Salı, Ocak 26, 2021

Bitcoin Balinası Korkuya Sebep Oldu!

Kripto para sektöründe yaşanan toplu işlemleri takip etmesiyle bilinen Whale Alert hesabı kısa süre önce büyük bir duyuru yaparak Bittrex kripto para borsasının cüzdanlarından bilinmeyen bir cüzdana 310 milyon doların üzerinde 43.456 Bitcoin (BTC) aktarıldığını bildirdi. Bitcoin Balinası korkuya sebep oldu!

Bitcoin Balinası Bittrex’teki Fonun 3’te Birini Transfer Etti

Kripto para sektöründe bugün bir kez daha ilginç bir gelişme yaşandı. Sektörde önde gelen borsalardan biri olan Bittrex’te yapılan bir işlem hem dikkat, hem de şüphe çekti.

Konuyla ilgili olarak Whale Alert hesabından paylaşılan bilgilere göre, tam 43 bin 456 adet Bitcoin, Bittrex borsasına kayıtlı bir hesaptan, bir başka hesaba transfer edildi.

Bu Bitcoinlerin toplam değerinin de 313 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Bu rakam, bir başka açıdan bakacak olursak, yaklaşık 125 bin BTC’ye sahip olan borsanın rezervlerinin neredeyse üçte birine denk geliyor.

Ancak ilginç olan bir detay da, bu hesabın işlemden çok kısa bir süre önce oluşturulmuş olması.

Haliyle bu işlem ile ilgili olarak şüphelerin çok ciddi oranda artmasına yol açıyor. Bu şüphelerin başında ise borsanın hack saldırısına maruz kalma ihtimali geliyor.

Gelinen noktada kripto para sektörünün katılımcıları ve özellikle Bittrex’teki kullanıcılar, borsadan bir açıklama bekliyor. Ancak şu an için bu tarz bir açıklama yalanlama ya da doğrulama şeklinde, gelmiş durumda değil.

Ancak duruma bakıldığında bunun büyük bir balina işlemi olduğunu düşünmek, en olası senaryo gibi görünüyor.

Balina Nedir ?

Bitcoin Balinası

Kripto para birimleri alanı 2009 yılından bu yana eleştiriliyor. Bu süre zarfında az sayıda kişi Bitcoin‘i ve birkaç altcoin‘i benimseyerek piyasanın balinaları haline geldiler.

‘Balina’ terimi, büyük kripto varlıklarını kullanarak piyasayı manipüle edebilen kişi veya bir grubu ifade ediyor. Balinalar, kripto ekosistemi için bir metafor olan okyanusun büyük oyuncuları… Piyasadaki son trend, küçük yatırımcıların (küçük balıklar) biraz para kazanabilmek için dev oyuncuların kendi yararları için yarattığı dalgaları gözleme üzerine. Bitcoin gibi kripto para birimleri yerine daha küçük hacimli altcoin’leri hedef alırlar. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, görünürde 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olan kripto alanındaki en büyük balına olarak kabul ediliyor.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.58
  THYAO.IS₺12.57
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.70
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18