Pazar, Şubat 28, 2021

Bitcoin ve Ethereum’un fiyatı da teknolojik gelişmelere tepki veriyor mu?

Kolektif kripto ekosistemi 21 Ocak’ta önemli bir düşüş gösterdi. Bitcoin 28.880 dolara düştü ve tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydettikten sonra Ethereum 1081 dolara düştü. Bununla birlikte, Ethereum ve diğer altcoinler grafiklerde daha yüksek seviyeleri telafi etmeyi başarırken, Bitcoin hala anlık direnç aralığının altında mücadele ediyor.

Basın anında Ethereum 1325 dolar değerindeyken, Bitcoin 34.000 doların altında fiyatlandırıldı.

Ethereum

Santiment analizine göre, Bitcoin ve Ethereum, Aralık 2020’nin sonundan bu yana güçlü hakimiyet kaydettikleri için, birbirleri arasında şiddetli bir rekabet yaşadılar. Şimdi, veriler, Ocak ayı boyunca, her iki varlığın teknik gelişiminin de fiyatını yansıttığını gösteriyor.

Bitcoin ve Ethereum bir yana, tüm dijital varlıklar için temelde önemli olan şeylerin geliştirme tarafının her zaman ilerlemesi gerekiyor. Yukarıdaki tablo, fiyatın ve temelde yatan teknolojinin nasıl ilerlediğinin olumlu bir göstergesidir.

Bununla birlikte, fiyat şu anda gelişmeyi takip ediyorsa ve gelecekte de takip etmeye devam ederse, Ethereum, Bitcoin üzerinde artan hakimiyete tanık olabilir.

BTC ve ETH arasında Github karşılaştırması

Ethereum, 2019’un başından bu yana teknik ‘en son teknolojisinde‘ ve şimdi geliştirme sektörü ödülleri almaya başlayabilir. ETH 2.0, Aralık 2020’de 0 aşamasını başarıyla başlattı ancak bu fark Bitcoin ile Ethereum’un GitHub etkinliği arasında da vurgulanabilir.

Ethereum’un GitHub sitesi tutarlı faaliyetlerle doludur ve siteye göre şu anda 247 aktif depoya sahiptir. Depo, proje dosyalarını ve her dosyanın revizyon geçmişini içeren bir depolama bölümüdür. 247 sayısı, şu anda Ethereum’da geliştirilmekte olan 247 aktif proje olduğu anlamına gelebilir.

Buna karşılık, Bitcoin sadece 4 depoya sahipti.

Bitcoin bağımsız olarak kendi gelişimi üzerinde çalışırken Ethereum teknik olarak birkaç proje için bir platform olduğu için yukarıdaki fark bir tuz tanesi ile alınmalıdır.

Bununla birlikte, geliştiricilerin Ethereum ekosistemine Bitcoin’den daha fazla katıldığı gerçeğini ortadan kaldırmaz. Yakın tarihli bir rapora göre, Bitcoin aylık aktif geliştiricileri son 3 yılda %70 arttı, ancak Ethereum geliştiricilerinin sayısı aynı dönemde %215 oranında büyük bir artış gösterdi.

Ethereum daha avantajlı bir yerde mi?

Mantıksal bir bakış açısından, cevap evettir, ancak teknolojik gelişme her zaman fiyat hareketini yansıtmaya devam etmeyebilir. Bitcoin, büyük yatırımcılar ve tüccarlar arasında hala büyük ölçüde popüler ve piyasa duyarlılığı büyük bir rol oynuyor.

Ethereum, tüccarların dikkatini daha yeni çekmeye başlıyor, bu nedenle, yalnızca geliştirme faaliyetine dayalı hakimiyetleri, en azından henüz, Bitcoin üzerinde çok fazla tezahür etmeyebilir.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98