Salı, Nisan 20, 2021

Bitcoin Halving Aramaları Google’da Rekor Seviyeye Ulaştı

Google Arama Trendleri’nde “bitcoin halving” aramaları son zamanlarda rekor seviyelere ulaştı. 

Bitcoin Halving Aramaları Google’da Rekor Seviyeye Ulaştı

bitcoin halving

Beklenen olayla ilgili yapılan bu google sorguları, 11 Nisan tarihinde sona eren haftada zirveye çıktı. Bu, bitcoin (BTC) ‘in 11 yıllık geçmişinin en yüksek seviyesiydi.

Bitcoin her dört yılda bir yarılama denilen halving sürecinden geçer. Dahili mekanizma, bitcoin’in blok zincirinde blok başına ödülünü yüzde 50 azaltır. Ödülü yarıya indirmek, arz genişleme hızını her dört yılda bir yüzde 50 oranında azaltır. 

Bitcoin önümüzdeki ay üçüncü kez ödüllendirilecek ve ardından blok başına ödül mevcut 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. 

Son zamanlarda rekor seviyelere erişen bu Google aramaları ise Bitcoin’in bu olaydan sonra yükselip yükselmeyeceğinin merak konusu olduğundandır.

Bitcoin Fiyatı Yükselecek Mi?

Popüler düşünce, yarılama yani halving olayının fiyatı yükselteceğidir. Nitekim son zamanlarda bitcoin’in fiyatında ki toparlanma bu dusunceyi destekler nitelikteydi. Bununlar birlikte bu arama sonuçlarını yapanların ne kadarının bitcoin alımına dönüştereceği ise şüphelidir.

bitcoin halving

Yukarıdaki fotoğrafta ‘bitcoin satın al’ ifadesinin herhangi bir yükseliş göstermediğini görüyorsunuz. Dolayısıyla yaklaşan yarılama yani halving ek satın alma baskısına dönüşmeyebilir.

Bununla birlikte, bazı gözlemciler, en az 1 BTC ve en az 0.1 BTC tutan bitcoin adres sayısındaki son artışı, yatırımcıların halving öncesi biriktiğinin kanıtı olarak belirtiyor. 


En az 0.1 BTC’ye sahip benzersiz adreslerin sayısı da 2.984.777 rekor seviyeye yükseldi. Sayı Şubat ayında keskin bir şekilde artmaya başladı ve Mart fiyat çöküşünde bile yükselişini sürdürdü. 

Sizce yarılama Bitcoin’e nasıl etki edecek?

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  1 Yorum

  1. Yükselmesi lazım yani yükselmeli evi arabayı sattım viski yudumlayarak para bile yok onu da sattım hepsini bastım bakalım ne olacak

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96