Diğer

  Bitcoin Zayıflıyor: Spot Alım-Satım Hacimleri 3 Yılın En Düşüğünde!

  • Ağustos ayında merkezi kripto borsalarında Bitcoin spot işlem hacmi, Bitfinex’in salı günkü raporuna göre Ekim 2020’den bu yana aylık en düşük seviyeye ulaştı.
  • Bitfinex analistleri, “ABD’de spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesinin daha fazla ertelenme olasılığının olduğu konusunda giderek artan bir uzlaşma olduğunu” ekledi.
  • CryptoQuant verileri, 14 Mart’ta yılbaşından bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldığından beri Bitcoin için hem spot hem de türev borsa hacminde bir düşüş olduğunu gösteriyor.

  Bitcoin piyasasındaki düşük hacim ve zayıf likidite devam ediyor; Bu, Bitcoin’in güven kaybettiği anlamına geliyor olabilir mi? Güncel raporlar!

  Bitcoin’deki Hacim Düşüş Eğilimini Sürdürüyor

  Bitcoin-BTC

  Ağustos ayında merkezi kripto borsalarında Bitcoin spot işlem hacmi, Bitfinex’in salı günkü raporuna göre Ekim 2020’den bu yana aylık en düşük seviyeye ulaştı. Raporda, Ağustos ayı için kripto spot aylık işlem hacminin 423 milyar doların altında olduğu belirtiliyor, bu Ekim 2020’den bu yana görülen en düşük seviye.

  Rapor, “Varlık bazında spot hacimler tarihsel olarak düşük değerlere ulaştı ve spot hacimler birkaç aydır kesintisiz olarak düşüyor” diye ekledi. Bitfinex analistleri, bu göstergenin “Bitcoin ve daha geniş kripto varlık sektörünün güven kaybetmeye başladığını” işaret ettiğini söyledi.

  Bitfinex raporu, piyasanın şu anda son derece düşük hacim ve likidite yaşadığını vurguladı. Bu düşük likidite ortamı, kripto piyasasını mütevazı işlem hacmiyle bile büyük fiyat dalgalanmalarına karşı savunmasız hale getiriyor.

  Raporda, orta Ağustos’ta türev borsalarında işlem hacminin biriktiği ve 17 Ağustos’ta 1 milyar doların üzerinde kaldıraçlı pozisyonun tasfiye edilmesiyle uyumlu olduğu belirtiliyor. Bitfinex, türevlerin mevcut piyasa ortamındaki itici güç olduğunu söyledi.

  Ayrıca, spot işlem hacminin türev işlem hacminden daha fazla gerilediğini gösteren verilere de işaret edildi. Bitfinex raporu, “Dünkü rakamlar, türev hacminin büyük borsalarda spot hacminin 20 katı olduğunu kaydetti” diye belirtti.

  Piyasadaki kötümserlik duygusu

  Bitfinex analistlerinin COINOTAG’a gönderdiği bir notta, piyasa kötümserliğinin arttığı belirtildi. Geçtiğimiz Salı günü SEC’in Grayscale’in SEC karşısında bir hukuki zafer kazandığı haberinin ardından kısa bir süreliğine yükselen umutların kaybolduğu belirtiliyor. O zamandan beri Bitcoin, son zamanlarda 28.100 dolara ulaştıktan sonra tüm kazançlarını geri aldı.

  chart

  Kaynak: CoinStats

  Bitcoin fiyatı şu anda 25.747 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Son 24 saatte en yüksek ve en düşük değerler sırasıyla 25.904 dolar ve 25.478 dolar oldu.

  31 Ağustos Perşembe günü SEC, yedi ETF başvurusunun kararını 45 gün daha uzattı ve yatırımcıların hevesini daha da sınamaya devam etti. Bitfinex analistleri, “ABD’de spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesinin daha fazla ertelenme olasılığının olduğu konusunda giderek artan bir uzlaşma olduğunu” ekledi.

  Rapor, verilerin piyasada boğa katalizörü için daha önce tahmin edilenden daha uzun sürebileceğini gösterdiğini belirtiyor. SEC, son zamanlarda spot Bitcoin ETF başvurularının karar sürelerini uzattıktan sonra Bitfinex analistleri, ETF’lerin “kripto varlıkların fiyatları üzerindeki etkisinin daha az belirgin olduğunu” düşündüklerini söyledi.

  Ancak rapor, ABD’den gelen makroekonomik verilerde olumlu bir işaret gördü. Rapor, “ABD’de ücretlerin yavaşladığını, bu da enflasyon baskısının hafiflediğine ve faizlerin FOMC’daki bir sonraki toplantıda sabit bırakılacağına dair görüşümüzü destekliyor” dedi.

  İşlem hacmi düşüyor

  Her iki spot ve türev işlem hacmi verisi de bu iyimserlik eksikliğini işaret ediyor. CryptoQuant verileri, bu yılın Mart ayında ulaşılan yılın en yüksek seviyesinden bu yana işlem hacminin ne kadar düştüğüne dair bir perspektif sunuyor.

  CryptoQuant verileri, 14 Mart’ta yılbaşından bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldığından beri Bitcoin için hem spot hem de türev borsa hacminde bir düşüş olduğunu gösteriyor. O gün spot döviz hacmi 831.000 dolar, türev hacmi ise 2,7 milyon dolardı. Bu hafta Pazartesi günü veriler, spot işlem hacminin 20.000 dolara düştüğünü, türev hacminin ise 355.000 dolar olduğunu gösterdi. 14 Mart ve 4 Eylül tarihlerine ait veriler seçildiğinde bu, sırasıyla %98 ve %87’lik bir düşüşü temsil ediyor.

  Dijital varlık yatırım ürünleri için işlem hacmi de azaldı. Bitfinex analistleri, “Bu yatırım araçları için işlem hacmi, bu hafta toplamda 1,3 milyar dolar olarak düştü, yıllık ortalamanın %16 altında” dedi.

  Düşük işlem faaliyeti göz önüne alındığında, Blackfridge Exchange CEO’su Mike Crosbie, “güveni pek teşvik etmeyen bir piyasa yapısı olduğunu” görüyor. Crosbie, “28.000 dolar seviyesi kaybolmadığı sürece, Bitcoin için muhtemelen 23.800 dolar civarında bir seviye bekleniyor” dedi.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.