Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemleri Rekora İmza Attı!

bitcoin-icin-bakkt-koinmedya-com
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Bitcoin Vadeli İşlemleri

Bakkt Bitcoin vadeli işlemleri yeni bir rekor kaydetti. ABD tarafından düzenlenen borsanın açık pozisyon oranı (open trading interest) dün yüzde 42 artış gösterdi. Son iki haftalık sürede ise bu veri yüzde 600 yükseldi.

Bakkt Bitcoin vadeli İşlemleri yeni bir rekora imza attı

Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlemleri bu hafta yeni bir dönüm noktası yaşadı. Geçen hafta işlem hacminde büyük bir rekor kaydedilmişti. Şimdi ise açık pozisyon oranı iki haftadır yükselişte. Bu süre zarfında açık pozisyonlar, 1 milyon doların altındaki bir değerden dün 6.5 milyon dolara yükselerek yeni bir zirve gördü.

İşlem hacmi, herhangi bir günde platformda gerçekleştirilen işlem hacmini belirtir. Açık pozisyon (open interest) ise borsada açık olan “Long” ya da “Short” pozisyonların toplamı anlamına geliyor.

İlginçtir ki açık pozisyon oranında yaşanan son artış, vadeliler platformunun uzun vadeli görünümünün boğa olduğuna işaret edebilir. Günlük işlem hacminden farklı olarak, açık pozisyon oranı daha stabil bir ölçüm birimi. Çünkü Bitcoin’deki günlük keskin yükselişler işlem hacminde de ani sıçramalara sebep olabilir. Açık pozisyon oranı ise ağırlıklı olarak ABD’li kurumsal yatırımcılardan oluşan Bakkt’ın Bitcoin vadelileri müşterilerinin ürüne ne kadar ilgi gösterdiğini anlamak açısından değerli bir veri sağlıyor.

Bakkt Bitcoin vadelileri Eylül ayında başlamış ve o zamandan bu yana önemli mesafe kaydetti. Platformun ilk işlem haftasında 4.3 milyon dolar işlem hacmi ve 0.8 milyon dolar açık pozisyon verilerine ulaşılmıştı. Geçen hafta ise platform 124 milyon dolar işlem hacmi ve 4.3 milyon dolar açık pozisyon değerlerini gördü. Açık pozisyonun günlük değerinde son yaşanan yüzde 42’lik artış da sürpriz oldu. Çünkü işlem hacminde bir miktar yavaşlama var. Yine de hemen heyecanlanmayın.

Ekonomist ve trader Alex Krüger tweetinde şöyle yazdı: “Masal: Bakkt vadelileri yüzde 100 Bitcoin ile destekleniyor. Gerçek: Bakkt vadelileri yüzde 37 oranında dolar ve hazine bonoları ile destekleniyor.”

Piyasa yeni yıla ne getirecek? Bitcoin yükseliş eğilimine ne zaman geçecek? Hepsi ve daha fazlası için

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!