Pazar, Ocak 24, 2021

Bitcoin Hash Rate Rekor Kırdı!

Blockchain.com’un aktardığı veriler Bitcoin hash rate seviyesi 111 EH/s ile yeni bir rekor kırdığını gösteriyor. Bitcoin bu rekor ile beraber 1 Ocak 2019 tarihinden beri %170,73 yükseliş sergilemiş oldu.

Hash Rate

Hash Rate Nedir?

Hash rate, madencilerin her 10 dakikada bir yeni blok üretmek için kullandıkları işlem ve hesaplama gücünü gösteren birim olarak biliniyor. Madenciler hash rate kullanarak yaptıkları işlemlerde, ağı her zaman güvenli tutuyor ve karşılığında da blok ödülü alıyor.

Artan hash rate güvenlik açısından kulağa hoş geliyor olsa da,bu durum sabit Bitcoin fiyatından dolayı aslında madencilerin işlerini daha da zorlaştırabilir.

Bitcoin Hash Rate Artışı Neye İşaret Ediyor?

BTC fiyatı sabitken devamlı artan hash rate, piyasaya daha fazla madencinin girdiğini ya da aktif madencilerin cihazlarını arttırdığı anlamına geliyor. Bu da aslında madencilerin, Bitcoin’in uzun vadedeki potansiyelinden emin olduğunu ve daha fazla yatırım yapmak istediğini gösteriyor. Hash rate’in artması madenciliğin o an için kazançlı olduğunun düşünüldüğünü de gösterebilir.

Bitcoin

Genellikle Bitcoin’in fiyatı ile doğrudan bir ilişkisi olmayan hash rate oranı, sadece ağın performansını takip etmek için kullanılan bir gösterge şeklinde de ifade edilebilir. Counterparty Foundation yöneticisi Chris Derose hash rate’in artmasının genel olarak olumlu olduğunu belirtirken Blockbid firmasından David Sapper da bu görüşe katılıyor. Sapper, Bitcoin hash rate’inin artışını, zararına çalışmak pahasına bile olsa insanların ellerindekini arttırmaktan mutlu olmaları ve bu sebeple uzun vadede sektörde olacak olmaları şeklinde yorumluyor.

Çin, Bitcoin Madenciliğinde Rakipsiz

Coinshares tarafından paylaşılan veriler ışığında madencilerin bu yıl toplam 5,4 milyar dolarlık kazanç elde ettiklerini söyleyebiliriz.

Bu devasa sektörün %66’lık bir kısmının tamamı Çin’den geliyor. Bitmain ve Canaan gibi dev madencilik firmalarının yer aldığı Çin, çok büyük bir Bitcoin madencilik topluluğuna sahip.

Yetkililer buna rağmen madencilerin üzerine gitmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de 7.000’e yakın madencilik donanımına yetkililerce el konulmuştu.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39