Cuma, Mart 5, 2021

Bitcoin opsiyon piyasasında dev vade günü yaklaşıyor!

Bitcoin opsiyonlarının açık pozisyonları son iki aydır güçlü kaldı ve BTC fiyatı rekor kırarak yüzde 118 artarak 8.4 milyar dolara yükseldi. Bitcoin fiyatına gösterilen ilgi ve BTC opsiyonlarının artan açık pozisyonları, 3.8 milyar dolarlık sözleşmenin 29 Ocak’ta sona ermesiyle sonuçlandı.

Yatırımcılar, böylesine büyük bir olgunluğun potansiyel etkisini anlamak için spot borsaların hacmini karşılaştırmalıdır. Bazı veri kaynakları Bitcoin’in günlük işlem hacminin 50 milyar ila 100 milyar dolar arasında değiştiğini gösterse de, Bitwise Asset Management tarafından 2019’da yayınlanan rapor, birçok borsanın işlem hacimlerini şişirmek için çeşitli teknikler kullandığını ortaya koyuyor.

Bu nedenle borsa hacmi analiz edilirken büyük borsaların sağladığı veriler yerine güvenilir veri kaynaklarının kullanılması büyük önem taşıyor.

Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi, BTC’nin borsalardaki spot hacmi, son 30 günde bir önceki aya göre yüzde 215 artarak ortalama 12 milyar dolar olarak ölçüldü. 29 Ocak’ta vadesi dolacak 3,8 milyar dolarlık sözleşmeler, BTC’nin ortalama günlük spot hacminin yüzde 35’ini oluşturuyor.

Tüm Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin yüzde 45’inin süresi dolacak

Bazı borsalar kısa vadeli sözleşmeler için haftalık seçenekler sunarken, çoğu borsa aylık bir son kullanma tarihi sunar. 25 Aralık 2020’de, şimdiye kadarki en büyük vade gerçekleşti ve 2,4 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin süresi doldu. Tüm açık pozisyonların yüzde 31’ine denk gelen bu sayı, opsiyon sözleşmelerinin yıl boyunca nasıl dağıtıldığını da ortaya koydu.

Genesis Volatility’nin verileri, Deribit’teki 94.060 BTC’nin 29 Ocak’ta sona ereceğini gösteriyor. Bu, Deribit’in sözleşmelerinin yüzde 45’inin 11 gün içinde sona ereceği anlamına geliyor. Deribit’in genel pazar payı yüzde 85 olsa da diğer borsalarda da benzer bir durum görülüyor.

Ancak bu opsiyon sözleşmelerinin tamamı işlem görmeyecektir. 46.000 $ ‘ın üzerindeki satın alma siparişleri ve 28.000 $’ ın altındaki satış emirleri gibi emirler, yani sözleşmelerin yüzde 68’ine kadarı etkisiz hale geldi. Bu, 29 Ocak’ta sona eren 3,8 milyar dolarlık sözleşmenin yalnızca yüzde 39’unun dikkate değer olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 48,072.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺22.12
  THYAO.IS₺14.61
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.22
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.27