Pazar, Ocak 24, 2021

Bitcoin İşlemlerinin Sadece %2’si Yasadışı! Yani Bitcoin Legal

Bitcoin Legal mi ?

Bitcoin İşlemlerinin Sadece %2’si Yasadışı! Yani Bitcoin Legal

Blockchain analitik firması Elliptic, bitcoin üzerinden yapılan yasadışı faaliyetleri kamuya açık bir şekilde yayınlamak için Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) araştırmacılarla işbirliği yaptı.

Araştırmacılar toplamda 6 milyar dolar değerinde 203.769 bitcoin işlemini analiz etti ve bu konuda bir yazılım geliştirdikleri söylendi. Geliştirilen yapay zekanın amacı kara para aklamayı önleyen prosedürlerine yardımcı olmaktı.

Analiz edilen 200.000 bitcoin işleminin yalnızca yüzde 2’si yasadışı olarak kabul edildi. Yüzde 21’i yasal olark tanımlanırken, işlemlerin büyük çoğunluğu kabaca yüzde 77’si sınıflandırılmamış olarak nitelendirildi.

Bitcoin Legal

Bugüne kadar ağın 2009 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana 440 milyon bitcoin işlemi gerçekleşti.

Bu çalışmanın bir benzeri rakip analitik firması Chainalysis yapmıştı. Sundukları bilgide 2019’da sadece %1 yasadışı işlem gerçekleştirilmişti. Dolayısıyla iki firmanın yaptıkları çalışma aynı çizgide.

Yapılan araştırmalarla anlıyoruz ki artık bitcoin kullanmak sadece yasadışı işlemlerle anılmıyor. Bitcoin böylelikle eski imajını yıkmış görünüyor.

Şeffaflık Seviyesi

BTC, Blockchain ismi verilen bir nevi not defterinde, sisteminde yapılan tüm işlemlerinin detayını saklar. Ancak kimse kimin neye ait olduğunu bilmez. Yüksek miktarda BTC aktarmayarak ve sürekli aynı hesabı kullanmayarak olası yüksek işlemleri tek cüzdana aktarmayarak dikkat çekmenizin çok ihtimali yok.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Eray
  Deneme bir iki üç.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39