Cuma, Kasım 27, 2020

Bitcoin fiyatının 22 bin doları görmesi için 4 neden

Lookintobitcoin.com’un yaratıcısı Bitcoin (BTC) analisti Philip Swift, kripto para biriminin 22.000 $ ‘a yükselmesinin dört nedenini açıkladı. Hem ağ temelleri hem de teknik faktörler, en büyük kripto para biriminin yükseliş momentumunun güçlendiğine işaret ediyor.

Bir yıllık HODL (para tutma) oranı, borsaların Bitcoin rezervlerindeki düşüş, tarafsız fonlama oranları ve kurumsal tasarruflar, Bitcoin rallisinin uzun süreceğini gösteriyor. Swift, şöyle belirtti:

“1 yıllık HODL yüzdesi hala oldukça yüksek mi? Evet. Bitcoin borsalardan çekiliyor mu? Evet. Finansman oranları hala tarafsız mı? Evet. Kuruluşlar hala satın alıyor mu? Evet. Güzel, birkaç hafta içinde fiyat 22.000 $ ‘a ulaştığında görüşürüz. ”

1 Ekim’de yılın dördüncü çeyreğinin başlangıcından bu yana Bitcoin fiyatı 10.773 dolardan 16.730 dolara yükseldi.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

1 Ekim itibarıyla günlük BTC / USD fiyat grafiği. Kaynak: TradingView.com

HODL yüzdesi yatırımcı güvenini gösterir

Bitcoin endüstrisi, Bitcoin’i uzun süredir elinde tutan yatırımcıları “HODLers” olarak adlandırıyor. Bir yıllık HODL dalga göstergesi, geçtiğimiz yıl Bitcoin biriktiren yatırımcı sayısındaki artışı ortaya koyuyor.

Mart ayındaki kazadan bu yana, bir yıllık HODL dalgası yüzde 59’dan yüzde 62’nin üzerine çıktı. Tüm zamanların en yüksek seviyesinde olan bu gösterge, net bir birikim eğilimine işaret ediyor.

Bir yıllık Bitcoin HODL dalgası. Kaynak: lookintobitcoin.com

Artan HODLers sayısı, Bitcoin satın alma ve uzun süre tutma konusundaki ilgiyi yansıtıyor. Mevcut eğilim, yatırımcıların uzun vadede daha geniş bir Bitcoin rallisi beklediği anlamına gelebilir.

Tarafsız fonlama oranları

Akümülatörler veya alıcılar kısa vadeli satıcıları zorladığından Bitcoin finansman oranları yükseliş döngüleri sırasında önemli ölçüde fırlayabilir.

Bitcoin vadeli işlemler piyasası, piyasadaki dengeyi korumak için fonlama oranı mekanizmasını kullanır. Uzun pozisyonlar kısa pozisyonlardan fazlaysa fonlama oranı pozitiftir. Bu durumda, alıcılar kısa vadeli satıcıları teşvik etmelidir, aksi takdirde tam tersi olur.

Sürekli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için ortalama fonlama oranı şu anda yüzde 0.01’dir. Fonlama oranı geçtiğimiz birkaç ay içinde yüzde 0.01 civarında veya hemen altında kaldı.

Bu durum, alıcı ve satıcı arasında bir denge olduğunu göstermektedir.

Bitcoin rezervleri düşüyor

Geçen ay yaklaşık 145 bin Bitcoin borsalardan çekildi.

Borsalardan ayda 2.3 milyar dolar değerinde Bitcoin’in serbest bırakılması, yatırımcıların Bitcoin birikimlerini uzun süre tutma niyetlerini gösteriyor.

Yatırımcıların birikimlerini satmak için borsalara Bitcoin yatırmaları gerekiyor. Bu nedenle, borsalardan artan çıkış, genellikle yatırımcıların Bitcoin tasarruflarını uzun bir süre boyunca tutmayı planladıkları anlamına gelir.

Kuruluşların birikimi artıyor

ABD’de Grayscale, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yatırım yapması için bir numaralı seçenek olmaya devam ediyor. ABD’de halka açık olan Grayscale Bitcoin Trust, bir borsa yatırım fonuna en yakın yatırım aracıdır.

Grayscale’e göre şirket, çeviri yayın süresine göre 8,35 milyar dolardan fazla değere sahip yarım milyondan fazla Bitcoin’e sahip.

Bitcoin 2020’nin başından beri güçlü bir toparlanma gösterdiği için organizasyonlar Bitcoin biriktirmeye devam ettiler. Sürekli olarak altının performansından daha iyi performans gösteren Bitcoin, bu yıl bir değer depolama aracı olarak kuruluşlardan daha fazla ilgi gördü.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 16,767.64dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09