Cumartesi, Ocak 23, 2021

Bitcoin Fiyat Hareketleri İki Yükseliyor Bir Düşüyor

BTC/USD büyük boğa hareketi geri döndü

Bitcoin fiyat hareketleri , seansın ikinci yarısında %2.50 artışla pozitif bölgede işlem görüyor. BTC/USD boğaları yukarı yönlü ivme kazanıyor ve üst üste altıncı gününde pozitif bölgede işlem görüyor. Bitcoin fiyatı, 11 Kasım’dan bu yana görülen en yüksek seviyelere doğru yükselen ardışık günlük sağlam kazançlarla devam ediyor. 8000$ bölgesine dönüş çok fazla satın alma inancını geri kazandırdı.

Bitcoin Fiyat Hareketleri Ne Diyor?

 • Bitcoin 100 günlük hareketli ortalama seviyesinin üstüne ilerledi.
 • 8600 dolar seviyesinde direnç bulunuyor.
 • Kısa vadeli hareket parabolikleşti.
 • Fiyat bir önceki kırılma bölgesinin üstüne çıkmayı başardı.

Bitcoin Fiyat Hareketleri için Parabolik Bitcoin Fiyat Hareketi Önemi

Terz omuz-baş-omuz formasyonunu kırılmasının ardından Bitcoin yeni bir yükseliş hareketine başladı ve bir geri çekilme olacağına dair sinyal vermedi.

100 günlük hareketli ortalama seviyesinin ve Fibonacci %50 dönüşünün oluşturduğu direnci de aşan BTC Fiyatı için 8600 dolar seviyesine denk gelen Fibonacci %61,8 dönüşü bir sonraki direnci oluşturabilir.

Buranın kırılması halinde ise 24 Haziran tarihinde başlamış olan gerileme trendinin sona erdiği düşünülebilir.

Bitcoin Fiyat Hareketleri

Kısa vadede ise yükseliş hareketi parabolik bir eğriyi takip ediyor. Ek olarak hacimlerin yükseliş hareketi sırasında düşmeye başlaması ve kısa vadeli grafiklerde RSI göstergesinin bir ayı uyumsuzluğu yapmaya başlamış olması, yakın zaman içerisinde yukarı yönlü hareketin güç kaybedebileceğini gösteriyor.

bitcoin fiyatları

Haftalık Bitcoin Fiyat Grafiği Analizi

Logaritmik grafiğe bakıldığında bazı özellikler ve oluşumlar dikkat çekiyor.

6500 dolar seviyesinin yakınlarında belirlenen dip seviye uzun vadeli destek seviyesine ve uzun vadeli yükseliş hareketinin Fibonacci %61,8 dönüşüne denk geldi. 2018 senesinin Aralık ayında da 3200 dolar yakınlarında benzer bir hareket gözlemlenmişti ve sonrasında yeni bir yükseliş trendi başlamıştı.

Bitcoin kanalının dışına çıkması halinde, yarılanma öncesi daha önce de gözlemlendiği gibi yeni bir yükseliş hareketine başlamadan önce bir geri çekilme yaşayabilir.

Bitcoin Fiyat Hareketleri

Bitcoin analizi için logaritmik olmayan grafiğe bakıldığında ise bir önceki aşağı yönlü kırılmanın tetiklendiği 7400-7600 dolar bölgesinin aşıldığı görülüyor. Haftalık mum henüz kapanmış olmasa da geri çekilerek negatif bölgede kapanması ve yukarı yönlü hareketin sonlandığını göstermesi beklenmiyor.

Ek olarak fiyat bir boğa geçişi yapmış olan 50 ve 100 haftalık hareketi ortalama seviyelerinin de üstüne ilerlemeyi başardı ve bu oluşum da uzun vadede alıcıların kontrolü ellerinde tutacağına dair bir işaret olarak kabul edilebilir. Alçalan direnç çizgisinin de kırılması durumunda ise yükseliş hareketinin devam etmesi beklenebilir.

Özetlemek gerekirse Bitcoin fiyatları yükseliş hareketine kısa vadede devam ediyor ve 8600 dolar seviyesi bir sonraki hedef olarak belirlenebilir. Orta vadeli ve uzun vadeli görünüm de yükselişin devam edeceğine dair sinyal veriyor fakat kısa vadede bir geri çekilme hareketi ile fiyatların düzeltme yapma olasılığı da bekleniyordu. Nitekim bugün öğleden sonra 8.000 dolar seviyesine doğru yaşanan çekilme de buna işaret ediyor.

Bu raporda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan tebliğ çerçevesinde, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak bir sözleşme çerçevesinde sunulur. Burada ulaşılan sonuçlar, tercih edilen hesaplama yöntemi ve veya yorum tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgiler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39