Salı, Ocak 26, 2021

Bitcoin doların egemenliğini sona erdirebilir mi?

Dev Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley’in bir stratejistine göre Bitcoin (BTC), Dünyanın rezerv para birimi olan ABD dolarını önemli ölçüde tehdit ediyor.

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi Baş Küresel Stratejisti Ruchir Sharma, Geleneksel finansta küresel güvenin sarsılması nedeniyle doların kararının muhtemelen sona ereceğini ve Bitcoin’in bu güven eksikliğinden yararlanacağını düşünüyor.

Sharma, The Financial Times raporunda dünya rezerv para birimlerinin tarihine değindi ve doların hakimiyetinin 2020’nin başından itibaren 100 yıl sürdüğünü söyledi. Stratejist, Euro ve Çin yuanı gibi diğer büyük küresel yasal para birimlerinin olduğunu savundu. Dünyanın güvenini kazanamadığı için doların yerini alacak yasal bir para birimi yok.

Sharma, Bitcoin gibi merkezi olmayan rakiplerin doların hegemonyasını tehdit edebileceğini söyledi. Mart ayından bu yana değerinin 4 katı değer kazanan Bitcoin, 2020’nin en önemli yatırımlarından biri haline geldi:

“Dünyanın geri kalanı ABD’nin borçlarını ödeyebileceğine olan güvenini kaybettiğinde, doların egemenliği sona erecek. Para basma faaliyetleri, küresel salgın bittikten sonra bile muhtemelen devam edecek. Bitcoin, geleneksel alternatiflere olan güven eksikliğinden yararlanacaktır. “

Stratejist, Merkez bankalarını, Güçlü konumlarını sürdürmek için para politikalarına çok daha fazla dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı:

“Bitcoin’in yükselişi bir balon olabilir, ancak bu balon kaybolsa bile, bu yılki artış merkez bankaları, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri için bir uyarı olmalıdır.”

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 31,919.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.58
  THYAO.IS₺12.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.70
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18