arama

Bitcoin İle IŞİD Terör Örgütüne Yardım Yapan Şahısa 13 Yıl Hüküm!

Bitcoin İle IŞİD Terör Örgütüne Yardım

Bitcoin İle IŞİD’e yardım sağlayan ABD vatandaşı Zoobia Shahnaz’ın diğer kripto para birimleri aracılığıyla da terör örgütüne yardım yaptığı iddiaları söylenmekte. Bahsi geçen ABD vatandaşının terör örgütü İŞİD’e yardım sağladığı ve terör örgütünün finansal eylemlerine Bitcoin ile destek verdiği tespit edildi. Tutuklanarak hüküm giyen Zoobia Shahnaz isimli zanlı 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yetkililer tarafından dün yapılan açıklamaya göre Shahnaz’ın terör örgütü adına yaptığı yardımlar 150 bin dolardan fazla değere sahip kripto para aracılığı ile gerçekleştirilmiş. İddialar arasında Zoobia Shahnaz’ın İŞİD örgütüne üye olmak için Suriye’ye taşınma girişiminde bulunduğu da yer alıyor.

Bitcoin İle IŞİD’e İşte Böyle Yardım Etmiş!

Bitcoin İle IŞİD Terör Örgütüne Yardım
Bitcoin İle IŞİD Terör Örgütüne Yardım Yapan Şahıs Tutuklandı!

Shahnaz’ın terör örgütüne yardım yapmak adına Chase, Discover ve Amerikan Express’in de aralarında bulunduğu pek çok bankayı dolandırdığı, yalan taleple kredi ve kredi kartı aldığı ve elde ettiği fonlarla kripto para satın alarak IŞİD’e yardımda bulunduğu tespit edildi. Shahnaz elde ettiği gelirleri Türkiye, Pakistan ve Çin kanalıyla örgüte aktarmış.

Zanlının 2017 yılında New York’taki JFK Havaalanından Suriye’ye gitmeye çalışırken yakalandığı ve 2018’in Kasım ayında suçlu bulunduğu ifade edildi. Shahnaz’ın avukatı ise söz konusu terör örgütü iddialarını reddederek Shahnaz’ın Suriye ve Irak’taki hastaları iyileştirme ve yaralıları koruma şeklinde ki hayır işleri ile uğraştığını savundu.

Bahsi geçen olay, kripto paraların suç işlemeye yönelik eylemlerde kullanılmasında önüne geçmenin ne kadar zor olduğu ve bu durumun suç örgütlerini engellemede büyük risk oluşturduğu tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Enes Başoğlu
Enes Başoğlu Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.
Share via
Copy link
Powered by Social Snap