Çarşamba, Ocak 27, 2021

Bitcoin ile Kara Para Akladığı İddia Edilen Vinnik Hastanelik Oldu!

Bitcoin Kara Para – Alexander Vinnik’in avukatı Zoe Konstantopoulou’nun Facebook gönderisine göre, Bitcoin para aklama suçuyla itham edilen Vinnik, Fransa’ya iade edildi. 

Sosyal medya güncellemesi

Konstantopoulou TSİ 11:10 itibarıyla sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda şunları yazdı: 

“Fransız meslektaşımın bana bildirdiği üzere Alexander, Paris’teki Hotel Dieu Hastanesinde. Yunan yetkililer saklanıyor ve hiçbir şey bilmiyormuş gibi yapıyorlar. Henüz onu görmesine izin verilmedi. Bu gece, bitkin halde, iletişim veya bilgisi olmadan onu sorgulamaya çalışacaklar! Yarınki duruşmasını ertelemek için zaten bir talep gönderdim. Bu, hukukun üstünlüğünün tesviyesi değilse, nedir?”

Cointelegraph, 23 Ocak itibarıyla Yunanistan’ın Vinnik ve Rus hükümeti üyelerinin isteklerinin aksine Alexander Vinnik ‘i Fransa’ya iade etmeyi kabul ettiğini bildirdi.

Ancak, Rus haber kuruluşu RIA Novosti, Vinnik’in kendisini Yunanistan’da barındıran hastaneden uzaklaştırılmasının ardından Vinnik’in avukatları arasında bir bilgi karışıklığı yaşandığını ve olaya belirsizliğin hakim olduğunu söyledi. Vinnik’in nerede olduğu bir süredir bilinmiyordu.

Sağlık durumu hakkında üst perdeden ifadeler

Müvekkilinin durumu ile ilgili olarak Konstantopoulou, Facebook’ta şunları yazdı:

“Hükümet her şekilde onu korkutmaya, onu büyük bir dehşete düşürmeye çalışıyor, bir yandan da sağlığı kötüleşiyor […] 30 aydır parmaklıklar ardında, neyle suçlandığı belli değil, varlığını sorgular halde, sahip olduğu tek şey bedeni ve hayatı. Ayrıca psikolojik bir savaştan da muzdarip.”

Alexander Vinnik, Temmuz 2017’nin sonlarında dünyanın en büyük borsalarından biri olan BTC ‘nin başkanı olarak altı yıllık süre içinde Bitcoin üzerinden 4 milyar dolarlık kara para aklamak iddiasıyla tutuklanmıştı. Son birkaç yılda, Rus vatandaşı Alexander Vinnik üzerinde üç farklı ülkede dava süreci yaşandı.

Bitcoin Kara Para Riskini Arttırıyor!

İsviçre Finans Piyasaları Denetleme Kurumu önemli açıklamalarda bulundu. (FINMA), blockchain teknolojisinin kullanılması için oluşturulan projeler de dahil olmak üzere; bitcoin kara para aklama aracı olarak riskler barındırdığı işlemleri konusunda ülkeyi uyardı.

FINMA’nın 10 Aralık tarihinde yayımladığı yıllık risk izleme raporunda şu konu yer alıyordu.Ülkedeki blockchain ve kripto para projelerinin mevcut kara para aklama risklerini artırdığı konusunda uyarlarda bulunuldu. Belgede şu ifade kullanılıyor:

“[…] finans sektörü, geleneksel kara para aklama risklerine ek olarak, blockchain teknolojisi ve müşterilerin ilgisini çeken kripto para alanlarında yeni risklerle karşı karşıya.”

Bitcoin kara para

Kara para aklama Bitcoin benimsenmesini yavaşlatıyor

Düzenleyici kurum, yeni teknolojilerin finans endüstrisinde verimlilik artışı vadetmelerine karşın, kara para aklama ve terör finansmanı tehditlerini de artırdığını itiraf ediyor. Bitcoin kara para aklama aracı olarak görülmemelidir. Düzenleyici, anonimlik potansiyeli yüksek olduğu için bazı uyarılarda bulundu. Bu tür finansal araçların hızı ve küresel niteliği sayesinde yasa dışı kullanım açısından çekici araçlar haline geldiklerine inanıyor.

Raporda ayrıca, kara para aklama benzeri suçların blockchain gibi yeni ortaya çıkan teknolojilerin benimsenmesini yavaşlatacağını şu sözlerle belirtiliyor. Bitcoin kara para aklama aracı olmadığı gibi; bitcoin ile kara para aklanması da son derece yanlıştır.

“FinTech alanında faaliyet gösteren finansal kuruluşlar tarafından yapılan olumsuz örnek içeren uygulamalar, İsviçre finans merkezinin itibarını önemli ölçüde zedeleyebilir ve dijitalleşme gelişimini yavaşlatabilir.”

FINMA ayrıca, blockchain dışında İsviçre’nin kara para aklama riskine katkıda bulunan özel bir varlık yönetimi merkezi statüsüne de parmak bastı. Ayrıca, bankalar için azalan kâr marjlarının, kurumları yüksek riskli gelişmekte olan pazarlardan müşterileri kabul etmeye ittiğini belirtti.

İyi ya da kötü yönde olması fark etmeksizin, kara para aklama konusundaki kaygılar, kripto varlıkların benimsenmesini yavaşlatıyor. Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan yakın tarihli ortak açıklamada, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi algılanan riskler ele alınana kadar, AB’de hiçbir küresel stablecoin projesinin kabul edilmeyeceği söylendi.

Yasalara uyumlu hareket edebilmek için borsalar, yüksek gizlilik standartları sağlayan kripto para birimlerini sistemlerinden çıkarmaya başladılar. Örneğin, kasım ayının sonunda kripto para borsası BitBay bununla ilgili bir karar verdi. Kara para aklama endişeleri nedeniyle gizlilik odaklı kripto para birimi Monero’ya (XMR) destek vermeyi kesti. Eylül ayında kripto borsası OKEx, gizlilik odaklı birçok coin için aynı muameleyi uyguladı.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺12.56
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.38
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.22