Bitcoin, İran’da 35,000 Dolara mı Satılıyor?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Son zamanlarda ekonomik yaptırımlarla kavrulan İran’da Bitcoin’in 35 bin dolara satıldığı iddiaları bir kez daha manşetleri süslüyor. Bu haber, özellikle uçtan uca Bitcoin ticaret platformu LocalBitcoins’de listelenen rial paritelerindeki fiyatlara dayanmakta.

LocalBitcoins’teki fiyatlara göre, bir Bitcoin 1 milyar 500 milyon İran Riyali üzerinden işlem görüyor. Ülkedeki resmi orana göre, 42.000 riyalin 1 dolara mal olduğu ve resmi oran göz önüne alındığında bu, 1 BTC için 35.700 dolara eşdeğer sonucu ortaya çıkıyor. Sonuçta, İran’da Bitcoin’in fiyatı 35.000 dolar gibi görünse de durum tam olarak böyle değil.

Ülkede iki farklı döviz kuru var. Biri devlet ve bankalar tarafından belirlenirken diğeri piyasa fiyatıdır. Piyasa fiyatı resmi döviz kurundan oldukça farklıdır. Şu anda 1 dolar, Bitcoin’in fiyatının İran’da 9200 dolar olduğunu gösteren piyasada 163.200 Rial. Yani Bitcoin’in fiyatı diğer ülkelerdekinden farklı değil.

Geçen aylarda açıklama yapan en büyük kripto para haber sitesi olan CoinIran’ın kurucu ortağı Expertcoin aşağıdaki açıklamaları sundu:

“Devlet tarafından belirlenen oran halka açık değildir, sadece çok özel durumlarda kullanılır. Bu döviz kurunu kullanan en fazla 10 öğe var. Örneğin, ilaç ithalatı bunlardan biridir. Başka bir örnek, eğer bir şirket yurt dışından hammadde satın alacaksa, devlet tarafından belirlenen oranda dolar alabilir. LocalBitcoins gibi platformlarda listelenen Bitcoin fiyatlarına bakarken, hükümetin kararlılığı değil, sokaktaki döviz kuru dikkate alınmalıdır. ”

Bitcoin haber dakikalarında küresel kripto borsalarında 9238 dolar‘dan alınıp satılıyor. Bir numaralı kripto para birimi dünden beri yüzde 4 arttı ve piyasa değeri ile ilk 100 kripto para birimi arasında yüzde 60’ı aşan artışlar var. Toplam piyasa değeri 254 milyar dolar civarında.

 

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster