Cuma, Mart 5, 2021

Bitcoin vadeli işlem piyasasında 500 milyon dolarlık sözleşme feshedildi!

16 Ocak’ta, neredeyse 500 milyon dolar değerinde kripto para vadeli işlem pozisyonları tasfiye edildi. Büyük tasfiyeler, Bitcoin (BTC) fiyatı 17 Ocak’ta 34.000 doların altına düşmeden hemen önce gerçekleşti.

Neden bu kadar çok pozisyon tasfiye edildi?

Bitcoin fiyatı 15 Ocak’ta yüzde 6,7 artarak 35.500 dolardan neredeyse 38.000 dolara çıktı. Öte yandan, vadeli işlem piyasalarının fonlama oranında görülen keskin artış, piyasanın borçlu olduğuna işaret ediyor.

Büyük borsalardaki Bitcoin sürekli takas vadeli işlem sözleşmelerinin fonlama oranı yüzde 0,07’ye yükseldi.

Ortalama fonlama oranının genel olarak yüzde 0.01 civarında olduğu düşünüldüğünde, vadeli işlemler piyasasında 38 bin dolara yükselişte uzun bir pozisyon olduğu görülmektedir.

Bu nedenle, Bitcoin’in fiyatı 38.000 $ ‘ın biraz üzerine çıkan bazı büyük satış emirlerinin ardından düşmeye başladı. Abartılan vadeli işlemler piyasası bu düzeltmeyi daha da derinleştirdi.

500 milyon dolarlık sözleşme tasfiyesi geçen haftaya göre çok büyük görünmüyor. Geçen hafta, 1 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmeleri, yoğun günlerde nakde çevrildi.

Bitcoin düşüş mü yaptı?

Öte yandan, bu düşüş vadeli işlemler piyasasının açık pozisyonlarında bir düşüşe neden olmadı ve daha büyük bir geri çekilme olabileceğine dair endişeleri artırdı. Vadeli işlem piyasası ticareti Bitcoin’de hala birçok yatırımcı var ve bu da başka bir uzun pozisyon sıkışma şansını artırıyor.

“Salsa Tequila” olarak bilinen isimsiz bir yatırımcı, Bitcoin’in fiyatı 30.000 $ ‘ın altına düşerse, “ayı piyasası bölgesine” gireceğini söyledi.

Salsa Tequila;

30.000 $ ‘ın altında, ayı piyasası bölgesine gireceğiz. Düşüşü bir süreliğine sürdürmek için yeterince pozisyon alan yatırımcılar var. O zamana kadar her iki yöne de gidebilir. 40 bin doların üzerinde tutsak bile 50-60 bin dolar civarında bir hedefin makul olduğunu düşünüyorum. ”

Buna ek olarak, CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre, vadeli işlemler piyasasının açık pozisyonları hala yükselişte. Öte yandan zincir içi veriler, alıcı talebinin son günlerde azaldığını gösteriyor.

Bu faktörlere dayanarak, piyasa hala belirsiz ve 30.000 $ Tekrar test edilebileceğini söyledi:

“İnsanlar düşük kaldıraçla BTC alıp satıyor, açık pozisyonlar artıyor ve uzun-kısa pozisyon oranı nötr görünüyor. Bu boğa piyasasını tetikleyen güçlü zincir içi satın alma sinyalleri henüz görülmedi. BTC 30.000 doları yeniden test edebilirdi, böylesine belirsiz bir durumda pozisyon almamaya karar verdim. ”

Bitcoin ise 18 Ocak haftasına yükselişle başladı. Son 24 saatte yüzde 6,5 artış gösteren BTC, çeviri yayın tarihi itibarıyla 36.100 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 47,842.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺22.22
  THYAO.IS₺14.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.30
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.34