Bitcoin (BTC) 10 bin dolara mı yükselecek?

Bitcoin Sahipleri Giderek Kârlı Oluyor

Glassnode verilerine göre, Bitcoin sahipleri giderek daha karlı hale geliyor, ancak bu henüz net bir boğa piyasası anlamına gelmiyor.

Analiz firması Glassnode, Bitcoin’in toplam arzının yaklaşık % 79’unun şu anda karda olduğunu belirtti. Gecikme göstergesi olarak algılanabilse de, metrik, piyasanın genel hissini belirlemeye ihtiyaç duyulduğunda çalışır. Glassnode, görünen fiyat değerlemesi nedeniyle ‘görünür boğa piyasaları’ sırasında tüm arzın % 90’ından fazlasının karda olduğunu öne sürüyor.

Tüm sahiplerin % 95’i veya daha fazlası açık yeşil olduğunda, bu genellikle bir pazarın güvenilir olduğunun bir göstergesidir. Aralık 2017’deki kripto çılgınlığı sırasında bu oran neredeyse % 100’e ulaştı.

Aksi takdirde, bu metrik % 50’nin altına düştüğünde, piyasada dipler görünür. Bunun bir örneği, 12 Mart’taki “Kara Perşembe” ve Aralık 2018’deki büyük düşüş.

Boğalar için işaretler var

Kripto para birimlerinin artan karlılığı, boğaların yeni bir mitinge başlayacağının tek işareti değil. Ancak, Bitcoin’in toplam arzının% 60’ından fazlasına 12 aydan fazla bir süre dokunulmamıştır. Bu son olarak önceki yükseliş döngüsünde görülmüştür.

Yine, stok akışı modelinde son zamanlarda ortaya çıkan kırmızı nokta rallinin başlangıcı olarak kabul edilebilir.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.