Perşembe, Şubat 25, 2021

Bitcoin Giriş

Bitcoin neydi? Bitcoin emekti… Değersizliğinden ötürü 2 büyük boy pizzaya 10.000 tane verilendir Bitcoin, BTC’dir yine kısa adı. BTC fiyatı 20.000 dolar’ı gördü, binlerce insanı Milyoner de yaptı. Peki Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl satın alınır? Bitcoin giriş hakkında tüm merak ettikleriniz! Aşağıdaki yazımızda hepsine değindik, devam edelim.

Bitcoin Giriş Bölüm 1: Nedir?

Bitcoin nedir sorusuna geçmeden önce; BTC “Ne İçin?” ortaya çıktı, çıkarıldı demek sanıyorum ki nedir sorusuna istinaden daha doğru olacaktır. Ben bu konuyu her zaman doğal seleksiyon perspektifinden değerlendirmeyi tercih ediyorum. Dönemin şartları, bankacılık hüsranları, gecikmeler, piyasaya hüsranlardan bağımsız ve mesai saatlerine baş kaldırış olarak BTC’i doğurdu. Hatta anonim olarak doğurdu dersek yeridir çünkü üzerine kurulu olduğu teknoloji, yani blockchain üzerinde, bir BTC transferini incelediğiniz zaman, bu banka hesabından banka hesabına şeklinde kayıt olarak tutulmuyor. Uzunca sayılar ve harflerden oluşan, kime ait olduğu belli olmayan (sadece sahibi tarafından ifşa edilmiş cüzdanları biliyoruz) cüzdanlardan, başka cüzdanlara transfer şeklinde görünüyor. BTC, elektronik çağın altınıdır desek, yanlış olmaz sanırım. 

Bitcoin Nasıl Doğdu? 

Satoshi Nakamoto isimli bir yazılım geliştiricisi, matematiksel kanıta dayalı elektronik ödeme sistemi olan BTC fikrini, İnternet’in derin mecralarında ortaya atmıştır. O zamanın forum-vari chan kullanıcıları çok sıcak bakmasalar da, sağladığı anonimlik sayesinde, deneyen kullanıcıların ödeme yapıp/alabilmesi üzerine iyice yayıldı. Sonuçta yasa dışı bir ürün elde ederken, kullanıcılar kimliklerini saklamak istiyorlardı, bu yüzden ödeme noktası büyük önem taşıyordu. BTC buna ilaç gibi oldu, bu yüzden doğal seçilim BTC’yi oluşturdu dedik. 

Kullanım Alanları Nasıl Bu Kadar Genişledi? 

Şu an Bitcoin Türk Lirası (TL), Dolar (USD), Euro (EUR) gibi “fiat currency” dediğimiz standart para birimleriyle alabiliyorsunuz ancak BTC ile hem bu standart para birimlerini alabilir, BTC ödeme yöntemi sunan berberlerde tıraş olabilir, dondurma yiyebilir hatta BTC ATM’lerinden BTC çekimi yapabilirsiniz. Kripto-Para Borsalarından BTC alabilir (bununla alakalı aşağıda rehber var) mesaj atar gibi BTC yollayabilirsiniz. Kullanım alanlarını geliştiren en önemli etmen, BTC transferlerinin mesai saati gözetmeksizin ve aracıya gerek duyulmadan gerçekleştirilmesi olup, transfer ücretlerinin düşük oluşu oldu. Tabii son 24 saat için yaklaşık 20 Milyar dolarlık bir hacim izini de atlamamak lazım, bu da tüm dünyada ne kadar talepçisi olduğunu bizlere gösteriyor. 

Satoshi Nakamoto Kimdir? 

Bu konuda İnternet’te bir çok asparagas haber bulabilirsiniz, çünkü kimse kim olduğunu bilmiyor. NASA diyen topluluklar da var, Amerikan Gizli Servisinin bir ürünü olduğunu düşünenler de var. Kendini Satoshi Nakamoto diye tanıtanlar da var ancak henüz Satoshi Nakamoto kimdir, nedir kimliğini bilmiyoruz. İnsanlar BTC’nin kurucusunu merak etseler de, teknolojiye ve işe yararlılığıyla daha çok ilgileniyorlar. 

Bitcoin Nasıl Üretilir? BTC Madenciliği Nedir? 

BTC bir otoritenin altında olan veya olmayan herhangi bir banka tarafından basılmıyor, üretilmiyor. Onu biraz da cazi kılan özelliklerinden birisi de bu. BTC üretimini dijital olarak herkes yapabilir. Dağıtılmış şebekedeki işlem gücü kullanılarak kazılıyor ve buna da madencilik deniyor. 

Sınırsız BTC Üretilebilir mi?

Üretilemiyor bunun sebebi de BTC Protokülünün yani BTC’nin çalışmasını sağlayan algoritmalar bütünün, 21 Milyon BTC ile sınırlandırılmış olmasıdır. Ancak bu BTC’ler, daha küçük parçalar haline bölünebilir haldeler. Bölünebilecek en küçük miktar da, bir BTC’nin yüz milyonda biridir ve bu birime, BTC kurucusu “Satoshi“nin ismi verilmiştir. 

Normal Paralar gibi bir Temele mi Sahip?

Hayır, BTC’nin temeli altın/gümüş veya türevleri değil, matematiktir. Bu onun en güçlü silahıdır da. Herkes tarafından kodları kontrol edilebilir. BTC üretimi için de, matematiksel bir formülü takip eden yazılımlar kullanılmaktadır. 

Bitcoin’in Anonimlik Seviyesi

BTC tutabilmek veya sahip olabilmek için BTC cüzdan hesabı açmanız gerekir ve bu hesabınız herhangi bir isme, adrese veya kimliğe dayandırılmaz. Haliyle kimse sizin bu hesaba erişiminizin olduğunu bilmez, hesabınıza kriptolanmış şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şeffaflık Seviyesi

BTC, Blockchain ismi verilen bir nevi not defterinde, sisteminde yapılan tüm işlemlerinin detayını saklar. Ancak kimse kimin neye ait olduğunu bilmez. Yüksek miktarda BTC aktarmayarak ve sürekli aynı hesabı kullanmayarak olası yüksek işlemleri tek cüzdana aktarmayarak dikkat çekmenizin çok ihtimali yok.

İşlem Ücretleri ve Hız

Uluslararası aktarımlarda, yurt içi para aktarmalarında normalde bankanız sizden yüksek düzeyde ₺ ücret kesebilir. BTC fiyatı ise bu işlemlerden ücret almaz.
BTC göndereceğiniz kişinin size yakınlığı veya uzaklığının bir önemi de yoktur. 

Bitcoin Giriş Bölüm 2: Nasıl BTC Satın Alabilirim?

Bitcoin satın almak için aşağıdaki kripto para borsasından bir üyelik açarak kolaylıkla edinebilirsiniz. Papara aracılığıyla da anında para gönderebilir, para çekebilirsiniz.

Önerilen borsaya kayıt olup Bitcoin almak için tıkla! 

Bitcoin ve Kripto Paralar Yasal Mıdır?

Şu anda Türkiye’de herhangi bir yasal engel bulunmamakta. Pekçok ülke gibi Türkiye de bu konuda gri kategoride. Yani yasal olarak herhangi bir tanımı yok. Ancak Türkiye kripto paralara sıcak bakan ülkeler arasında. 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın çıkaracağı kripto paradan bahsedilmekte. Ayrıca Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıkladığı ekonomi programında çok tartışılan ICO’yu (Kısaca kripto para fonu) desteklediklerini duyurdu.

Kısacası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız, Türkiye’de yaşıyorsanız ve 18 yaşını doldurduysanız kripto para alma konusunda önünüzde herhangi bir engel yok. Şu anda birçok ülke kripto paralara karşı ne çok samimi ne de çok uzak .Kısaca birçok ülke nötr .Tabi bazı istisna ülkeler var.Örneğin Venezuela Başkanı Maduro kripto paraların yaygınlaşması için elinden geleni yaparken (bknz: Kripto Casino) Katar ve Özbekistan’da kripto paralar yasaklandı. Avrupa Birliği ise bu konuda henüz net bir şey söylemese de bu yıl içerisinde kripto paralar ile ilgili düzenlemelerin geleceği bekleniyor. 

BTC ve diğer kripto paraların fiyatları nelerden etkilenir?

Kripto para fiyatlarını etkileyen birçok etken vardır.Bunlar hepsinde çeşitlilik gösterir. BTC fiyatı ele alınacak olursa;BTC’yi yeni çağın altını olarak düşünebilirsiniz. Son yaşanılan olaylardan örnek verecek olursak ABD-İran geriliminde BTC coin fiyatı yüzdesel olarak altından çok daha fazla arttı. (bknz: İran ABD BTC Üçlüsününün kazananı BTC) İnsanlar güvenli liman olarak Bitcoin’e yatırım yapmaya başladılar. Ancak elbette bunu sadece altın olarak düşünemeyiz.

Diğer etkenlerden bahsedecek olursak, ülkelerin kripto para ile ilgili açıklamaları da kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı etkilemekte. Kripto Para Birimi BTC şu anda piyasadaki bütün kripto paralara göre piyasadaki olağanüstü bir baskınlığı var. Bu nedenle altcoinlerden biraz ayrılıyor. Altcoinler ise yukarıda bahsettiğimiz durumların dışında altcoinin bağlı olduğu şirketlerin durumu, balinalar gibi etkenlerden etkilenmekte.

Bitcoin Giriş
Bitcoin Giriş

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilirsiniz. Ayrıca Instagram ve Twitter’dan da bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.08
  THYAO.IS₺13.39
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.60
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.09