Perşembe, Şubat 25, 2021

Bitcoin teorik olarak yüzde 160 artabilir

Bridgewater Associates’in yakın tarihli bir araştırma raporuna göre, altına yönelik tahsisatlar Bitcoin olarak çeşitlendirilirse, Bitcoin’in fiyatı teorik olarak en az %160 artabilir.

Yatırımcıların altın varlıklarının bir kısmını kripto para birimine taşıdıkları varsayımsal bir senaryoyu araştıran Bridgewater analistleri, bunun varlığın fiyatını önemli ölçüde artıracağı sonucuna vardı.

Raporda, Bitcoin ve özel olarak tutulan altın tasarruflarının birleşik piyasa değerinin yarısının Bitcoin’e (yaklaşık 1,6 trilyon dolar) tahsis edildiği varsayıldığında, Bitcoin’in fiyatı 85.000 dolara yükselecek.

İlginç bir şekilde, bu fiyat tahmini, son dönemdeki diğer bazı finans kurumlarından çok daha muhafazakar – Bridgewater’ın kendilerini kabul ettiği bir gerçektir.

“Gerçekte, yukarıdaki tahminlerimiz ihtiyatlı olabilir çünkü bu boyuttaki akışlar, Bitcoin’in gerçek fiyatını daha da yükselten bir arz sıkışıklığına ve refleksiteye yol açabilir.”

Bridgewater’ın analizi ayrıca, kurumsal katılım kapsamının, ilgili araçlarda pazar büyüklüğünün küçük kaldığı daha büyük, geleneksel kurumsal paylaştırıcılar yerine, çoğunlukla daha küçük şirketler, koruma fonları ve aile ofisleri düzeyinde olduğunu buldu. Bunun nedeni, Bitcoin’i tutmak isteyen büyük kurumlar için yapısal ve operasyonel zorlukların hala devam etmesi.

Şu anda yaygın olan açık düzenleyici netlik eksikliğinin yanı sıra, kurumlar için temel bir zorluk, piyasayı istikrarsızlaştırmadan işlemlerin boyut olarak gerçekleştirilmesi için gereken likidite olmaya devam ediyor.

Araştırma ayrıca, Bitcoin’in likiditesinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasına rağmen, diğer varlık sınıflarına kıyasla hala küçük kaldığını gösterdi.

Aslında, Bridgewater’ın “gerçek likidite” kaynağı olduğuna inandığı kaynaklardan gelen hacmi değerlendirirken, bildirilen döviz hacimleriyle vurgulanan belirgin patlamaya rağmen ciro çoğunlukla sabit kaldı.

Bu eğilim, Bitcoin’in sabit miktarı ve küçük Vadeli İşlemler piyasası göz önüne alındığında, bugünkü likiditesinin çoğunlukla fiyatının bir işlevi olduğunu kanıtlıyor.

İyi haber şu ki, daha büyük kurumlar hamleleri yapacak araçlara sahip olmayabilirken, varlık tahsislerinde küçük değişiklikler yapan nispeten az sayıda yatırımcı şu anda Bitcoin piyasasında büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 48,428.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺20.40
  THYAO.IS₺12.83
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.16
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.40