Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu – Bitcoin Cash’de ağı ele geçirmek için 1 Bitcoin yetiyor. Hash rate’de meydana gelen büyük düşüş, ağı saldırılara karşı savunmasız hale getirdi. Bitcoin Cash madencileri bu olay karşısında başta Bitcoin olmak üzere başka kripto paralara yöneldi.

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu:Yalnızca 1 BTC ile

Bitcoin Cash ağının ilk blok ödülü yarılanması 8 Nisan tarihinde gerçekleşmişti. Yaşanan yarılanma sonrasında madencilerin blok başına aldığı ödül 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye inmişti.

Yarılanmadan bir süre önce güzel bir artış trendi yakalayan Bitcoin Cash, buna karşın yarılanma sonrasında ise ciddi bir düşüş yaşadı. Düşüş ve madencilerin azalan gelirler sebebiyle ağı terk etmeye başlaması ise, ağda ciddi bir güvenlik sorununa yol açmış gibi görünüyor.

Bitcoin Cash Hash Rate Dibe Çöktü

Proof of Work (PoW) temelli ağlar, madencilik faaliyetlerine ihtiyaç duyuyor. Madencilerin ağdaki sayısı arttıkça da ağda kazım yapmak zorlaşıyor. Bu durum da hash rate ile ifade ediliyor. İşte bu rakam, yarılanma sonrası Bitcoin Cash ağında çok düşük seviyelere geldi. 

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu
Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu Temsili BTC Cash Görseli

BitInfoCharts verileri aracılığı ile de görülebilecek bu durum, yarılanma sonrası ağda hash rate rakamının adeta dip yaptığını gösteriyor. Öyle ki yarılanma öncesi ile sonrasına kıyasla, ağdaki hash rate oranı birkaç gün içinde yüzde 50 azalma gösterdi.

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu – Türk kripto para topluluğunun önde gelen isimleri arasında yer alan Alp Işık da Twitter hesabından bu duruma dikkat çekti. Işık’ın paylaştığı bir grafikte, 9 Nisan günü Bitcoin Cash ağındaki hash rate’in 1 EH/s seviyesinin altına düştüğünü görmek mümkün. Öte yandan şu anda ise hash rate, yine BitInfoCharts seviyelerine göre 1.8 EH/s’ye gelmiş durumda.

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu Tweet Görseli

Bu tarz bir durum, elbette Bitcoin Cash ağını saldırılara açık hale getiriyor. Bu da ağın güvenliği için kısa ve orta vadede büyük bir sorun anlamına geliyor.

Hesaplanan rakamlara göre Bitcoin Cash ağını bir saatliğine ele geçirmek harcanması gereken miktar 7300 dolara kadar geriledi. Bu da ağdaki sorunun ne denli büyük ve sıkıntılı bir sürece dönüşebileceğinin başka bir kanıtı.

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu
Bitcoin Cash Hash Rate Temsili Halving Görseli

Yarılanma sonrasında madencilerin bir kısmı, ellerindeki kaynakları başta Bitcoin olmak üzere diğer Proof of Work tabanlı kripto paralara yöneltmiş durumda.

Bu da zaten yarılanma öncesi dönemde de çok güçlü bir ağ yapısına sahip olmayan ve merkezilik sorunu yaşayan Bitcoin Cash ağını iyice savunmasız bırakıyor. Nitekim, ağda blok ödülü yarılanması sonrası bir saat boyunca blok dahi bulunamaması ve işlem sayısının dip yapması, bunun bir başka örneği.

Bitcoin SV Halving:İlk Blok Ödülü Yarılanması 

Kasım 2018’de Bitcoin Cash’den hard fork ile ayrılan Bitcoin SV ağında da ilk halving 10 Nisan sabah saatleri itibariyle gerçekleşti.

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu –Blok ödülü yarılanması sonrasında Bitcoin SV ağında yer alan madencilerin blok başına aldıkları ödül, 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye geriledi. Bitcoin Cash ağındaki halving aksine Bitcoin SV ağında yarılanma sonrasında blok bulamama gibi bir sorun olmadı.

Ancak yaşanan halving sonrasında aynı Bitcoin Cash’de olduğu gibi, Bitcoin SV’de de bir düşüş göze çarpıyor. Fiyat, bu yazının kaleme alındığı dakikalarda yüzde 11 düşerek 192 dolara kadar geriledi.

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu
Bitcoin SV Halving Temsili Görsel

Bitcoin Cash Güvenlik Sorunu – Bu iki yarılanmanın Bitcoin fiyatına kısa vadede etkisinin ne olacağı ise merak konusu. Otoriteler, hem bu iki kripto paranın yarılanma öncesinde yaşadığı artış, hem de bu ağdan ayrılacak olan madencilerin Bitcoin ağına geçecek olması sebebiyle, lider kripto para biriminde yarılanma öncesi yeni bir artış dalgasının gelebileceğini düşünüyor. Bitcoin ise bugün, bir süre sonra yeniden 7 bin doların altına indi.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!