bitcoin btc

Bitcoin Fiyatını Bu Hafta Etkileyebilecek 5 Faktör ve BTC Yorumu

Bitcoin (BTC), yeni haftaya 9 binin hemen yukarısında belirsiz bir halde başladı; peki BTC/USD paritesini önümüzdeki günlerde neler bekliyor?

Reklam
binance

Analistler bu hafta Bitcoin fiyatı hareketini yönlendirecek beş faktörü ele aldı.

Reklam

Genel Piyasalardaki Olumlu Hava ve Bitcoin’e Etkisi

Cuma günü büyük bir düşüş yaşayan genel borsalar, Pazartesi Covid-19 kaynaklı baskılara rağmen haftaya yükselerek başladı.

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq hisse senetleri, sakin geçen bir hafta sonu ardından yavaşça yükselmeye başladı.

Son haftalarda genel piyasa hareketleriyle korelasyon eğilimi gösteren BTC/USD, pazar günü kısa bir süreliğine 9 bin dolardaki desteğini kaybetti.

Bitcoin’in geçtiğimiz aylarda yüzde 95 eş  hareketlerde bulunduğu S&P 500’ün zayıflığı, kısa vadede BTC’ye zarar veriyor olabilir.

Piyasa analisti Michael van de Poppe yaşanan düşüşte görülen 8.900 dolar seviyesinde bile Bitcoin’in mart ayına göre yüzde 140 değer kazanmış durumda olduğunu belirtti.

Bitcoin, ikinci çeyrekte borsalara göre hala yüzde 40 daha fazla değer kazanmış ve yatırımcılarına kazandırmış durumda.

Bitcoin vs. S&P 500 3-month chart

Bitcoin ve S&P 500 3 aylık tablo. Kaynak: Skew

Madenci zorluğu yine düşebilir

Geçtiğimiz haftaki düşüş eğilimi, Bitcoin ağının esasları üzerinde de etkisini göstemeye hazırlanıyor. Yaklaşık 24 saat içerisinde gerçekleşecek düzeltmenin negatif yönde olması bekleniyor.

Madencilik zorluğu, madencilerin Bitcoin ağına katılmak için teşvik sahibi olmasını sağlayan temel bir mekanizmadır ve otomatik düzeltmeler “ekonomi politikası” işlevi görür.

Öte yandan Bitcoin hash oranında da geçen kaydedilen hash oranlarına karşı bir düşüş gözlendi. Hash oranı, bu hafta ortalama 115 EH/s olarak ölçüldü.

Bitcoin 7-day average difficulty 2-month chart

Bitcoin 7 günlük ortalama zorluk, 2 aylık tablo. Kaynak: Blockchain

CME Vadeli İşlemlerinde Umut Verici Mum Boşluğu

Mevcut fiyattan çok uzakta olmasa da, CME Grubu’nun Bitcoin vadeli işlem piyasasında haftasonu görülen mum boşluğu oldu.

BTC/USD paritesi, tarihsel olarak bu mum grafik boşluklarını kapatma eğilimi gösteriyor. Şayet bu durum tekrar ederse, bu hafta Bitcoin, mevcut işlem seviyesinden 100 dolar yukarıda, 9.180 ile 9.250 dolar arasındaki boşluğunu kapatmayı deneyebilir.

Ayrıca Cuma günü vadeli işlemlerde Haziran için 1 milyar dolara yakın Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin açık pozisyonları kapandı ancak beklenenin aksine fiyatta büyük bir etki yapmadı.

CME Bitcoin futures chart showing gap

CME Bitcoin vadeli işlemler makası gösteren tablo. Kaynak: TradingView

Korku Endeksi Bitcoin’de Korku Havasının Hakim Olduğunu Gösteriyor

Günlük yatırımcıların ruh hali ise geçtiğimiz haftaya göre biraz değişmiş gözüküyor. Kripto Korku ve Hırs Endeksi’ne göre kripto sektörüne şu anda genel olarak “korku” havası hakim.

Araç, endeksi derlemek için 1’den 100’e kadar birden fazla faktör kullanıyor, daha yüksek bir puan, traderların mantıksız davrandıklarını ve düzeltmenin zamanının geldiğini gösteriyor.

Korku endeksi mevcut durumda bir önceki haftaya göre 9 puan geride olan 41 puanda yer alıyor.

 Crypto Fear & Greed Index 1-month chart

Kripto Korku ve Hırs Endeki 1 aylık tablo. Kaynak: Alternative.me

Kararlı Madenciler Sahada!

Madencilik satışları, haziran ayında yaşanan yoğun satışların ardından kısa vadede dikkatleri çekmeye devam ediyor.

Madencilik havuzu satışları, 24 Haziran’daki yoğun satış fırlamalarının ardından azalmaya başladı.

Madenciler, yarılanmadan sonra piyasaya sürekli satış baskısı hissettiriyordu ancak bu durum biraz daha kontrol altına alınmışa benziyor.

Bitcoin mining pool outflows 1-year chart

Bitcoin madencilik havuzu çıkışları 1 aylık tablo. Kaynak: CryptoQuant

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.