Bitcoin fiyatı 2021 yılına kadar can sıkacak

coin yorum

Bitcoin (BTC) fiyatı son 24 saatte yüzde 3,48 artarak 10.322 dolardan 10.730 dolara çıktı. Bununla birlikte, BTC hala 11.000 dolar civarında önemli bir direnç seviyesiyle karşı karşıya ve 3 Eylül’den bu yana düşük dalgalanma gözlemlendi.

Vadeli işlem piyasasının azalan açık pozisyonları ve durgun spot piyasa hacmi, düşük fiyat oynaklığı olasılığını artırmaktadır.

Önümüzdeki düşük hacim, düşük açık pozisyon ve büyük Bitcoin direnci

Teknik olarak Bitcoin, daha önce direnç alanı olarak çalışan 10.570 doların üzerine çıkmayı başardı. Bununla birlikte, hedeflenen yeni direnç aralığı 11.000 ila 11.288 ABD Doları arasındadır. Bu seviyeler hızlı bir miting için engel görevi görür.

Bitcoin'in günlük grafiği.  Kaynak: TradingView.com

Bitcoin’in günlük grafiği. Kaynak: TradingView.com

Düşük miktarda açık pozisyon ve hacim, 11.000 $ ‘lık ana direnç seviyesine karşı BTC için yumuşak kar gibi görünüyor.

Bitcoin vadeli işlemler piyasasının toplam açık pozisyonu geçen ay 5,7 milyar dolardan 3,8 milyar dolara düştü.

Bitcoin spot hacmi de benzer bir eğilim gösteriyor. Bitcoin’in spot hacmi, geçtiğimiz ayın çoğunda 500 milyon doların altındaydı.

Bitcoin vadeli işlemleri açık ilgiyi topladı.  Kaynak: Skew.com

Bitcoin vadeli işlemleriyle açık pozisyon miktarının birleştirilmiş verileri. Kaynak: Skew.com

Bitcoin, tüccarların genellikle iyimser olduğu 10.500 doların üzerinde küçük bir kırılma gördü. Yine de, yakın vadede büyük bir fiyat hareketi tahmin etmek, yukarıdaki direnç nedeniyle şimdilik erken olabilir.

Tarihsel olarak, BTC, büyük bir rallinin ardından uzun süreli birikim ve konsolidasyon dönemleri gördü. Bir konsolidasyon aşaması, vadeli işlemler ve opsiyon piyasalarının etkisiz hale gelmesine izin vererek, bir sonraki rallinin temelini güçlendirir.

Trader ne diyor?

“Twitter’da Kripto Kripto para birimi incelemeleri yapan uzman Monk, Bitcoin’in haftalık grafiğinin nötr bir eğilim gösterdiğini söyledi.

Haftalık Bitcoin grafiği, kilit makro seviyeleri ile.  Kaynak: The Crypto Keşiş, TradingView.com

Önemli makro seviyelerini vurgulayan haftalık Bitcoin grafiği. Kaynak: Kripto Keşiş, TradingView.com

TraderBitcoin’in 10.000 $ ‘ın üzerinde esnekliği ve yakın vadede 11.000 $’ lık direnç aşağıdaki gibi özetlenmiştir:

“BTC, haftayı ‘nötr’ bir mumla kapatıyor. Ancak düşmeye ve ayı piyasasına dönüşmeye başlamak için hala doğru noktada değil. 11.000 doların tekrar test edilmesi bekleniyor.”

Kripto türevleri piyasası tüccarı Cantering Clark, BTC’nin önemli bir destek aldığını söyledi. Clark aşağıdakileri kaydetti:

“Yılların en önemli destek ve direnç getirilerinden birini ilk test ettiğimizde yüzde 20’lik bir düşüşle satış yaptıysanız kendinizi affetmeyin.”

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.