Çarşamba, Nisan 14, 2021

Bitcoin Elektrik Tüketimi İsviçre’den Fazla!

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yayınladığı tahmini verilere göre, Bitcoin Elektrik Tüketimi İsviçre ‘den Fazla!

Bu hafta yayınlanan Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi veya CBECI olarak adlandırılan çevrimiçi bir araç , yıllık enerji giderini hesaplamadan önce, Bitcoin ağını gerçek zamanlı olarak korumak için ne kadar enerji gerektiğini tahmin ediyor.

Şu anda Coin Otağ bu haberi girerken CBECI, küresel Bitcoin ağının 8.13 gigwatt elektrik tükettiğini söylüyor. Yıllık tüketim ise 61,76 TWh olarak görünmekte.

Bitcoin elektrik
21:00 06.07.2019

TheVerge‘nin yaptığı haberde ise açıkça görünüyor ki, Bitcoin’in yıllık elektrik kullanımı aşağıdaki görselden de görüldüğü üzere İsviçre’den fazla elektrik tüketirken, Avusturalya’dan daha az elektrik tüketmekte.

TheVerge haber yaparken ki veriler.

Türkiye 2018’de 292 terawatt tüketti Bitcoin elektrik Tüketimi! 

Türkiye ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre 2018’de 292 terawatt elektrik tüketti. Bu da Türkiye’nin yılda yaklaşık olarak Bitcoin’in 5 katı elektrik tükettiğini gösteriyor. Yine Cambridge Üniversitesi’nde edinilen bilgiye göre dünyada tüketilen toplam elektrik miktarı 20,863 terawatt olurken, Bitcoin’in kullanımı ise bu kullanımın yüzde 0,28’ine tekabül ediyor.

Bitcoin (BTC) Nasıl Üretilir?

BTC bir otoritenin altında olan veya olmayan herhangi bir banka tarafından basılmıyor, üretilmiyor. Onu biraz da cazi kılan özelliklerinden birisi de bu. BTC üretimini dijital olarak herkes yapabilir. Dağıtılmış şebekedeki işlem gücü kullanılarak kazılıyor ve buna da madencilik deniyor.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.00
  THYAO.IS₺11.92
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.37
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.24