Bitcoin’deki (BTC) Düşüşün Tek Nedeni Elon Musk Olmayabilir!

fed
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) 13 Mayıs gününün ilk saatlerinde Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almasını açıklaması ile beraber düşüşe geçti. 46.000 dolara kadar düşüşün tek nedeni ise Tesla’nın kararı olmayabilir!

Bitcoin’de (BTC) birkaç haftanın en düşük seviyesine düşüş, Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın, Twitter’da elektrikli otomobil üreticisinin, madenciliğin çevresel maliyeti üzerinden araçları için BTC ödemelerini askıya aldığını açıklamasının ardından gerçekleşti.

En son toparlanmaya rağmen, Bitcoin hâlâ 24 saat bazında yüzde 15 düştü ve Nisan ortasında ulaşılan 64.000 doların üzerindeki rekor seviyelerden en az yüzde 20 daha düşük işlem görüyor.

LMAX Digital’in para birimi stratejisti Joel Kruger’e göre ise daha derin bir düzeltme olasılığı göz ardı edilemez. “Temelde, piyasalardaki riskten kaçmanın baskıcı bir etkisi olabilir.” dedi.

Bu düşüş ve düşüşün devam etmesi düşüncesinin arkasındaki bir diğer neden ise -Tesla’nın açıklamasından başka- yatırımcıların FED’in enflasyonu kontrol altına almak için beklenenden daha erken teşvik edeceği korkusuyla son 24 saat içinde riskten kaçınması olarak görülüyor.

Çarşamba günü yayınlanan resmi veriler, ABD tüketici fiyat endeksinin (CPI) Nisan ayında yıllık yüzde 4,2 artarak 12 yılın en hızlı enflasyon artışına işaret ettiğini gösterdi.

Veriler ortaya çıktıktan ve Musk’ın Tweetinin ardından kayıpları devam eden Bitcoin, 55.000 dolardan 50.000 dolara kadar düştü. ABD hisse senetleri de keskin kayıplar yaşadı ve S&P 500’e bağlı vadeli işlemler yüzde 0,5 düşüşle işlem gördüğü için Perşembe gününün olumsuz başlanıldığı düşünülüyor.

Kruger, “Aylık göreceli güç endeksi hala yüksek alım koşulları gösteriyor ve 47.000 dolarlık desteğin altındaki bu son kırılma, şimdi 34.000 dolarlık alana ölçülen aşağı yönlü bir genişleme olasılığını ortaya koyuyor.” dedi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 35,407.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!