Pazar, Mart 7, 2021

Bitcoin Opsiyon Sözleşmeleri Nasıl Çalışır?

Belirli bir tarihe kadar önceden belirlenmiş bir fiyattan değerli bir varlığı alma veya satma hakkı sunan sözleşmelere “opsiyon sözleşmeleri” denir. Kripto para piyasasında kullanılan popüler türev ürünlerden biri olan opsiyon sözleşmeleri, Bitcoin haberlerini takip edenlerin sıklıkla duyduğu vadeli işlem sözleşmelerine benzer bir yapıya sahip.

Vadeli işlemlerden farklı olarak, opsiyon sözleşmelerinin geçerlilik süreleri sona erdiğinde işlenmesine gerek yoktur.

Opsiyon sözleşmeleri, fiyat oynaklığından kaynaklanan riskleri en aza indirmek ve spekülasyon ticareti için kullanılır.

Opsiyon sözleşmesi türleri

Alım ve satım olmak üzere iki tür opsiyon sözleşmesi vardır. Adından da anlaşılacağı gibi, alım opsiyonları, belirli bir süre içinde bir varlığı sabit bir fiyattan satın alma hakkı sunarken, satma opsiyonları da satış hakkını sunar.

Basitçe söylemek gerekirse, tüccarlar belirli bir varlığın fiyatının artması bekleniyorsa alım opsiyon sözleşmesini ve düşüş bekleniyorsa satma opsiyon sözleşmesini tercih ediyor. Fiyatın yatay hareket edeceğini düşünen tüccarlar, opsiyon sözleşmesinden bir sepet oluşturarak piyasadaki hareketi kendi avantajlarına çevirebilirler.

Opsiyon sözleşmelerinde alıcılar istedikleri zaman “koy” veya “çağır” emir verebilir ve istedikleri zaman işlemi iptal edebilirler. Satıcı veya “yazarlar”, sözleşmenin vadesi geldiğinde işlemi gerçekleştirmekle yükümlüdür. Dolayısıyla satıcılar, alıcılardan daha fazla riske maruz kalmaktadır.

Bazı opsiyon sözleşmeleri vade tarihinden önce alınıp satılabilir. Vade tarihine bağlı olmayı gerektirmeyen sözleşmelere Amerikan tipi, yalnızca vade tarihinde işlenen tipe Avrupa tipi opsiyon sözleşmesi denir.

Opsiyon sözleşmesi nasıl işliyor?

Türev ürünlerle yatırım pozisyonu alacaklar; Değerli varlığa ilişkin teklifin büyüklüğüne, opsiyon sözleşmesinin kullanılabileceği son tarihe ve işlem sırasında geçerli olacak alış veya satış fiyatına göre stratejilerini belirlerler.

Bu noktada işlemin yapıldığı platformda özel bir “prim” ücreti dahil edilir. Bu ücret opsiyon sözleşmelerinin alış ve satışında ödenir. Prim ücreti; Alım satım yapılacak değer varlığının fiyatı, opsiyon sözleşmesinde belirlenen fiyat, vade bitimine kalan süre ve fiyat endeksi gibi değerlere bağlı olarak değişmektedir.

Yatırımcı opsiyon sözleşmesindeki kullanım fiyatının o andaki piyasa fiyatından düşük olacağını düşünürse altına imza atabilir. Kullanım fiyatının piyasanın altında kalacağını düşünürse sözleşmeyi yerine getirme zararı olacağı için işlemi iptal edebilir. Bu durumda tek zarar sözleşme oluşturulurken ödenen prim ücreti olacaktır.

Opsiyon sözleşmelerinin artıları ve eksileri

Riskten korunma amacıyla opsiyon sözleşmeleri tercih edilir. Ayrıca spekülatif ticarette daha fazla manevra kabiliyeti sunarlar. Düşüş, yükseliş veya yatay piyasa trendlerinde kar fırsatı sunarlar. Aynı anda birden fazla alım satım yapmak mümkündür.

Öte yandan, çalışma mekanizmaları ve prim hesaplamaları kolay anlaşılamaz. Alıcılar için ne kadar güvenli olursa, satıcı (yazıcı) tarafı için risk o kadar yüksektir. Geleneksel yöntemlerden daha karmaşıktır. Opsiyon piyasaları genellikle düşük likiditeye sahiptir ve sözleşmelerin prim fiyatları çok sık değişir. Vade yaklaştıkça prim ücretleri azalır.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 50,633.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.96
  THYAO.IS₺14.78
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.08
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.22