Çarşamba, Ocak 27, 2021

Bitcoin vadeli işlemler piyasası 20.000 $ ümidini koruyor

Bitcoin (BTC) fiyatı 20.000 $ seviyesinden geri döndü, Ancak 19.484 $ ‘a giderken, Hacim ve açık pozisyonlar açısından birçok rekor kırıldı.

Elde edilen veriler arasında dikkat çeken husus, Vadeli işlem sözleşmelerinde açık pozisyon miktarının türev borsalarda 7,4 milyar dolara ulaşmasıdır.

BTC vadeli işlemleri için toplam açık pozisyonlar. Kaynak: Skew

Yukarıda görüldüğü gibi son 6 ayda yüzde 110’luk bir artış var. Chicago Mercantile’ın borsa (CME) şu anda bu sözleşmelerin 1,1 milyar dolarından fazlasını elinde tutuyor. Bu veriler, BTC piyasalarında artan kurumsal katılımı açıkça göstermektedir.

Hacimdeki yeni zirveler ile BTC fiyatı takip edecek mi?

Toplam kripto para piyasası hacmi 24 Kasım’da rekor seviyeye ulaştı. Bazı tüccarlar bunun fiyattaki artıştan kaynaklandığı sonucuna varabilir, Ancak her ticaretin bir alıcısı ve bir satıcısı olduğunu hatırlamak önemlidir. Öyleyse büyük satıcıların girişi nasıl bir boğa piyasası olarak kabul edilebilir?

Toplam kripto para birimi günlük hacmi (USD). Kaynak: TradingView

Spot borsadaki toplam hacim bu hafta 285 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte, Bazı borsalardaki hacimlerin şişirilmesi olasılığı her zaman vardır. Yine de 285 milyar dolar, 13 Mart zirvesine kıyasla yüzde 11’lik bir artış anlamına geliyor.

Bitcoin opsiyon piyasaları da yeni bir açık pozisyon zirvesi gördü. Bu pozisyonlar, Bir alıcının önceden belirlenmiş bir fiyattan satın almak (aramak) veya satmak (koymak) için peşin ödeme yaptığı sözleşmelerdir.

BTC opsiyonları pozisyonları açar. Kaynak: Skew

BTC opsiyonlarının mevcut 5 milyar dolarlık açık pozisyonunun, Sadece altı ay önce 1,2 milyar dolardan nasıl yüzde 316 arttığına dikkat edin. Bu hem alım hem de satım seçeneklerini içermesine rağmen, likiditede etkileyici bir artış anlamına gelir.

Açık pozisyonlara özellikle dikkat edin

Daha yüksek açık pozisyonlar, Arbitraj işlemlerinin artması ve daha büyük kurumsal müşterilere kapı açılması anlamına gelir. Bununla birlikte, Profesyonel tüccarların mevcut boğa koşusuna devam etmek için nasıl fiyatlandırdıklarını daha iyi değerlendirmek için, seçeneklerin %25 delta eğimlerini analiz etmek gerekir.

Pozitif %25’lik bir delta eğimi, Satım seçeneklerinin alım seçeneklerinden daha pahalı olduğunu, dolayısıyla düşüş hissinin olduğunu gösterir. Öte yandan, Negatif bir eğim, fiyatta artış eğilimini gösterir.

BTC opsiyonlarının 1 aylık% 25 delta eğimi. Kaynak: Skew

Yukarıdaki grafik 26 Kasım’da -%27,5 ile neredeyse tüm zamanların en düşük seviyesine işaret ediyor. Tartışmasız, Bu son derece yüksek bir boğa piyasası ve veriler opsiyon tüccarlarının yukarı doğru koruma satışları konusunda isteksiz olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak, 20.000 $ seviyesi henüz kırılmamış olsa da, Aşırı kaldıraç veya azalan yatırımcı ilgisine dair herhangi bir gösterge yok. Pazarın hala sağlıklı bir süreç içinde olduğu söylenebilir.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar sadece yazara aittir. Coinotag’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Kararınızı verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 31,628.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.20
  THYAO.IS₺12.61
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.40
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.31