Pazar, Şubat 28, 2021

Bitcoin opsiyon piyasasındaki avantaj boğalarda!

Bitcoin fiyatı son iki hafta içinde ivme kaybetti ve bazı analistler, ayıların öngörülebilir gelecekte kontrolü ele alacağını öne sürdü.

Türev piyasası verilerine bakıldığında kurumsal yatırımcı cephesinde neler olduğu ve büyük oyuncuların spot piyasaları ne kadar etkileyebileceği açıkça görülmektedir.

Bitcoin’in (BTC) açık pozisyonları 14 Ocak’ta 10.6 milyar dolarla zirve yaptıktan sonra 8.4 milyar dolara geriledi. Öte yandan, 29 Ocak’ta sona eren opsiyon sözleşmeleri, mevcut tüm opsiyon sözleşmelerinin yüzde 47’sini oluşturuyor ve diğerlerinden sıyrılıyor.

4 milyar dolarlık vadesi gelmiş sözleşme önemli olsa da, bu seçeneklerin alım (nötr veya yükseliş beklentisi) ve koy (düşme beklentisi) seçeneklerine bölündüğü de dikkate alınmalıdır. Dahası, Bitcoin’i 29 Ocak’ta 52.000 $ ‘a satın alma fırsatı birkaç hafta önce mantıklı görünse de, şu anda durum böyle değil.

Yukarıdaki verilerden de görüleceği üzere Deribit, yüzde 83’lük pazar payı ile liderliğini sürdürüyor. 29 Ocak vade tarihinin nasıl bir etkiye sahip olabileceğini anlamak için, hem satın alma hem de satım seçeneklerini 32.000 $ civarında karşılaştırmak gerekiyor.

Panik yapmak için çok erken

Çoğu borsa aylık şartlar sunar, bazıları da kısa vadeli sözleşmeler için haftalık seçenekler sunar. Şimdiye kadarki en büyük vade, 25 Aralık 2020’de 2.4 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin sona ermesiydi. Bu sayı, tüm açık pozisyonların yüzde 31’ini temsil ediyor ve opsiyonların yıla nasıl yayıldığını gösteriyor.

veriler, 107 bin BTC’lik sözleşmenin 29 Ocak’ta sona ereceğini gösteriyor. Bu, opsiyon piyasasındaki toplam açık pozisyonların yüzde 45’ini temsil ediyor.

Bazı alım satım fiyatları artık mantıksız olmadığından, her opsiyon sözleşmesinin vade tarihinde alınıp satılmayacağına dikkat edilmelidir.

Bitcoin fiyatı 42.000 doları aştığında bazı alım opsiyon sözleşmeleri alınıp satılsa da büyük bir artış bekleniyordu, ancak bu sözleşmeler BTC fiyatı düzeltildikten sonra değersiz hale geldi.

29 Ocak’ta sona eren arama seçeneklerinin yüzde 68’inden fazlası şu anda 40.000 doların üzerinde ve bu nedenle hesaplamada dikkate alınmamalıdır. Aynısı 25.000 $ ‘ın altındaki satım opsiyonları için de geçerlidir ve bu iki kategori açık pozisyonların yüzde 76’sını temsil etmektedir.

Bundan sonra, süresi 29 Ocak’ta dolacak olan 40.000 $ ‘ın altındaki çağrı opsiyonlarının değeri 745 milyon $’ dır. Öte yandan, 25.000 $ ‘ın üzerindeki opsiyonlar 300 milyon $’ a karşılık geliyor. Bu değerlendirme sonrası 29 Ocak’ta sona erecek açık pozisyonların değeri 1.05 milyar dolar ve alış / satış oranı 0.40 olarak belirlendi.

Ayılar 32 bin dolardan memnun

Genel olarak opsiyon piyasasında boğaların bir avantajı olsa da, 33-35 bin dolar arasında satış opsiyonları hakim durumda. Öte yandan 1.200 BTC’nin bu avantajı 28-32 bin dolardan 1.950 BTC’lik bir çağrı opsiyonu ile dengelenebilir.

Özetlemek gerekirse, şimdilik boğalar Cuma günü sona erme tarihinde kontrolü ele alıyor gibi görünüyor.

Burada ifade edilen fikir ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Coinotag’ın görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım risk içerir. Karar vermeden önce kendi araştırmanızı yapın.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 44,779.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98