Pazar, Şubat 28, 2021

Bitcoin ve Kurumlar

Kurumlar Bitcoin’e akın etmeye başlamadan önce, aynı şey, kripto kullanılmayan potansiyelini fark etmeden önceki son engel olarak kabul edildi. Ancak son 12 ayda, bu kurumlar varlıklarını hissettirdiler ve Bitcoin’in fiyatı üzerindeki etkisi önemli oldu. Aslında, Bitcoin grafiklerde 2017 ATH’sinin çok ötesinde.

Bununla birlikte, söz konusu etki iki şeritli bir cadde oldu ve Bitcoin’e yatırım yapan şirketler de karlılığı artırdı.

Bitcoin Hazineleri: Bir taş, iki kuş mu?

Tesla’nın hazinesine 1,5 milyar dolar değerinde BTC eklemesiyle, Bitcoin’e yatırım yapmak artık yabancı değil. Aslında, uzun bir süre boyunca, Bitcoin’e yatırım yapan kurumların önemi, Bitcoin’in masaya getirebileceğinden daha yüksek tutuldu.

Yakın tarihli bir rapor, varlığı bilançolarında tutan tüm halka açık şirketleri hesaba katacak bir Bitcoin Hazine Endeksi fikrini önerdi. Aynı şekilde, minimum elde tutma yüzdesi ve şirketin ABD borsalarında işlem görmesi gerektiği gerçeğini içeren birkaç yönerge önerdi.

Raporda MicroStrategy, Marathon Patent Group, Square, Riot Blockchain ve Tesla gibi şirketlerden bahsedildi (Tesla’nın sahip olduğu toplam BTC onaylanmamasına rağmen).

Hesaplamalardan sonra, bir yatırımcının Hazine Endeksine 3. yarılanmanın başından itibaren sermaye koyması halinde, 12 kat güzel bir kârın bir yıldan daha kısa bir süre içinde bankaya yansıyacağı tahmin edildi.

Aslında, Endeksin yükselişi şaşırtıcı olmayan bir şekilde Bitcoin ile ilişkilendirilirken, aynı zamanda halka açık şirketlerin hisse senedi değeri de arttı. Örneğin, MSTR %600 arttı, Maraton %5500 büyük bir artış gösterdi ve Riot Blockchain, yarılanmadan bu yana %3500 artış kaydetti.

Öyleyse, BTC’nin kurumlara ihtiyacı var mı yoksa kurumların şimdi BTC’ye ihtiyacı var mı?

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen rapor, Bitcoin’e menfaati olan birkaç kuruluşu ihmal etti. Galaxy Digital Holdings bunlardan biri.

GLXY hissesi de geçen yıl %1.203.94 arttı. Bitcoin’in yanı sıra bu halka açık şirketlerin de büyüdüğü ve şu anda BTC’nin muhtemelen daha fazla tetikleyici faktörden bağımsız olduğu bir duruma ulaştığı konusunda açık bir argüman var.

Geçmişten gelen çok sayıda eleştirmen varlığa daha açık hale geldikçe, kripto para biriminin gerçek değeri dünya çapında anlaşılıyor. Güven Fonları, her gün AUM’unda daha fazla BTC ve ETH ile sorumlu Grayscale ile üstel bir oranda büyüyor.

Bitcoin’e giren kurumlar artık eski bir haber olabilir. Bununla birlikte, alakalı kalmak için Bitcoin ekleyen kurumlar, ileriye dönük bir sonraki büyük hikaye olabilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 43,640.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98