Bitcoin Detaylı Analiz! Hangi Yöne Gidiyoruz?

Bitcoin

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Merhaba sevgili dostlar bugün sizlerle beraber Bitcoin için bir analiz yapacağız. Yaptığımız bu analizde çeşitli verileri kullanarak piyasanın yönünü aşağı yukarı tahmin etmeye çalışacağız.  Bizleri neler bekliyor onlara hep beraber göz atacağız.

Bitcoin Yatırımcılarının Cüzdan Verileri

CoinMarketCap verilerine göre, yaptığımız araştırmamızda. Son 3 ay içerisinde cüzdanlarında Bitcoin tutan yatırımcıların sayısında düşüş var. 3 aylık verilere göre en yüksek yatırımcı gördüğümüz gün olan 3 Temmuz için Bitcoin fiyatı 34,668.55 dolardı. 3 Temmuz da yaşanmış olan yükselişle alakalı olarak BTC/USDT grafiğine göre neler söyleyebiliriz bakalım.

bitcoin

Grafiğe baktığımız zaman bir yeşil dikdörtgen görüyoruz. Bu Dikdörtgen 3 Temmuz içerisinde olan fiyat hareketlerinin saatlik saatlik grafiğe yansıması. Siz daha rahat görebilin diye bu şekilde işaretledik.

Burada ilk dikkatimizi çeken şey saatlik grafikte kocaman bir yeşil mumun olması. Peki bu ne demek. Gelin 5 dakikalık grafikten tekrar bakalım.

Bitcoin

Grafikte görmüş olduğumuz kırmızı elips bizlere son 45 dk içerisinde oluşmuş olan yükselişi gösteriyor. Bunun sebeplerinden bir tanesi dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’nin Bitcoin madencilerini ülkeye davet etmesi olabilir. Aynı zamanda bu tarihte Puell Multiple indikatörü de nadir görülen bir alım sinyali yakmıştı. İşte bu saydığımız sebepler bu pumpın sebebi olabilir. Böyle haberler gelmeye devam ettikçe bu şekilde yükselişler görebiliriz. Bitcoin cüzdan sayısı ile beraber yükselen Bitcoin. Bizim için her zaman iyiye işarettir. Çünkü bunun bir balina değil kullanıcıların haberlerle beraber Bitcoin’e olan güveninin arttığını gösterir.

Ancak son günlerde gelen kötü haberlerle beraber. Bitcoin cüzdanlarında yeniden ciddi bir düşüş gözlemlemeye başladık.

Bitcoin

Bitcoin Biriktiren Cüzdanlardaki Kar-Zarar Oranı

bitcoin

CoinMarketCap’dan aldığımız veriler Bitcoin yatırımcıları için şunları gösteriyor.

Şuan daki BTC/USD endeksi baz alındığında yatırımcıların yüzde 68’i kar durumunda. Yine anlık fiyata göre cüzdanların yüzde 31’i zararda bulunuyor.  Daha da detaya inecek olursak Intotheblock adlı web sitesinden aldığımız verilere göre toplamda 5.21 milyon BTC cüzdanı hacimleri 2.36 Milyon BTC olacak şekilde. Ortalama 54.776 dolardan alarak zarara geçmiş durumda Aynı şekilde 5.43 Milyon cüzdan ortalama fiyat olarak 14.259 dolardan 2.87 Milyon BTC hacim ile karda bulunuyor. Daha da şaşırtıcı olan veri ise toplamda 2.75 Milyon cüzdanın ortalama fiyat olarak 148 (yüz kırk sekiz)dolardan 2.99 Milyon BTC alarak hala karda olması. Bu seviyeler aşağı yukarı bizlere oluşabilecek destek ve direnç seviyeleri için bir fikir verebilir.

Herkes Arkasına Bakmadan Kaçıyor! Korku Endeksi Yerlerde

Korku ve Açgözlülük endeksi verilerine göre. Piyasada şuan da korku hakim ancak bu her şeyin sonu değil. Detaylı olarak baktığımız zaman şuan da bulunduğumuz seviyede daha önce de bulunduk ve bu tam olarak 2018 Rallisi öncesindeydi. Yine aynı şekilde başka bir konum, 2020 Rallisi öncesi Mart ayı. Yani Bitcoin için bu seviyelerin normal olduğunu söylemek muhtemel.

Verileri Güzel Okumamız Lazım!

Şimdi yukarıda vermiş olduğumuz verileri okumadıysanız öncelikle okumanızı öneriririm. Verilerimize geçecek olursak. Bitcoin için verilerimiz bize diyor ki. Hodl yapan cüzdanların yüzde 68’lik bir kısmı kar durumunda. Bu cüzdanların ilerleyen dönemlerde satış yapma ihtimalleri var mı? Evet. Pekala geride kalan yüzde 31’lik kısım için alım yapma ihtimalleri var mı? Evet. Hangisinin gerçekleşme ihtimali daha yüksek? Karda olan cüzdanların satış yapması. Neden? Çünkü ortalaması 14k olan cüzdanların sayısı 5.43 Milyon ve 2.78 milyon hacime sahipler. Piyasada korku hakim. Bu veriyi korku endeksinden alabiliyoruz. Korku endeksi bizlere satışların fazla olduğunu gösteriyor. Ancak sadece bununla kalmıyor. Verilere göre bir önceki boğa rallisi başlangıçlarında da piyasa da aynı seviyelerde korku hakim durumdaymış. Bu verilerden yola çıkarak Bitcoin için önemli bir desteğin 14k olabileceğini aynı şekilde de önemli bir direncin 54k olacağını söylemek zor değil.

Siz Bitcoin’in geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikrini bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutma.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook