Pazartesi, Ocak 18, 2021

Joker İsyanlarını Bitcoin Devrimi Durdurabilir Mi?

bitcoin devrimi

Dünyanın bir çok ülkesinde halkla güvenlik güçleri arasında yayılan çatışmalar var. Ki biz bunlara Joker İsyanları diyoruz. Peki bu çatışmaları kripto para durdurabilir mi? Joker İsyanlarını Bitcoin Devrimi Durdurabilir Mi?

Şu an Şili, Hong Kong ve Lübnan’da isyanlar var. Bu isyanların sebebi yerel komplex sorunlar olsa da, altta yatan global bir sorun var hâlbuki: Genç neslin, geleceği hakkında endişe duymasına sebep olan ve konut fiyatlarını ulaşılmaz hale getiren düşük faiz oranları… Ve geleceği olmayan insanları sokağa çekmek daha kolay.

Kripto para, insanlara paralarını hükumetlerin kontrolünden kurtarmalarını sağlayabilecekleri alternatif bir yol olarak göz kırpıyor.

Bitcoin devrimi geliyor

Şili’de güvenlik kuvvetleri ve isyancılar arasında çıkan çatışmalarda şu ana kadar 17 kişi öldü. Ve bu çatışmaların başlama nedeni yalnızca toplu taşıma fiyatlarındaki küçük bir artış. Lübnan’da farklı mezhep ve etnik kökenden insanlar, hükumetin Whatsapp konuşmaları üstüne koymak istediği bir vergi sebebiyle güçlerini birleştirdiler. Ve Hong Kong… Suçlunun Çin’e iadesi yasası geri çekilmesine rağmen, halk yönetime karşı protestolarını devam ettiriyor.

Hükumet karşıtı protestolar Katalonya, İspanya, Bolivya, Ekvador, Gine ve Irak’ta da devam ediyor. Bu olaylar biribirlerinden bağımsız olarak, çeşitli yerel sorunlar sebebiyle patlak veriyor. Fakat hepsinin nerdeyse hemde ortaya çıkması, bir yeraltı akımının yüzeye şimdi çıktığını düşündürüyor.

Dünya yüzeyindeki bu farklı hareketlere bakınca tek bir ortak payda var gibi görünüyor: Sokaklardaki genç insanlar. Daha doğrusu, olaylar ya gençler tarafından yönetiliyor ya da gençler en militan grubu oluşturuyor. Gençlik ruhu geçmişte de isyan ve devrimlerde bir etkendi. Fakat ısrarcı protestolar, sendikalar ya da siyasi partiler gibi daha resmi güçler tarafından organizasyonu gerektiriyordu. Analistler durumu açıklamak için sosyal ağların yaygınlaşması ya da iklim değişikliği gibi birkaç neden ortaya atıyorlar. Fakat ekonomik gerginlik, itici güç gibi görünüyor. Peki tekelleşen fiyat paralara alternatif üreterek mevcut ve olası çatışmaları kripto parayla bitirmek ya da önlemek mümkün mü?

Orta Segment Bitiyor mu?

Global ekonomi, modern zamanlarda daha önce hiç görülmeyen bir durumda görünüyor. Gençler adeta kapana kısılmış gibi. En kuvvetli merkez bankalarının çoğu, tarihin gördüğü en düşük ve hatta negatif kar oranları sunuyor. Bu da kontrollleri altındaki bölgeler de normal ekonominin işleyişini bozuyor. Bu uygulamaların yatırımcılar ve işletmeler üstünde yaratacağı tehlikeli sonuçlar bir çok kez yazıldı. Ancak bunların haricinde etkilenen ciddi bir kesim gözden kaçtı. Negatif oranlar genç insanların yaşamlarına zarar veriyor ve onların kendileri için düşündükleri gelecek algısını belirsizleştiriyor.

Bunun olması için en açık yol, gelecek planı yapan insanları cezalandırmak. Merkez bankaları düşük faiz oranlarının, tüketicileri daha fazla harcamaya iteceğini düşünüyor. Aslında bu, istenmeyen bir sonuç değil ve nihayetinde resmi para tasarrufu yapmak artık mantıklı değil. Genç insanlar her hangi bir birikim yapmanın sadece kötüye gidiş olduğunu ve bazı durumlarda enflasyonla tamamen yok olacağını anlamaya başlıyorlar. Bu hemde bankaların borcunu faizlendireceği manasına geliyor. Bununla beraber düşük faiz oranlarının genç insanlara zarar vermesinin en etkili yolu konut sektöründe istenmeyen etkilere neden olması.

Mülk alma önceki jenerasyonlarda insanların paralarını yatırdıkları en yaygın yoldu. Pek çok ülkede mülk merdivenine binmek, orta sınıfa bir bilet olarak görünüyordu. Ve ekonomistler, gençlerin mülk alabilmek için evliliklerini, evli olanların ise çocuk sahibi olmayı ertelediklerini söyleyerek uyarıyorlardı.

Kaybedecek bir şeyi olmayanların korkusu da olmaz. Bu sebeple asker ve polisle çatışanların, kaybedecek çok şeyi olan yaşlılardan ziyade genç insanlar olması oldukça doğal.

Çatışmaları Bitcoin Devrimi mi bitirecek?

Konut fiyatlarının en yüksek olduğu yerin Hong Kong marketi olması sebebiyle en ısrarcı protestoların bu şehirde olmasına şaşırmamak gerekir.

Arabanızı park edeceğiniz yer için 1$ milyona ihtiyacınız olan bir yerde fahiş kiralar ödenen evlerden çıkıp, kendinize ait kalıcı bir ev sahibi olmayı hayal etmek bir hayli zor. Bu, ev fiyatları arttıkça daha zengin olan ve bu sebeple gemiyi sallamayı pek istemeyen yaşlı insanlarla keskin bir tezat oluşturuyor.

Bu koşullar altında ve daha düşük kar oranlarının gayrimenkul sektöründeki yan etkilerini umursamayan merkez bankaları varlığında isyanların yalnızca yayılması beklenebilir. Ayrıca kendilerini ezen ekonomik statükoyu değiştirmek isteyen radikal fikirli gençlerin sayısı da artmaya devam edecektir. Bu değişim de kripto para bazlı bir sisteme geçme biçiminde olabilir. Yani para akışı üstünde her hangi bir tekelleşme olmayan bir sisteme…

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.10
  THYAO.IS₺13.12
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.04