Bitcoin zimbabwe dollar

Bitcoin prim yaptı: Zimbabve para birimi çöktü! Tüm dijital ödemelere engel geldi

Zimbabve hükümetinin Cuma günü aldığı kararla, en büyük servis sağlayıcı Ecocash de dahil olmak üzere tüm mobil para ödeme faaliyetlerini durdurdu. . Ayrıca Zimbabve, Menkul Kıymetler Borsası’na tüm işlemleri durdurma emrini de verdi.

Reklam
binance

Hükümet dijital ödemelerin yükselişini ekonomiye sabotaj olarak görüyor. Milyonlarca kişi Zimbabwe nakit para biriminin değersizliği nedeniyle dijital ödemeleri hayatlarının önemli bir parçası haline getirdi.

Reklam

Hükümet, Zimbabve doları karşısında bir komployu önlemek için bu hareketi yaptığını iddia ediyor. Ülkedeki milyonlarca insan nakit ödeme yapamadıkları için dijital ödeme operatörleri kullanıyor. Bunların en büyüğü olarak gösterilen Ecocash, Bitcoin al satı için de kullanılıyor.

Bu iddialara yanıt olarak Ecocash, hiçbir şekilde yasağı kabul etmeyeceklerini ve sadece Zimbabve Merkez Bankası’nın işlemleri durdurabileceğini belirtti. Öte yandan, yerel haber kuruluşları gelişmeleri takiben Bitcoin’e olan talebin arttığını ve en büyük kripto para biriminin ülkedeki piyasa ortalamasının yüzde 18’in üzerinde işlem yaptığını yazdı.

Ecocash web sitesinde yapılan açıklamada, “BT Departmanı tarafından yapılan ve tüm mobil para transferlerini durdurduğunu anladığımız ifadesinin farkındayız. Ancak Ecocash, Zimbabwe Merkez Bankası’na bağlıdır ve kararlarına uymakla yükümlüdür.” ifadeleri kullanıldı. Ecocash’in 10 milyondan fazla üyesi var ve çoğunun banka hesabı yok.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.