Pazar, Şubat 28, 2021

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir?

Vadeli işlemler; Belirli bir tarihte ve önceden kararlaştırılmış bir fiyat için değerli bir varlığı satın almak veya satmak için bir anlaşmadır.

Vadeli işlem sözleşmesi uygulamaya konulduğunda, sözleşme tarihindeki fiili piyasa fiyatına bakılmaksızın, önceden kararlaştırılan fiyat üzerinden alım satım işlemi gerçekleşir.

Bu sözleşmelerin amacı yüksek kar etmek değil. Vadeli işlemleri kullanmanın temel amacı, düzenli olarak alınıp satılan varlıkların fiyatlarını dengelemektir. Fiyat dalgalanmalarına karşı finansal risk yönetimi aracı olarak tercih edilmektedir.

Vadeli işlemler, fiyat oynaklığı yüksek olan değer varlıklarında kullanılır. Bu sözleşmeler, aracı olarak hareket eden ve takas edilebilen vadeli işlem borsalarında satışa sunulmaktadır.

Vadeli işlemler nasıl çalışır?

Vadeli işlem sözleşmelerinde long (uzun) ve short (kısa) olmak üzere iki pozisyon vardır.

Uzun bir pozisyon alırsanız, sözleşme sona erdiğinde, o varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan satın almayı kabul edersiniz. Kısa bir pozisyon aldığınızda, sözleşme sona erdiğinde bu varlığı belirli bir fiyattan satmayı kabul edersiniz.

Bunu daha iyi açıklamak için, artan akaryakıt fiyatlarına karşı vadeli işlem sözleşmesi kullanan bir havayolu şirketine bir örnek verebiliriz.

Jet yakıtının birim fiyatının 2 dolar olduğunu varsayalım. Petrol fiyatının artmasını bekleyen bir havayolunun cari fiyattan 1.000 birimlik üç aylık vadeli bir sözleşme satın aldığını varsayalım. Sözleşme şu anda 2.000 $ değerinde olacak.

Kontrat üç ay sonra sona erdiğinde, jet yakıtının birim fiyatı 3 $ ise, havayolu 2 $ üzerinde anlaştığı için havayolu 1.000 $ tasarruf edecek. ve tedarikçi mevcut fiyattan daha düşük bir fiyattan satmıştır. Akaryakıt fiyatlarının beklenmedik bir şekilde düşmesi durumunda aynı sözleşmenin tedarikçiyi koruyacağı unutulmamalıdır.

Vadeli işlem sözleşmelerinde her iki taraf da kendilerini fiyat dalgalanmalarına karşı korur. Tabii ki, bu sözleşmeleri bir hedging mekanizması yerine onlarla spekülasyon yapmak için kullanan yatırımcılar var.

Örneğin, bir ürünün fiyatı düşük olduğunda, bir yatırımcı kasıtlı olarak uzun bir pozisyon alabilir. Fiyat ne kadar yüksekse, sözleşme o kadar değerli hale gelir ve yatırımcı, sözleşmeyi süresi dolmadan önce başka bir yatırımcı ile daha yüksek fiyatla ticaret yapmayı düşünebilir.

Bitcoin vadeli işlemleri nedir?

Futures işlemleri sadece fiziksel varlıklar için değil finansal varlıklar için de el değiştirebilir.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri BTC fiyatına dayanır ve spekülatörler, gelecekte fiyatın ne kadar olacağına biraz “bahse girer”. Yatırımcılar ayrıca Bitcoin sahibi olmadan da BTC fiyatı hakkında spekülasyon yapabilirler. BTC fiyatı değişken olsa da, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri düzenlenmiş borsalarda işlem görebilir.

Öte yandan, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, yatırımcıların BTC ticaretinin yasak olduğu fiyat konusunda spekülasyon yapmasını mümkün kılar.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi nasıl çalışır?

Bitcoin vadeli işlemleri, geleneksel finansal varlıklar üzerindeki vadeli işlemler ile tamamen aynı şekilde çalışır. Spekülatörler vadeli işlem sözleşmesinde uzun veya kısa bir pozisyon alır ve Bitcoin fiyatının yükseleceğini veya düşeceğini öngörür.

Örneğin, bir kişi (varsayımsal olarak) 18.000 $ değerinde Bitcoin’e sahipse ve fiyatın gelecekte düşeceğini tahmin ederse, kendisini korumak için mevcut 18.000 $ fiyatından bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi satabilir.

Anlaşma tarihine doğru Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin fiyatı ile Bitcoin fiyatı düşecektir.

Kontrat bir sonraki işlem tarihine yakın 16.000 $ ‘dan işlem görürse, yatırımcı 2.000 $ kazanır ve böylece yükseldiğinde satıp düştüğünde satın alarak yatırımını korur.

Bu, Bitcoin vadeli işlemlerinin nasıl işlediğinin basit bir örneğidir ve minimum ve maksimum fiyat limitleri dahil olmak üzere her bir vadeli işlem sözleşmesinin kesin şartları borsadan daha karmaşık olabilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 43,454.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98