Salı, Nisan 20, 2021

Bitcoin ile SP500 Arasındaki Korelasyon

Bitcoin ile SP500 Arasındaki Korelasyon -Quantum Economics Kurucusu Mati Greenspan, BTC ile SP 500 borsası arasındaki korelasyonun 9 senenin zirvesine ulaştığını söyledi.

Bitcoin ile SP500 Korelasyonu

Kripto para analisti Mati Greenspan, Virtual Blockchain Week sanal konferansın katılımcılarına sunum yaparken “yılın babası” unvanını kazandı. Greenspan yaptığı konuşmada, Bitcoin ve geleneksel varlıkların Corona virüs (COVID-19) salgını sonrası düşünülenden daha yakından ilişkili biçimde hareket ettiğini açıkladı.

Bitcoin ile SP500 Arasındaki Korelasyon

Quantum Economics’in kurucusu, “kripto dünyasında neler olduğunu gösteren” aşağıdaki grafiği paylaştı. Grafikte, Bitcoin’in S&P 500 borsası ile kolerasyonu sunuldu. Hatırlatmak gerekirse 1, mükemmel korelasyon, -1 ise ters korelasyon anlamına geliyor. Bitcoin (BTC) hakkında olumlu bir görünüm bekleyen kripto para meraklılarına seslenen Greenspan, “Çoğunuz, birazdan söylemek zorunda olduğum verilerden hoşlanmayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Güvenilir ve kolay bir şekilde kripto para satın almak için önerdiğimiz borsayı kullanabilirsiniz:

Bitcoin ile SP500 Arasındaki Korelasyon
Bitcoin ile SP500 Arasındaki Korelasyon

Greenspan verilerine göre, Bitcoin ile SP 500 şu anda yaklaşık 0,6’lık bir korelasyon gözleniyor. Bu veri oran, Ocak 2011’de yakalanan 0,3 seviyesinden bu yana gördüğümüz en yüksek korelasyon.

Konuşmada, “Kripto para bizim kurtarıcımız olacak” savını destekleyen bir durumun gözlenmediği ifade edildi. Bitcoin hala bir “risk varlığı” olarak kabul ediliyor ve altının güvenli liman statüsüne ulaşması için binlerce yıl sürdüğü vurgulandı.

Bitcoin 2020’de genel olarak iyi konumda

Etkinlik sırasında çocuğuna atıştırmalık hazırlamak için bir süre izin isteyen Greenspan, daha sonra yaptığı açıklamada, Bitcoin 2020 performansını ABD doları ile kıyaslayarak “Virüs Sonrası Dünyaya Nasıl Yatırım Yapılır” konulu konuşmasına devam etti.

Bitcoin ile SP500 Arasındaki Korelasyon
Bitcoin ile SP500 Arasındaki Korelasyon

Sarı = altın; yeşil = ABD doları; mavi = SP500; beyaz = gümüş; mor = ham petrol; turuncu = BTC

Corona virüsün ekonomik etkisi nisan ayında gerçek etkisini gösterirken Bitcoin “en iyi varlıklardan biri” oldu. Greenspan, BTC’nin geçen hafta negatife düşen ham petrolün aksine, 2020 içinde kabaca yüzde 7 arttığına dikkat çekti.

Bu yazımızda Bitcoin ile SP500 arasındaki korelasyonun 9 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasından bahsettik.

Yatırım Tavsiyesi Değildir!

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96