arama

En İyi Bitcoin Borsa Platformu Hangisi? En İyi Kripto Para Borsası Listesi!

Bitcoin yorum 2 mart 2020

En İyi Bitcoin Borsa Platformu Hangisi ? – Coinmarketcap güncel verilerine göre, işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance ilk 10 sıralamasında yer bulamadı!

En İyi Bitcoin Borsası ve En İyi Kripto Para Borsası Listesi

En İyi Bitcoin Borsası Sıralaması
En İyi Kripto Para Borsası Sıralaması

En İyi Bitcoin Borsa Sıralaması
En İyi Kripto Para Borsaları Sıralaması

 • Binance’ye buradan kayıt olarak Bitcoin al-sat yapabilirsiniz. Binance, Yüzlerce altcoin al-sat yapmaya da olanak sağlar.

2019 Haziran ayında bu sıralamalar ilk kez açıkladığında Binance 8. sıradaydı ve şimdi ise 11.’liğe geriledi. Binance, yakın zaman önce saldırıya uğradığından güvenlik kategorisinde uzman şirketler tarafınca kötü puan almıştı ve bu durum güvenilirliğini etkiledi. Bu durum Binance borsasının en iyi Bitcoin Borsası sıralamasında 11. sırada yer almasına etki gösterdi.

2019 Mayıs ayında Binance, tarihteki en büyük altıncı hack olarak kayıtlara geçen olayda 7070 BTC çaldırmıştı. Saldırıdan Binance kullanıcıları etkilenmedi. Platform, kaybedilen paraları karşılamak için halihazırdaki acil durum fonu SAFU’yu kullandı.

En Güvenilir Kripto Para Borsası Sıralaması: En iyi Bitcoin Borsası Platformları

Kripto para veri sağlayıcı firması CryptoCompare
En İyi Kripto Para Borsası Veri Sağlayıcı firması CryptoCompare

Piyasanın öncü Kripto para veri sağlayıcı firması olan CryptoCompare‘de son sıralamada 164 borsayı mercek altına aldıklarını bildirdi.

Sıralamada AA ve B notları alan en iyi borsalar küresel hacmin yüzde 33’ünü oluşturdu. Bununla birlikte C’den E’ye daha düşük not alanlar ise küresel hacmin yüzde 67’sinden sorumlu.

CEO Hayter, borsalardan sıralamalar için herhangi bir ücret almadıklarını ve dilerlerse borsalar, saklama hizmeti sağlayıcıları, fonlar ve regülatörlerin temel veriler ile özel araştırmaları satın alabileceklerini ifade etti.

Türkiye’nin En Güvenilir Kripto Para Borsası

Bitcoin Borsası
En İyi Bitcoin Borsası – En İyi Kripto Para Borsa

2019 Sıralamasında yer alan Türk kripto para borsaları arasında en iyi dereceyi BtcTurk elde etti. BtcTurk, 164 borsa arasında 52 puanla 25. olurken onu 20 puanla 140. sırada yer alan Bitci takip etti. Paribu ise sıralamada yer almamıştı. 2020 CryptoCompare verileri ise daha yayın bülteninde paylaşılmadı.

Bitcoin Nedir, BTC Nasıl Satın Alabilirim? 2020

Kripto Para Borsası Nasıl Çalışır?

Çok sıklıkla konuşulan ama önemsenmeyen bir konuya değineceğiz: Kripto Para Borsası nasıl çalışır?

Kripto Para Borsası, günlük olarak çeşitli işlemler yapmaktadırlar ve bunların çoğu blockchain dışında gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu Blockchain’de görülmeyen, şahsî hesaplar üzerinden yapılmaktadır.

Bitcoin Borsası Temsili Görsel
Bitcoin Borsası Temsili Görsel

Bir Bitcoin borsasına 10 BTC yatırdığımı farzedelim. Arkadaşım da 10 BTC yatırmış olsun. Bu iki işlem de blockchain üzerinde resmî bitcoin transferi olarak kayıtlıdır.

Şimdi ben ve arkadaşım, bu şahsî hesap üzerinden alışverişe başlayabiliriz. Ne işlem yaparsak yapalım, bunlar sadece borsanın şahsî hesabı içerisinde tutulacak, fakat blockchain üzerinde kayıt edilmeyecek.

Bu borsa, teorik olarak blockchain’de kullanabileceği 20 BTC’ye sahip olmuştur. (Biz Bitcoinlerimizi çekmedigimiz sürece, onlar borsaya aittir.) Bitcoinlerimizi yatırdığımız andan itibaren, bu Bitcoinler borsa tarafından blockchain’de kullanılabilir.

Bizim borsadaki hesabımızda gördüğümüz değer tamamen sanaldır . Arkadaşım ve ben, Bitcoinlerimizi o borsada tuttuğumuz sürece onlar gerçekte bize ait değildir. Onların gerçek sahibi artık borsadır.

Eğer Bitcoinlerimizi yatırdığımız borsa yeteri kadar ciddi, deneyimli ve iyiyse bizim Bitcoinlerimizi kullanmadan saklayacaktır.(Biz bitcoinlerimizi çekene kadar.)

Bitcoin Borsası Bitcoin (BTC)’leri Kullanırsa

Arkadaşım ve ben borsa üzerinde alışverişlerimize devam ederken, borsa Bitcoinlerimizi kullanmaya başlayabilir. Bu aslında 40 BTC’lik bir harekete sebep olur. 20 BTC gerçek ve 20 BTC sanal.

Bitcoin Borsaları ve Balinacılık
Kripto Para Borsası ve Balinacılık

Bitcoinler nasıl ikiye katlandı? Böyle bir şey Mümkün mü?

Tabiki de, bu çok uç bir durum. Normalde borsa, müşterileri çekme işlemi yaptığında elinde küçük ve orta çapta ödemelerini yapabilecek kadar Bitcoin bulundurur. Elinde tutacağı miktara, müşterilerinin yaptıkları işlemlere göre karar verir. Burada tüm müşterilerin aynı anda tüm Bitcoinlerini çekme ihtimali göz önünde bulundurulmaz. Bu uç bir durumdur.

Örnekle; bir bankanın %50 kısmî rezerv ayırdığını farz edelim. 1000 tl yatırdığınızda 500 TL ayırıp, kalan 500 TL’yi de kredi olarak verebilir. Buna sizin hesabınızda gözüken 1000 TL yi de kattığımızda ortada toplam 2000 tl olacaktır . Buna bankanın parayı katlaması yada olmayan parayı üretmesi denilebilir. Bankaların rezerv oranı ülkelerde değişiklik göstermekle birlikte genelde 1’e 9’dur. Yani 1 TL yi 9’a katlayabilirler.

Bitcoin’e dönecek olursak;

bitcoin
En iyi Bitcoin Borsa Platformu Konusu ve Bitcoin (BTC) Görseli

Kripto Para Borsası’nda sabit bir kısmî rezerv oranı bulunmadığından, borsalar Bitcoinleri nasıl ve ne şekilde kullanacağına karar verme gücüne sahiptir. Para katlama mekanizmasını ve kısmî rezerv politikasını istediği gibi kullanabilir.

Eğer sağ duyulularsa, yatırılan tüm Bitcoinleri, müşterileri geri istediğinde ödemek üzere ellerinde tutarlar. Fakat bu konuda onları kısıtlayabilecek herhangi bir şey yoktur. Eğer %50 oranında kısmî rezerv ayırırlarsa, Bitcoin miktarını ikiye katlamış olacaklardır.

En iyi Kripto Para Borsası ve Riskleri

Üzerinde düşünülmesi gereken iki konu var ?

 1. Bitcoin işlemlerinin çoğunluğu, blockchain’de görülmeyen şahsî bir hesap üzerinde yapıldığından hiç kimse bir borsanın kısmî rezerv politikasını kullanıp kullanmadığını anlayamayacaktır.
 2. Şu anda kısmî rezerv yada para katlama ile ilgili ne bir düzenleme bulunmaması ne de bir şeffaflık olmaması. Ayrıca borsaların böyle birşey yaptıklarını kabul etmemeleri.

Bir örnekle devam edelim;

kripto para borsası
En iyi Bitcoin Borsası Tehlikeli Yanları

Şu anda piyasada olsan toplam BTC miktarının %20 sini (yaklaşık 3 milyon) borsaya yatırdığımızı varsayalım. Borsada %50 kısmî rezerv uygulandığını farz edelim. Bu uygulama ile Bitcoin ikiye katlanacak ve başlangıçtaki miktar 6 milyona çıkacaktır. (3 milyon gerçek BTC blockchain de, 3 milyon sanal BTC borsaların şahsî hesapları üzerinde).
Bu şekilde bir kısmî rezerv uygulayan borsanın Bitcoin ekosisteminde enflasyon yaratması mümkündür.

En İyi Kripto Para Borsası Hakkında Soru ve Cevaplar

A: Kripto Para Borsası, benim bitcoinlerim ile ne isterseler yapabileceklerini, aynı zamanda fiyatı manipüle edebileceklerini mi söylüyorsun?

B: Herşeyden önce, söylediğimiz gibi borsalar bu konuda büyük bir güce sahip. Bunu kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat muhtemelen bazıları bu avantajı kullanıyordur.

Aslında sen de burda büyük bir seçim gücüne sahipsin. “ASLA BITCOINLERİNİ BORSADA BIRAKMA”. Borsaların, senin Bitcoinlerini kullanarak parayı katlama yapmasından kaçınmanın tek yolu bu. Sadece gerçekten ihtiyacın olduğunda borsaları kullan.

Binance
En iyi Kripto Para Borsası | En iyi Bitcoin Borsası (Gönüllerin, Temsili)

 • Binance’ye buradan kayıt olarak Bitcoin al-sat yapabilirsiniz. Binance, Yüzlerce altcoin al-sat yapmaya da olanak sağlar.

Elbette Bitcoinlerini biraz daha uzun bir süre borsalarda tutan tüccarlar var. Ama sakın ola ki borsayı bir cüzdan gibi kullanmayın.

Bu rehberin yazılmasındaki amaç, bu konu hakkında daha fazla kullanıcının dikkatini çekmek ve farkındalığı arttırmaktır.

Bitcoin teknolojisi paranızdan kendinizin sorumlu olmanızı uygun görmüştür. Gerçekten kendi bankanız olabilirsiniz. Gerçekten ihtiyacınız olmadığı sürece 3.parti servisleri kullanmayın. Bu şekilde onların gücünü azaltmaya katkıda bulunacaksınız.

A: Açık kaynak kodlu bir borsa mümkün mü?

B: Evet bu mümkün. Ama borsanın merkezî olmaması daha önemli bir konu. Bitcoin protokolü gibi eşten eşe, kimsenin müdahele edemeyeceği bir sisteme ihtiyaç var. Bu konuda bazı projeler var. Bakınız –> https://bitsquare.io. Fakat bu gibi projelerin hâlâ zamana ihtiyacı var. Bunlar gerçekleşene kadar geleneksel borsalarla yaşamayı öğrenmeliyiz.

A: Bitcoin yatırdığımızda bize kâr (faiz) veren sistemlerin (bulut madencilik, ponziler vb.) durumu nedir? Onlar kısmî rezerv sistemi mi kullanıyor?

B: Bu onlar için bir kılıf olabilir. Bu sistemi kullanıp kullanmadıklarını bilemeyiz. Sizden aldıkları ile bir sonraki ödemelerini yapıyor olabilirler. Açıkçası onlar para katlama güçlerini kullanarak en ucuz tarifeden alıp, yüksek fiyattan satabilirler. Bu gibi sistemler Bitcoin ekosistemi için saatli bir bomba gibidir. Bu sebeple konu hakkında farkındalığı arttırmalı ve borsaların çalışma sistemlerini öğrenmeliyiz. Aynı zamanda bu güce sahip olan borsalar, Bitcoin fiyatlarını düşürüp, madencilik sektöründeki paylarını arttırma gibi girişimlerde bulunabilirler.

kripto para borsası madencilik
En iyi Bitcoin Borsası | En iyi Kripto Para Borsası

A: Bunların gerçekte olduğunu nereden biliyorsun?

B: Şimdilik bir kanıtımız yok. Sadece tahmin edebiliyoruz. Bu konuda toplam adres sayılarını, aktif adres sayılarını, işlem sayılarını vb. dikkate alabiliriz. Örneğin; 2014 başlarında 2.4 milyon aktif adres varken şu anda 4 milyondan fazla aktif adres var. (%70 artış var)

Enflasyonla ilgili görüşlerin çoğunluğu şu şekilde:

 1. Madenciler hakettikleri Bitcoinleri kısa sürede alıp piyasaya sürüyorlar. Bu enflasyona sebep oluyor.
  Hayır, madenciler yıllık %10 dan fazla enflasyona sebep olamazlar.( ve bu oran yıldan yıla azalmaktadır)
 2. Elinde Büyük miktarda Bitcoin bulunduranlar bunları piyasaya sürüyor.
  Bitcoin değeri 1000 doları aştığında neden bunu yapmadılar?
 3. Günbegün daha fazla şirket Bitcoin i ödeme yöntemi olarak kabul ediyor(microsoft,dell vb..) ve fiat para elde ediyorlar. Buda enflasyona neden oluyor.
  Hayır, o şirketlerini Bitcoin’i kabul etmesi sadece Bitcoinin döngü hızını arttırır. Enflasyonla alakası yoktur.

Bitcoin Borsa Platformları Temsili Görsel
En iyi Bitcoin Borsası | En iyi Kripto Para Borsası Temsili Görsel

Kripto Para Borsası sayısı günden güne artıyor. Toplam işlem hacimleri artıyor. Hacim arttıkça dahada güçleniyorlar. Tüm bunlar bizde bu olayların gerçek olduğu ve aslında zaten yapıldığı şüphesini uyandırıyor.

Bu anlatılanlar size yeterli gelmediyse bile, hiç kimse borsaların Bitcoin’lerimizi bu şekilde kullanabileceğini inkar edemez. Borsaların bu yolu kullanmadıklarını kabul etsek bile bu konuda onları durduran bir engel yoktur.

A: Bunun gerçek bir problem olduğu konusunda beni ikna ettin. Peki yardımcı olmak için ne yapabilrim?
B:
 Dediğimiz gibi bu enflasyona neden olan ciddi bir sorun. Fakat şu anda bunun teknik olarak çözümünü bilmiyoruz. Yapabileceğimiz şeyler; teknik bir çözüm oluşturmaya yardımcı olmak, borsaları daha şeffaf olmak konusunda zorlamak, p2p borsaların oluşturulmasını istemektir.

Eğer bizim gibi normal bir kullanıcı iseniz, en azından bu sorunun ve etkilerinin farkında olmanız sizin ve Bitcoin topluluğu için önemlidir.

Eğer madenciyseniz , dürüst bir borsacı yada dürüst bir yatırımcı iseniz bu olayın yaşanmaması için en büyük pay size düşüyor.

A: Sana inanmıyorum. Problemi anlamadım ve umrumda da değil. Yoksa sen bir komplo teorisyeni misin?
B:
 Biz komplo teorisyeni değiliz. Bitcoin’lerinizi 3.parti servislerde tutup tutmamak size kalmış. Mintpal, Mtgox, Bitstamp, Bter müşterileri gibi sıradaki üzgün müşteri siz olmak istermisiniz?

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Enes Başoğlu
Enes Başoğlu Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap