Salı, Ocak 19, 2021

Bitcoin prim yaptı: Zimbabve para birimi çöktü! Tüm dijital ödemelere engel geldi

Zimbabve hükümetinin Cuma günü aldığı kararla, en büyük servis sağlayıcı Ecocash de dahil olmak üzere tüm mobil para ödeme faaliyetlerini durdurdu. . Ayrıca Zimbabve, Menkul Kıymetler Borsası’na tüm işlemleri durdurma emrini de verdi.

Hükümet dijital ödemelerin yükselişini ekonomiye sabotaj olarak görüyor. Milyonlarca kişi Zimbabwe nakit para biriminin değersizliği nedeniyle dijital ödemeleri hayatlarının önemli bir parçası haline getirdi.

Hükümet, Zimbabve doları karşısında bir komployu önlemek için bu hareketi yaptığını iddia ediyor. Ülkedeki milyonlarca insan nakit ödeme yapamadıkları için dijital ödeme operatörleri kullanıyor. Bunların en büyüğü olarak gösterilen Ecocash, Bitcoin al satı için de kullanılıyor.

Bu iddialara yanıt olarak Ecocash, hiçbir şekilde yasağı kabul etmeyeceklerini ve sadece Zimbabve Merkez Bankası’nın işlemleri durdurabileceğini belirtti. Öte yandan, yerel haber kuruluşları gelişmeleri takiben Bitcoin’e olan talebin arttığını ve en büyük kripto para biriminin ülkedeki piyasa ortalamasının yüzde 18’in üzerinde işlem yaptığını yazdı.

Ecocash web sitesinde yapılan açıklamada, “BT Departmanı tarafından yapılan ve tüm mobil para transferlerini durdurduğunu anladığımız ifadesinin farkındayız. Ancak Ecocash, Zimbabwe Merkez Bankası’na bağlıdır ve kararlarına uymakla yükümlüdür.” ifadeleri kullanıldı. Ecocash’in 10 milyondan fazla üyesi var ve çoğunun banka hesabı yok.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.34
  THYAO.IS₺13.43
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.30
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.41