattığında Pazartesi günü 25.000 doların altına düşerek üç ayın en düşük seviyesine ulaştı.
  • Deribit’in BTC DVOL endeksi, son dört haftada 32’den 42’ye yükseldi ve bu, fiyat düşüşlerine karşı koruma sunan türev sözleşmeleri olan put opsiyonlarına yönelik bir eğilimi gösteriyor.
  • Fiyatın düşmesi ve tahmini volatilitenin artması, fiyat kaymalarına karşı koruma sağlayan put opsiyonlarına yönelik bir eğilimi gösteriyor.

  Bitcoin’in (BTC) fiyatı ve kripto para biriminin ileriye dönük 30 günlük zımni oynaklık göstergesi, ters korelasyon gösteriyor; Bu iyi bir şey mi?

  Bitcoin’in Fiyat ve Volatilite Korelasyonu

  Bitcoin-BTC

  Bitcoin’in (BTC) fiyatı ve kripto para biriminin ileriye dönük 30 günlük zımni oynaklık göstergesi yine ters yönde hareket ediyor. Gözlemcilere göre negatif korelasyona dönüş, yaklaşmakta olan FTX tasfiyelerine ilişkin endişeleri temsil ediyor.

  Bitcoin’in fiyatı son dört haftada neredeyse %10 düştü. Fiyat, tükenmiş kripto borsa FTX’in 3,4 milyar dolarlık kripto varlıklarını satmaya başlama izni alacağı ihtimalini hesaba kattığında Pazartesi günü 25.000 doların altına düşerek üç ayın en düşük seviyesine ulaştı. Önde gelen kripto opsiyon borsası Deribit’in BTC DVOL endeksi, son dört haftada 32’den 42’ye yükseldi ve bu, fiyat düşüşlerine karşı koruma sunan türev sözleşmeleri olan put opsiyonlarına yönelik bir eğilimi gösteriyor.

  Fiyatın düşmesi ve tahmini volatilitenin artması, fiyat kaymalarına karşı koruma sağlayan put opsiyonlarına yönelik bir eğilimi gösteriyor. Tahmini volatilite, belirli bir dönemde fiyat dalgalanmalarıyla ilgili yatırımcı beklentilerini ifade eder ve hem alım hem de satım opsiyonlarının talebine bağlı olarak değişir. Bu da negatif korelasyonun, olası bir FTX kaynaklı riskten kaçınmaya yönelik beklentilerden ve pozisyon almadan kaynaklanmış olduğu anlamına gelir.

  STS Digital’de kıdemli bir trader olan Jeff Anderson, “Piyasa son birkaç aydır potansiyel bir ETF onayı için hazırlandı ve bu nedenle tepede asimetrik hareketlere karşı çok endişeliydi.” dedi ve şunları ekledi: “Ancak son zamanlarda FTX likidasyon haberleri ve spot fiyatın düşme eğiliminde olduğu endişeleri ile bu duygu değişti. Bu nedenle tahmini volatilite, algılanan zayıflık bölgesinde hareket eden spot fiyatlarla birlikte yükseldi.”

  Kripto varlık yönetimi şirketi Blofin’den bir volatilite traderı olan Griffin Ardern, volatilite trendindeki değişikliğin arkasındaki sebebin, küresel piyasalarda ek sıkılaştırma endişeleri olduğunu söyledi.

  Ardern, “Yaklaşan ABD Ağustos TÜFE verilerinin enflasyonun yeniden yükseldiğini göstermesi muhtemel, bu da Fed’in reflasyonu engellemek için ek likidite sıkılaştırma önlemleri alacağı anlamına geliyor. Likidite yeniden dağıtımında kripto varlıklar son sıradadır, bu da kripto varlıklarda saklanan likiditenin nakit veya ABD hisseleri gibi varlıklara çekilebileceği ve yatırılabileceği anlamına gelir” dedi.

  Gözler yarınki enflasyon raporunda olacak

  RBC Economics’e göre, Çarşamba günü açıklanacak TÜFE raporunun Ağustos ayında ABD’de yaşam maliyetinin yıllık bazda %3,6 arttığını göstereceği tahmin ediliyor; bu da Temmuz ayındaki %3,2’lik artıştan yüksek bir değerdir. Birçok önde gelen gösterge, önümüzdeki aylarda enflasyonun yeniden yükselmesi konusunda uyarıda bulundu. Bu durum, Fed’in faizleri kesme ve piyasaya likidite enjekte etme olasılığını yakın zamanda sınırlayabilir.

  Yıl, en son olumsuz dönüş ve Mayıs ayında görülen hariç olmak üzere tutarlı pozitif piyasa değeri-oynaklık korelasyonu ile karakterize edildi. Pozitif korelasyon, BTC call opsiyonu sahiplerini hem yönlü kazançlar hem de volatilite kazançları ile ödüllendirdi. Negatif korelasyonun geri dönmesiyle, put opsiyonları, fiyat rallileri sırasında call opsiyonlarının kazanacağına kıyasla fiyat düşüşleri sırasında daha büyük kazanç sağlayabilir. Bu genellikle hisse senetleri piyasasında görüldüğü gibi durumun gerçekleştiği bir durumdur.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.