Cuma, Mart 5, 2021

Bitcoin rezerv para birimi olabilir mi ?

9 yıldır Kanada’nın başbakanı olan Stephen Harper, doların yerini alacak rezerv para birimleri arasında Bitcoin ve merkez bankası dijital para birimleri için yer olabileceğini söyledi.

Yatırım servisi Cambridge House’dan Jay Martin ile röportaj yapan Harper, ABD dolarının ancak euro ve Çin yuanı gibi büyük bir para birimiyle değiştirilebileceğini söyledi. Öte yandan Harper, avronun değerinin uzun vadeli belirsizliği ve Çin hükümetinin yuanın değerine ilişkin alabileceği “keyfi önlemler” nedeniyle her ikisinin de güvenilir bir alternatif para birimi olabileceği konusundaki endişelerini dile getirdi:

“Doların yerini neyin değiştirebileceğini dünyanın rezerv para birimi olarak görmek zor. İnsanların rezerv olarak kullandıkları varlıkların sayısında altın, Bitcoin ve diğer birçok varlığın yanında bir artış göreceğimizi düşünüyorum, ancak asıl rezerv para birimi hala dolar olacak.

Eski başbakan, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) bir şekilde kaçınılmaz olacağını düşündüğünü, ancak CBDC’lerin dünya çapında para politikasına tabi olacağını ekledi. Harper, merkez bankalarının bir finans denetleyicisi yerine “bir tür genel bankacı” olarak hareket etmelerinin endişe verici olduğunu ve bunun CBDC’lerin başlatılmasını etkileyebileceğini söyledi:

“Nihayetinde, bir dijital para biriminiz varsa ve merkez bankasının amacı enflasyonu kontrol etmek ve istikrarlı bir para birimi oluşturmaksa, o zaman dijital para bir tür devrimdir. Ancak dijital para birimleri, düşündüğüm şeyin parçasıysa, Merkez bankasının rolü beni çok endişelendiriyor. ”

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 48,072.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺22.12
  THYAO.IS₺14.61
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.22
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.27