Bitcoin Talebi Artar, Rezervler Azalır

bitcoin biriktirme

Temmuz sonu itibariyle, önde gelen kripto borsalarında tutulan Bitcoin (BTC) miktarı, Mayıs 2019 sonundan bu yana en düşük seviyesine düştü.

Mayıs 2019’da Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 8.000 dolardı. 11 Temmuz 2019’da 12.967 $ ‘a kadar borsalardaki düşük miktar süreci devam etti.

Bitcoinlerin yaklaşık yüzde 10’u borsalarda

Büyük borsalar tarafından tutulan Bitcoin miktarı, 12 Mart’taki çöküşün ardından toparlanmanın ardından önemli ölçüde düştü.

Veri analizi kaynağına göre Glassnode, 29 Temmuz itibariyle borsalarda 2.64 milyon BTC var. Bitcoin’in fiyatı artmaya devam ediyor ve yılda 11.400 dolarlık en yüksek değere ulaşmayı başardı.

Bitcoin Döviz Bakiyesi vs Bitcoin Fiyatı

Borsalardaki Bitcoin miktarı ile Bitcoin fiyat karşılaştırması. Kaynak: Glassnode

Düşük satış baskısına ek olarak tether girişi gerçekleşti

Pazar analizi firması Arcane Research, borsalardaki azalan bakiyelerin, BTC’leri kullanıcıların özel anahtarlarını kontrol etmek için borsalardan çekerek Bitcoin’leri uzun vadede tutmaya daha fazla ilgi gösterdiğini göstermiştir dedi. Bu eğilim, BTC sahiplerinden daha az satış baskısı anlamına geliyor.

2020’nin en yüksek seviyesine ulaşan borsalara olan Tether (USDT) girişleri 10 milyar doları aştı. Bu, BTC satın almak için bekleyen büyük miktarda para olduğunu gösterir.

Bitcoin’e hem kurumsal hem de bireysel ilgi var

Bitcoin ABD dolarına karşı giderek daha çekici hale geliyor. COVID-19 salgını nedeniyle teşvik paketleri gelir ve piyasaya daha fazla dolar konur, bu da Bitcoin’i enflasyonun önlenmesi için tercih edilen araç haline getirir.

Bakkt ve CME vadeli işlemlerinin art arda iki gün boyunca hacim ve açık pozisyonlarda rekor seviyelere ulaşması, Bitcoin’e kurumsal ilginin hızla arttığını göstermektedir. Buna ek olarak, Grayscale fonlarına sadece 11 gün içinde 1 milyar dolar ekledi ve dijital varlıklarda toplam 5.1 milyar doların üzerinde bir birikime ulaştı.

CME ve Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemleri - Toplam Açık Faiz ve Hacim

CME ve Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemleri - Toplam Açık Faiz ve Hacim

CME ve Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemleri – Toplam Açık Pozisyon Miktarı ve Hacmi. Kaynak: Skew.com

Bireysel ticaret pazarı açısından Deribit, önde gelen Bitcoin Options borsalarından rekor seviyelere ulaştı. 27 Temmuz’da işlem gören Bitcoin opsiyonları 527 milyon $ ile rekor seviyeye çıktı.

Bireysel ve kurumsal ilgi arttığından, boğa piyasası bir kez daha ortaya çıkabilir, çünkü Bitcoin arzı borsalarda azalacaktır.

Gemini’nin kurucusu Cameron Winklevoss 29 Temmuz’da “Bir sonraki Bitcoin mitingi farklı olacak” dedi.

CoinOtag’ı TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.