Perşembe, Ocak 21, 2021

Bitcoin Ödül Yarılanması İle Yakında İdari Para Birimlerine Rakip Olacak!

Bitcoin Ödül Yarılanması (Halving) önemli bir konu çünkü; geçtiğimiz yıllar süresince Federal Rezerv gibi önde gelen merkez bankaları bile enflasyon oranlarını stabil ve istikrarlı tutmakta başarılı olamadı. Kripto para birimleri ilk başlarda merkez bankaları veya ekonomistler için birer tehlike olarak görülmeseler de, stablecoin‘lerin piyasaya sürülmesi ve Libra gibi projelerin tanıtılması ile bunların arz ettiği tehlike fark edildi. Yakında gerçekleşecek bitcoin ödül yarılanması ( Bitcoin Halving ) bu süreci nasıl etkileyecek?

Bitcoin Ödül Yarılanması Rekabeti Arttırabilir

Özellikle Bitcoin‘in (BTC) sosyo-ekonomik olaylardan dolayı aynı altın gibi değerinin artması, bunun yatırımcılar tarafından güvenli bir varlık sayıldığının kanıtı oldu. Bunun yanı sıra Bitcoin’in önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan yarılanması, kazılabilecek BTC sayısını azaltıp talebi hiç olmadığı kadar arttırabilir.

Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü ekonomistlerinden Peter C. Earle ise son yazısında Bitcoin’in blok ödülü yarılanmasına değindi. Bitcoin’in blok ödülü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşecek ve bu durum madencilerin piyasaya daha az BTC sunabilmelerine sebep olacak. Earle’e göre azalan Bitcoin ve merkez bankalarının istikrarı sağlayamaması, insanların BTC’ye hücum etmesine ve kalan BTC’leri almak için kapışmalarına neden olacak.

Bitcoin Ödül Yarılanması (Halving)

Aslında itibari paraları konusunda istikrara ve bir güvene sahip olmayan ülkelere bakıldığında Bitcoin hacminin devamlı olarak rekor kırdığını görmek mümkün. Özellikle Venezuela, Arjantin ve Afrika içerisindeki birkaç ülkede Bitcoin ticari hacminin neredeyse her hafta yeni rekorlar kırdığı gözlemlenmekte. Sadece bu bile Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda gerçekten dünyanın önde gelen itibari paralarına da sıkıntı yaratabileceği anlamına geliyor. Buna ek olarak Bakkt’ın piyasaya süreceği tüketiciye yönelik uygulamaların benzeri girişimler, adaptasyonu da ciddi bir şekilde arttırabilir.

Bitcoin Dominance Verileri 2020

Günlük grafiğe bakıldığında 18 Ağustos tarihinden beri alçalan bir destek çizgisinin oluştuğu görülebiliyor ve an itibarıyla bu çizgi %64 seviyesine denk geliyor. Baskının artabileceğini gösteren iki sinyal bulunuyor:

 • 100 ve 200 günlük hareketli ortalama seviyeleri fiyat üstünde bulunuyor ve bir ayı geçişi yapmış durumda.
 • Hakimiyet oranı ara destek seviyesi olan %67,5’in de altına inmiş durumda. Bu noktanın üstüne çıkma denemesinde bulunmuş olsa da başarılı olamadı.
bitcoin dominance
Bitcoin Dominance Haftalık Grafik

Bitcoin hakimiyet oranı, alçalan destek çizgisini takip etmeye devam ederse mart ayının başlarında %63 destek bölgesi test edilebilir.

Bu sebeple hakimiyet oranının gerilemeye devam etmesini bekliyor olsak da Twitter paylaşımındaki kadar şiddetli olacağını öngörmüyoruz.

2020 yatırım analizi
Bitcoin Dominance Aylık Grafik

2020 Coin Yorumları ‘na göre:

14 Ocak tarihindeki sert gerileme ardından hakimiyet oranı, bir alçalan üçgen formasyonu yapmış görünüyor ve bu şeklin alt sınırının kırılması halinde baskının arttığı gözlemlenebilir.

bitcoin ödül yarılanması
Bitcoin Dominance Grafik

Özet

Özetlemek gerekirse Bitcoin’in piyasa hakimiyeti oranı %72 seviyesinde dirençle karşılaştı ve burada tepe noktasını belirledikten sonra sert bir şekilde geri çekilmeye başladı. Eğer gerileme trendini takip etmeye devam ederse hakimiyet oranı mart ayının başlarında %63 seviyesine kadar inmiş olabilir.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.72
  THYAO.IS₺13.26
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.66
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.19