Salı, Kasım 24, 2020

Bitcoin FOMO geri bildirim döngüsü ve BTC Fiyatlarına etkisi!

‘Boğa koşusu’ için başka bir ifade, ‘kar almaktır.’ Neden? Çünkü herhangi bir varlığın fiyatı ne zaman yükselse, başka bir yükseliş umuduyla satın alanlar var ve bir düşüş umuduyla satış yapanlar var.

Bitcoin’in tam teşekküllü bir boğa koşusu içinde olduğu açık olsa da, kar alma ihtiyacının eskisi kadar güçlü olmadığı da açık. İnsanların kar almama konusunda emin olmasının ana nedeni, araştırmalarla birlikte gerçek dünyadaki belirsizlikler olarak önümüze çıkıyor.

Bitcoin’den Para Kazanma Fikri Boğa Koşusunu Sabote mi ediyor?

Blockchain-analitik firması Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora göre, fiyat artışını körükleyen faktörlerden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir sonraki başkanı için yarışta çıkmaza girmesiyle işaretlenen finansal piyasadaki belirsizlik. Rapor, 13.500 dolardan 15.700 dolara muazzam fiyat artışının “tesadüf olamayacağını” belirtiyor.

Rapora göre, gerçek dünyada bilinmeyen bu kripto-fiyat hareketi, “Bitcoin’in makroekonomik belirsizlik dünyasında tutulması gereken bir varlık olarak görüldüğü” gerçeğinin altını çizdi. Dahası, bu, fiyatı yükseltmek için Bitcoin’in talep ve arz kanalına bağlanan pozitif bir FOMO (kaçırma korkusu) geri bildirim döngüsüne neden oluyor.

Bu böyle devam ediyor. İnsanlar belirsizlik dönemlerinde Bitcoin’i makro koruma olarak satın alırlar. Satın alınacak daha az Bitcoin olduğu ve arzı sınırlı olduğu için Bitcoin arzı azalır. Talep ise artar. Bitcoin’e sahip olmak isteyen insanlar onu satın almak için daha yüksek bir fiyat öder ve piyasa fiyatını yükseltir. Bu döngü, “belirsizlik” ölçeğiyle güçlendirilir. Rapor, bu FOMO geri bildirim döngüsünü şu şekilde özetliyor:

“Bu, Bitcoin’i giderek daha çekici bir varlık haline getirerek daha fazla talebe, hatta daha az arz ve daha yüksek fiyatlara yol açar.”

Bu talebi karşılayacak arz azdır. Fiyat listelerinde istikrarlı başlayan ve güçlü sona eren Ekim ayı durumunu ele alalım. 19 Ekim’de sona eren hafta için, Bitcoin 13.000 $ ‘ın altında olduğu için, 274.000 BTC satış amacıyla borsalara gönderildi. Bu Bitcoin’ler yüzde 25 veya daha fazla kârla satıldı, bu da insanların “para kazandığını” gösteriyor. Bir hafta sonra, fiyatın 13.300 dolara yükselmesiyle ve daha az miktarda Bitcoin ile 257.000’de aynı orantılı kârla aynı orantılı kârla borsalara gönderildi.

Chainalysis, borsalara gönderilen Bitcoin’deki bu düşüşün, fiyatın daha yeni artmaya başladığı Temmuz sonu-Ağustos başı döneminden daha düşük olduğunu kaydetti. Rapor, bu kadar yüksek bir fiyatla bile satmak yerine Bitcoin’i elinde tutma ihtiyacı göz önüne alındığında,

“Şu anda, piyasanın dengesi nakit paraya çevirmek yerine elinde tutan insanlarla ilgili görünüyor.”

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 18,302.27dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16