Bitcoin Zirvelere Yakınken, Kripto ETF Tartışması Devam Ediyor

coin-otag-gorsel
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para ETF’leri, SEC’in kripto piyasasının bir fon için çok değişken olduğunu, yeterli gözetimden yoksun olduğunu ve çok kolay manipüle edildiğini iddia etmeye devam etmesiyle birlikte, birkaç yıldır ABD’de önemli tartışmalara konu oldu.

Yine de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şimdi WisdomTree, NYDIG, VanEck ve Valkyrie Digital Assets de dahil olmak üzere bir dizi büyük şirketin ETF başvurularını değerlendiriyor. Grayscale geçmişte bir ETF başlatmak için başvuruda bulundu, ancak şu anda Bitcoin veya kripto ile ilgili bir ETF için SEC ile aktif bir dosyalama yok. Ancak şirket, türünün en büyüğü olan 35 milyar dolarlık Bitcoin Trust’ını bir ETF’ye itebileceğini söylüyor.

Grayscale’in CEO’su ve genel müdürü Michael Sonnenshein bir haber kuruluşuna verdiği demeçte, Müşteri talebine yanıt olarak ETF gibi yeni fırsatları sürekli olarak keşfetmemiz dışında daha fazla ayrıntı sağlayabiliyoruz dedi. Düzenlenmiş bir ambalaj aracılığıyla dijital bir varlığa maruz kalmayı sağlayan ilk kişi olduk ve amacımız, gelecekteki hangi ürünü öne çıkarırsak getirsin pazara öncülük etmemizi sağlamaktır.

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell, Pazartesi günü kripto para birimlerinin istikrarsız bir değer deposu olmaya devam ettiğini ve merkez bankasının yakın zamanda bir rakip tanıtma olasılığının düşük olduğunu söyleyerek SEC ile aynı fikirde görünüyor.

Powell, SEC’in ev sahipliğinde dijital bankacılık konulu sanal bir panelde yaptığı konuşmada, Son derece değişkendirler ve bu nedenle gerçekten yararlı değer depoları değildirler ve hiçbir şey tarafından desteklenmiyor dedi. Bu, dolardan ziyade altının yerini alan spekülatif bir varlıktır.

Fed Kendi Ödeme Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Son yıllarda, Fed daha hızlı bir para transferini kolaylaştıran kendi ödeme sistemini tasarlıyor ve nihai ürünün önümüzdeki birkaç yıl içinde ortaya çıkacak olması muhtemel.

Başbakan, Bu konuda ilerlemek için Kongre’den, yönetimden, halkın geniş unsurlarından satın almamız gerekecek ve bu kamu katılımının işine henüz başlamadık dedi. Bu nedenle, merkez bankası dijital para birimi geliştirme konusunda büyük bir dikkat ve şeffaflıkla hareket etmemizi bekleyebilirsiniz.

Powell, Fed’in kendi para birimiyle devam edebilmesi için Kongre’nin bir tür etkinleştirme yasasını onaylaması gerektiğini söyledi.

Powell, Bu, pek çok şeyin yoksul ve düşük ve orta gelirli toplumlar üzerindeki farklı etkisini bir dizi şeyde vurguladı.

Ancak kanada geçen ay içinde halka açık üç Bitcoin ETF’sini onayladığı için düzenlenmiş ETF’ler beklenenden daha erken gelebilir. Bu fonlar Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gördü.

ARK Innovation ETF’si (ARKK) Pazartesi günü %2,18’in üzerinde olan Ark Invest’ten Cathie Wood da Şubat ayında CNBC’ye verdiği demeçte, Başkan Joe Biden’ın kripto para birimleri için faydalı görülen SEC başkanı Gary Gensler’ı seçmesine güvendiği için ABD’nin bir Bitcoin ETF’sini onaylamasını beklediğini söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!